دولت تحرك جدیدی را در عرصه اقتصاد ،فرهنگ و سیاست خارجی آغاز كرده است

تهران - ایرنا - رییس جمهوری در دیدار نوروزی جمعی از وزرا، معاونین و مدیران كل دستگاه های اجرایی گفت: دولت تحرك جدیدی را در عرصه اقتصاد ،فرهنگ و سیاست خارجی آغاز كرده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی پیش از ظهر امروز (شنبه) در دیدار نوروزی جمعی از وزرا، معاونین و مدیران كل دستگاه های اجرایی ضمن تبریك سال نو و آرزوی توفیق بیشتر برای همه در خدمتگزاری به مردم در سال جدید، گفت: به طور معمول در روزهای منتهی به عید شتابی در افزایش قیمت كالاها را شاهد بودیم كه بر اساس گزارش های رسیده امسال این افزایش قیمت كمتر از سالهای قبل بوده است.

وی افزود: پیش بینی ها نشان می داد كه حدود 130 هزار میلیارد تومان از درآمدهای هدف گذاری شده در سال 92محقق شود كه به حمدالله حدود 148 هزار میلیارد تومان حاصل شد كه تقریباً برابر با رقمی بود كه در اصلاحیه بودجه پیش بینی شده بود.

روحانی ادامه داد: در عرصه سیاست خارجی حركت خوب، پرشتاب و مطمئنی آغاز شده و گام های صحیحی برداشته شده است. امروز به هر كجا كه می رویم با شرایطی متفاوت از قبل مواجه می شویم و هیات های فراوان اقتصادی و سیاسی به ایران سفر كرده و در سفرهای خارجی مشتاق ملاقات با ما هستند.

رییس جمهوری اضافه كرد: نمی خواهم بگویم این پایان راه است بلكه تازه آغاز راه است كه آغاز خوبی هم هست. در عرصه سیاست خارجی برای بازسازی شرایط نامناسبی كه در سالهای گذشته ایجاد شده بود نیاز به زمان، تلاش ، هماهنگی و انسجام داریم و باید خیلی كار كنیم . ساختمانی كه در 8سال گذشته خراب شده است در چند ماه درست نمی شود اما جای امیدواری است كه امروز كار به درستی آغاز شده و در حال برداشتن آوارها هستیم ؛ مسئولان جدیدی كه بر سر كار آمده اند به كار خود كاملاً وارد هستند و كارها به خوبی در حال انجام است.

وی با بیان اینكه بیشترین وقت خود را در عرصه اقتصاد و سیاست خارجی صرف می كند، گفت: علیرغم اینكه در عرصه فرهنگ بخش اعظم كار خارج از حیطه اختیار دولت است. در عرصه سیاست داخلی و فرهنگ، عزم دولت جدی است و همكاران بنده كارها را با اهتمام جدی انجام می دهند.

روحانی با تشریح مشكلات پیش رو در بحث سیاست خارجی اظهار كرد: یك دوستی دیرینه و نزدیك را می شود با یك سخنرانی یا بیانیه خراب كرد، اما بازسازی این روابط و اعتماد از دست رفته بسیار زمان بر و سخت است. در عرصه اقتصاد نیز وضع به همین منوال است و مردم و سرمایه گذاران اگر به شرایط و دولت اطمینان نكنند كار درست نخواهد شد. از سویی هم ممكن است دولت ماهها تلاش كند اما یك مرتبه عده ای از جایی سر و صدایی راه انداخته و كار را خراب كنند.

رییس جمهوری یادآور شد: ثبات و آرامش چند ماهه برای ایجاد اطمینان نزد سرمایه گذاران و مردم برای فعالیت های اقتصادی كافی نیست چرا كه یك فعالیت اقتصادی واقعی بیش از یك سال زمان نیاز دارد تا پایه گذاری شود و به ثمر رسیدن آن ممكن است به اندازه عمر یك دولت وقت بگیرد و تازه با یك تزلزل كوچك هم ممكن است همه تلاش ها بی نتیجه شود.

