جشن نوروز ایرانیان مقیم آلمان در یكی از هتل های برلین برگزار شد

برلین - ایرنا - ایرانیان مقیم آلمان جمعه شب و در هشتمین روز از آغاز بهار، نوروز باستانی را در یكی از هتل های شهر برلین جشن گرفتند.

به گزارش ایرنا، در این مراسم كه به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آلمان و با حضور جمع كثیری از ایرانیان مقیم این كشور و همچنین آلمانی های دوستدار ایران و فرهنگ و سنت های ایرانی بویژه نوروز باستانی برگزار شد، گروه موسیقی سنتی سور به خوانندگی وحید تاج، قطعاتی زیبا از موسیقی سنتی و آواز دلنشین ایرانی را برای علاقمندان اجرا كرد.

در ابتدای مراسم جشن نوروز ایرانیان مقیم آلمان، علیرضا شیخ عطار سفیر جمهوری اسلامی در برلین در سخنانی نوروز را یكی از كهن ترین جشن های ایرانیان خواند كه بعد از ثبت جهانی از سوی سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسكو) در سال 2009 كه با تلاش های مقام های كشورمان انجام شده است، به عنوان یك روز بین المللی معرفی شده و در كشورهای زیادی جشن گرفته می شود.

شیخ عطار خاطرنشان كرد: جشن نوروز با ریشه ایرانی قدمتی 3 هزار ساله دارد و امروز بعد از ثبت جهانی از سوی سازمان ملل متحد بیش از 300 میلیون نفر در جهان آن را جشن می گیرند.

سفیر ایران در آلمان با بیان اینكه نوروز نه یك مراسم بلكه یك فرهنگ كهن و تاریخی است، گفت: جشن گرفتن نوروز تا حدود 20 سال پیش در كشورهایی كه امروز برای برگزاری آن از هم سبقت می گیرند، ممنوع بود و برگزاركنندگان آن تحت پیگرد قرار می گرفتند و در همین افغانستان كه روز گذشته میزبان جشن جهانی نوروز بود، این جشن ممنوع شده بود.

شیخ عطار تاكید كرد: نوروز یك مفهوم كاملا معنوی است و به تعبیر شاهنامه فردوسی نوروز سمبل و نشانه جامعه پذیری و تمدن انسانی است و نو شدن در نوروز نشان از پیام معنوی این جشن سنتی و كهن ایرانیان است.

سفیر ایران در آلمان افزود: امروز نوروز به عنوان بزرگداشت یك مفهوم معنوی دیده می شود و حضور ایرانیان در اماكن زیارتی و معنوی در لحظه تحویل سال نو، نشان دهنده مفهوم معنوی نوروز است.

اروپام** 1701 ** 1597

سرخط اخبار فرهنگ