كاشان- ايرنا- آيين ساعت زمين براي سومين سال پياپي همزمان با سراسر جهان در مجموعه باستاني 'اويي' بزرگترين معماري دستكن جهان در نوش آباد و 'باغ فين' كاشان اجرا شد.

مدير عامل انجمن دوستداران آثار تاريخي و مفاخر شهر نوش آباد شامگاه شنبه به ايرنا گفت: اين آيين در روز نهم فروردين رأس ساعت 20 و 30 دقيقه همزمان با سراسر دنيا اجرا و چراغ هاي شهر زير زميني نوش آباد خاموش شد.

ˈسيدجعفر فاطمیˈ افزود: طرح ساعت زمين از سال 2007 ميلادي در استراليا توسط صندوق جهاني حيات وحش اجرا و از سال 1391 نيز در نوش آباد با هدف فرهنگ سازي عمومي و افزايش آگاهي مردم در خصوص هشدار درباره افزايش گرمايش زمين اجرا مي شود.

به گفته وي، در اين طرح جهاني چراغ نقاط شاخص شهري و ساختمان هاي اداري شهر خاموش مي شود و مردم نيز چراغ خانه هاي خود را به نشانه صرفه جويي در مصرف انرژي و مقابله با تغييرات آب و هوايي خاموش مي كنند.

فاطمي تصريح كرد: سال قبل در آيين ساعت زمين بيش از شش هزار و 950 شهر بزرگ و كوچك از 152 كشور چراغ هاي خود را به مدت يك ساعت خاموش كردند.

وي گفت: اجراي برنامه ساعت زمين در مكان هاي تاريخي مي تواند براي آگاهي بخشي شهروندان اثربخش باشد.

شهر نوش آباد با 12 هزار نفر جمعيت از توابع آران و بيدگل در پنج كيلومتري شمال كاشان قرار دارد.

همچنين مديرعامل جمعيت كوير سبز كاشان از اجراي ساعت خاموشي نمادين زمين در باغ فين كاشان همزمان با ديگر نقاط و مراكز تعيين شده كشور و در شهرهاي مختلف جهان خبر داد.

'خسرو اعتماد' به خبرنگار ايرنا اظهار داشت: دوستداران زمين در اين شهرستان نيز همراه با سراسر دنيا در ساعت تعيين شده به طور همزمان چراغ ‌هاي محل زندگي و كار خود را خاموش كردند.

7429**545**1504