وی گفت: یكی از دلایل تدوین سیاست های كلی در نظام جمهوری اسلامی همین ایجاد اطمینان در عرصه اقتصادی بود كه متاسفانه در سالهای گذشته حتی به این سیاست ها نیز بی اعتنایی شد و دولت برای بازسازی اعتماد در عرصه اقتصادی باید تلاش بیشتری به عمل آورد.

روحانی تصریح كرد: البته در 7 ماه گذشته به نسبت زمان سپری شده ثبات و آرامش خوبی در اقتصاد ایجاد شد. لازمه ثبات و آرامش در عرصه اقتصاد آن است كه مردم اطمینان یابند كه در این عرصه تصمیمات ناگهانی گرفته نمی شود و كارهای خلاف منطق و انتظار انجام نمی شود و فكر می كنم تا حدی این اطمینان به وجود آمده كه البته تنها حاصل عملكرد رییس جمهور یا وزرا نیست بلكه متاثر از عملكرد جمعی مدیران و كاركنان دولت است كه انشاءالله ادامه خواهد یافت.

رییس جمهوری گفت: چنانكه پیش بینی شده انشالله تورم در سال جاری به 25 درصد خواهد رسید كه البته برخی دوستان معتقدند این رقم حتی پایین تر هم خواهد آمد كه تحقق این پیش بینی در گرو آن است كه در عرصه اقتصاد رونق واقعی ایجاد شود و روابط ما با دنیا به سمت تعامل جدی نیل كند كه علائم آن نیز ظاهر شده است.

روحانی یادآور شد: در آغاز كار شرایط بسیار سختی داشتیم، اما در سخت ترین شرایط در حالی كه برخی از همكاران حتی از بنده گله مند هم شدند، اجازه ندادم به سوی بانك مركزی دست دراز شود و در برابر بالا بردن پایه پولی كشور مقاومت كردم.

وی ادامه داد: تا آنجا كه بنده خبر دارم پس از پیروزی انقلاب اسلامی سابقه نداشته است كه دولتی با مشكل مالی مواجه شود اما از بانك مركزی استقراض نكند.

روحانی با تاكید بر اینكه اگر اندكی مسامحه می كردیم تورم قابل كنترل نبود، گفت: البته كار اصلی را مردم كردند و آنها بودند كه به دولت و همه اركان و متخصصان دولت كمك كردند و در عرصه های حساس و مهم اگر كمك رهبری نبود نیز اقدامات به نتیجه نمی رسید.

رییس جمهوری افزود: سال 93 فراز و نشیب هایی در خود دارد. اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها را پیش رو داریم كه البته با برنامه ریزی های صورت گرفته امیدوارم كه كار به درستی آغاز شود و با شیب نرمی كه اجرای قانون برای افزایش قیمت ها اعمال خواهد كرد تاثیر ناگهانی و شدیدی در زندگی مردم بروز نخواهد كرد.

وی اظهار كرد: مساله مهم این است كه مردم باید بدانند راهی جز اجرای مرحله دوم این قانون نداریم و البته اگر چنانكه مجلس تصویب كرده بود اجرای این قانون از سال 89 قدم به قدم انجام گرفته بود حالا شرایط متفاوت بود اما این دولت تصمیم دارد اجرای قانون را گام به گام به پیش برده و به نتیجه برساند و هیچ ملاحظه و رویدادی از قبیل برگزاری انتخابات و غیره در تداوم اجرای قانون هدفمندی یارانه ها تاثیر نخواهد داشت و بنده شخصاً همه مسئولیت های اجرای این قانون را بر عهده گرفته ام .

روحانی تصریح كرد: بنده به قوت و صحت كار همكارانم اطمینان دارم و بر همین اساس امیدوارم كه اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی به خوبی صورت گیرد و البته مدعی این نیستم كه كار ما بی نقص است و اگر نقصی هم وجود داشت نسبت به رفع آن اقدام خواهیم كرد.

