امامزاده سيد صلاح‌الدين محمد(ع) آبدانان پذيراي گردشگران نوروزي است

آبدانان- ايلام- ايرنا- بقعه امامزاده سيد صلاح‌الدين محمد(ع) يكي از اماكن زيارتي و گردشگري شهرستان آبدانان استان ايلام در ايام مختلف سال به ويژه عيد نوروز پذيراي خيل كثيري از زائران و عاشقان اهل بيت(ع) از نقاط مختلف استان و كشور است.

به گزارش روز شنبه ايرنا، بنا به اسناد و روايات دوران زندگاني امامزاده سيدصلاح الدين محمد(ع) مطابق و مقارن با حيات طيبه امام رضا(ع) بوده و دوران حيات ايشان بين سده‌هاي 200 الي 300 هجري قمري است.

بر اساس اعتقاد و باورهاي مردم، امامزاده سيدصلاح الدين محمد(ع) داراي كرامات و عناياتي فراواني است كه نجات دادن افراد از دست سارقان، شفاي مريض، رؤياهاي صادقانه، نجات از مرگ حتمي از جمله كرامات ذكر شده در است.

ساخت بناي اصلي اين بقعه مربوط به قرون هفتم يا هشتم هجري در زمان سلجوقيان است و در سال 1372 با زيربناي 50 متر مربع بازسازي شده است.

مصالح به كار برده شده در اين بنا در قسمت‌هاي مختلف متفاوت بوده و در قسمت قديمي بنا، بدنه با قلوه سنگ و گنبد بيروني آن با آجر و پوشش خارجي بنا از گچ و قسمت الحاقي بنا نيز از مصالح امروزي مانند آجر، ماسه، سيمان و آهن است.

در ايام تعطيلات نوروزي امسال، خيل عظيمي از عاشقان خاندان عصمت و طهارت از ايلام و استان هاي كرمانشاه، لرستان ، خوزستان ، تهران، همدان ، قم و مركزي براي عرض ادب و برآورده شدن حاجت هاي شرعي خويش خود را به صحن و سراي امامزاده سيد صلاح الرين محمد (ع) مي رسانند.

مسوول هيات امناء اين امامزاده به خبرنگار ايرنا مي گويد: شمار زائران اين بقعه نوراني در ايام تعطيلات نوروزي امسال در مقايسه با پارسال 30 درصد افزايش يافته است.

'سيد فرمان حسيني' افزود: اقامه نمازهاي جماعت، قرائت ادعيه ، راهنمايي مسافران ، اهداء بسته هاي فرهنگي و مذهبي ، پاسخ به سوال هاي شرعي مراجعه كنندگان و بر پايي آيين هاي عزاداري حضرت فاطمه الزهراء (س) از مهم ترين فعاليت هاي فرهنگي مديريت امامزاده سيد صلاح الدين محمد (ع) آبدانان در ايام نوروز 93 است.

وي يادآور شد: مزار شهيد 'داريوش رضايي‌نژاد' نيز در جوار امامزاده سيد صلاح‌الدين محمد(ع) واقع شده و زوار و گردشگران پس از زيارت اين امامزاده بزرگوار با قرائت فاتحه بر سر مزار اين شهيد گرانقدر هسته‌اي كشورمان، ياد و نام همه شهيدان عرصه علم و فناوري را گرامي مي ‌دارند. ك/3

7174/540

سرخط اخبار استان‌ها