۹ فروردین ۱۳۹۳،‏ ۱۴:۰۷
کد خبر: 81102328
۰ نفر
نگاهی به زندگی پایه گذار موسیقی مدرن در ایران

تهران - ایرنا - علیرضا مشایخی به عنوان یك موسیقیدان تاثیرگذار توانست با خلاقیت و تغییر نگاه ها به موسیقی كلاسیك قرن 18 ، موسیقی مدرن را در ایران پایه گذاری كند.

به گزارش روز شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، علیرضا مشایخی روز10 فروردین ماه سال 1318 در شهر تهران متولد شد، وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مدرسه علمیه تهران به پایان رسانید، علاقه وی به مباحث موسیقی كه در گرو ساختارهای فلسفی بود، از زمان نوجوانی پدید آمد.

وی در این مدت برای یادگیری اصول آكادمیك موسیقی و آهنگسازی نزد اساتیدی همچون حسین ناصحی و افلیا كمباجیان آموزش دید، مشایخی به دلیل علاقه خود و خانواده اش به موسیقی سنتی ایران از تجربیات لطف الله مفخم پایان نیز در زمینه موسیقی ایرانی بهره برد.

علیرضا پس از سپری كردن دوره تحصیلات متوسطه و اخذ مدرك دیپلم برای ادامه تحصیلات عالی به آكادمی موسیقی و هنرهای نمایشی وین پایتخت اتریش رفت و در آنجا مدرك دپیلم تخصصی این مركز كه یكی از معتبر ترین ها در نوع خود در جهان است را دریافت كرد.

در این زمان برای ادامه تحصیلات آكادمیك به دانشگاه اوترخت كشور هلند رفت و پس از اتمام دوره تحصیلی در همان شهر نیز به عنوان آهنگسازی مستقل با اركسترهای معتبر اروپا همكاری كرد.

فعالیت های مشایخی به عنوان یكی از پیشتازان عرصه موسیقی معاصر در دهه 50 شمسی در ایران مطرح شد به طوریكه به سفارش فرهاد مشكات رهبر اركستر سمفونیك وقت تهران، سوییتی را با نام نیما یوشیج كه بر گرفته از شكست ساختاری این شعار در شعر معاصر بود را تدوین كرد كه در زمان اجرا با استقبال مخاطبان همراه بود .

در این زمان نگرش های مدرن موسیقی كه از فلسفه نشات می گرفت در اروپا و آمریكا رواج محسوسی پیدا كرد و مشایخی به عنوان نماینده ای از ایران توانست این داشته ها را فرا گیرد و به علاقه مندان این گونه موسیقی در كشور منتقل كند.

در اواخر دهه پنجاه مشایخی با سفر به آمریكا توانست داشته های خود در مورد هنرهای مدرن و معاصر را تكمیل كند و به عنوان آهنگسازی مستقل آثاری را در این گونه موسیقیایی بسازد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی وی در دهه 70 به میهن بازگشت و درآن زمان با تاسیس اركستر موسیقی نو در پی ابراز علایق و عقیده های موسیقایی خود بر آمد كه این اركستر ازآن زمان تا اكنون به عنوان نخستین اركستری كه موسیقی معاصر را به شیوه غیر مرسوم اجرا می كند؛ مورد توجه است.

مشایخی با توجه به علاقه ای كه موسیقی سنتی ایران داشت در پی ادغام آن به گونه ای با موسیقی مدرن غربی برآمد كه حاصل آن تجربه هایی متفاوت كه متختصص خود این آهنگساز است را به وجود آورد.

از میان آثار وی می توان به مجموعه هایی همچون زاگرس ، جشن ، سمفونی ایرانی ،شهرزاد ، بوف كور و اینتگرال اشاره كرد كه هر كدام در نوع خود تجربه ای متفاوت از برداشته های موسیقایی را معرفی كرده است.

این موسیقیدان در حوزه تالیف و ترجمه آثار موسیقی نیز موفق عمل كرده است به طوریكه كتاب های وی با استقبال فعالان دگر اندیش موسیقی در ایران مواجه شد.

مشایخی به عنوان یك استاد دانشگاه هنرجویان بسیاری را تربیت كرد كه هركدام به شیوه ای تا امروز راه وی را ادامه می دهند.

وی می گویدكه كارهای تازه و نو همیشه در طول تاریخ با انتقاد همراه بوده اما من بر این عقیده ام كه باید با تمام توان تلاش به سمت جلو حركت كرد چرا كه تاریخ در خصوص ما تصمیم می گیرد و فردا مهمتر از امروز است.

مشایخی را می توان در زمره نامدارن موسیقی كلاسیك ایران برشمرد كه در طول ده ها سال فعالیت در این عرصه آثار ماندگاری را تولید كرده است.

بسیاری از اهالی فعالان موسیقی وی را به عنوان پدر موسیقی مدرن ایران می شناسند.

فراهنگ (5) ** 9252**1588