رییس جمهوری با بیان اینكه دولت در پیگیری مسائل اقتصادی و فرهنگی با رویكرد جهادی و اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی بسیار جدی است ، اظهار كرد: تقریباً همه اعضای دولت با روحیه جهادی آشنا بوده و از خانواده ایثارگران هستند. دولت با همه توان همه تلاش خود را به كار خواهد گرفت و با روحیه ای جهادی تلاش می كند رضای الهی را به دست بیاورد كه رضایت مردم و ولی عصر(عج) نیز در رضای خداوند نهفته است.

وی با بیان اینكه امیدوارم سال 93 سالی باشد كه سطح رفاه و آسایش مردم ارتقا یافته و با سرعت بیشتر به سمت توسعه حركت كنیم ، گفت: باید كاری كنیم كه مردم به آینده بیش از پیش امیدوار شوند و این نیازمند آن است كه همه مسئولان اجرایی دست در دست یكدیگر دهند.

روحانی با اشاره به اینكه مردم در سال 92 اقدامات خوبی انجام داده و گام های بزرگی برداشته اند اضافه كرد: در سال92 مردم انتخابات بسیار خوبی را سامان دادند. بسیار مهم بود كه ملت در شرایط سختی و تحریم این چنین در انتخابات حضور فعال داشته باشند.

رییس جمهوری 24 خرداد 92 را از روزهای كم نظیر تاریخ انقلاب اسلامی توصیف و اظهار كرد: مردم بی اعتنا به مشكلات اقتصادی و البته با توجه به اینكه از آینده مطمئن نبودند و تبلیغات سوء زیادی نیز صورت می گرفت كه انتخابات نمایشی است و نتیجه از پیش مشخص شده است، بی اعتنا به همه این مسائل پرشور و فعال به میدان آمدند.

وی یادآور شد: انتخابات ریاست جمهوری سال 92 انتخاباتی واقعا رقابتی بود كه تقریباً همه سلایق در آن حضور داشتند و بسیار پرشور و با حضور بانشاط مردم برگزار شد كه این نشانگر آن است كه مردم ایران كشور و منافع ملی شان را خیلی خوب می شناسند و حاضرند برای كشورشان به صحنه بیایند چنانكه در انتخابات سال گذشته كار بزرگی به ثمر رساندند.

رییس جمهوری با اشاره به سفر خود به افغانستان برای شركت در جشن جهانی نوروز گفت: همه روسای جمهور حاضر در این مراسم در سخنرانی خود اعتدال و دوری از افراط را تنها راهكار عبور از مشكلات و حركت به سمت توسعه و برپایی وحدت و انسجام عنوان می كردند و برای بنده خیلی مهم بود كه می دیدم انتخاب مردم ایران انتخاب همه مردم منطقه است.

روحانی با تاكید بر اینكه مردم در انتخابات كار بسیار بزرگی انجام دادند ادامه داد: تلاش ما بر این بود كه كارهایی كه می خواهیم انجام دهیم به كار بزرگ مردم شباهت داشته باشد لذا برای اولین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی در روز تحلیف اسامی اعضای كابینه پیشنهادی به مجلس ارائه شد و همچنین اصلاحیه قانون بودجه با همكاری مجلس به تصویب رسید و بودجه جدید نیز برای اولین بار سروقت تحویل مجلس شد و با همت مجلس سروقت نیز به دولت بازگردانده شد تا پیش از پایان سال آیین نامه های لازم تصویب و ابلاغ شود و اندك آیین نامه های باقی مانده نیز انشاءالله تا پیش از پایان تعطیلات اول سال آماده خواهد شد.

رییس جمهوری با بیان اینكه نوروز مناسبتی اسلامی و ملی است، گفت: مردم در هنگام تحویل سال بر سر سفره هفت سین قرآن قرائت كرده و برای داشتن سالی خوب دست به دعا بر می دارند و پس از تحویل سال نیز اولین كاری كه انجام می دهند به جا آوردن صله ارحام است كه همه اینها اقداماتی در راستای نزدیك شدن به خدا و نزدیك شدن به یكدیگر است كه عین دستورات دین مبین است. لذا نوروز ابتدا سنتی اسلامی و سپس ملی است. خداوند نعمات فراوانی به ملت ایران داده كه یكی از آنها نوروز است.

سیام**1058 ** 1418