۸ آبان ۱۳۸۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 8109950
۰ نفر
در افغانستان به اجرا درمی آید طرح بهبود مصونیت اجتماعی با هدف کاهش فقر ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/08/08 کابل ـ اتحادیه اروپا و افغانستان روز چهارشنبه موافقنامه بهبود مصونیت اجتماعی گروه های به شدت آسیب پذیر را برای یک دوره پنج ساله امضاء کردند به گزارش ایرنا، با امضاء این توافقنامه مبلغ 24 میلیون یورو صرف ایجاد ظرفیت ارائه خدمات اجتماعی ، آموزش عمومی و ارائه اطلاعات و کاهش فقر در میان فقیرترین شهروندان افغان می شود.
هدف این طرح کمک به بهبود مصونیت اجتماعی گروه های به شدت آسیب پذیر و حمایت از حکومت در راستای تقویت مشارکت عمومی برای ارائه خدمات اجتماعی در سطح ملی و محلی است که در مرحله نخست این طرح در مراکز پنج ولایت اجرا می شود.
سفیر اتحادیه اروپا در کابل پس از امضاء این توافقنامه با انورالحق احدی وزیر دارایی افغانستان گفت که این نهاد از چند سال قبل مشغول اجرای پروژه های حمایت از اقشار آسیب پذیر در این کشور است.
هانسیورگ کرتشمر اقشار آسیب پذیر را افراد خاموش جامعه خواند و گفت: آنان صدای نیرومندی ندارند و با خطر فراموش شدن رو به رو هستند.
وی گفت که این طرح در مراکز ولایت های کابل ،بلخ ، هرات ، قندهار و ننگرهار از طریق برنامه های آموزش فنی و حرفه ای برای کارمندان اجتماعی با هدف ارتقای کیفیت کلی مصونیت اجتماعی نیز اجرا می شود.
وی افراد شامل این طرح را کودکان خیابانی، زنان و دختران در معرض خطر، افراد معلول منزوی شده از جامعه و سالمندان به شدت آسیب پذیر عنوان کرد.
سفیر اتحادیه اروپا در کابل اظهار داشت که 27 کشور عضو این اتحادیه از سال 2002 تا 2006 میلادی سه میلیارد و 700 میلیون یورو به افغانستان کمک کرده اند که بیش از یک سوم مجموع کمک های جامعه جهانی به این کشور است.
کرتشمر افزود: در بهار سال 2006 میلادی در کنفرانس لندن ، اتحادیه اروپا دو میلیارد یورو هم برای بازسازی افغانستان در سال های آتی متعهد شده است.
وی در ادامه گفت که این مبلغ از سوی وزارت دارایی افغانستان در اختیار وزارت کار و امور اجتماعی و جمعیت هلال احمر گذاشته می شود که بتوانند با افزایش ظرفیت کاری به آسیب دیدگان کمک کنند.
وی افزود: 75 درصد این کمک ها مستقیم است.
کرتشمر با اشاره به اینکه افغان ها شدیدا نیازمند کمک هستند به حکومت کابل پیشنهاد کرد با اصلاح بودجه ملی ، فقر در افغانستان را کاهش دهد.
همچنین واصل نور مهمند معاون وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان گفت که با اجرای طرح مصونیت اجتماعی ، کودکان خیابانی جمع آوری و جذب مراکز فنی و حرفه ای خواهند شد و از خانواده های آنان نیز حمایت می شود.
وی اظهار داشت: تاکنون اسامی 35 هزار زن سرپرست خانوار به شدت آسیب پذیر و نیز 87 هزار معلول تهیه شده است که با ارائه کمک اقتصادی و ارائه آموزش فنی و حرفه ای به آنان ، زمینه خودکفایی این افراد فراهم خواهد شد.
همچنین انورالحق احدی وزیر دارایی افغانستان با قدردانی از کمک اتحادیه اروپا در اجرای طرح بهبود مصونیت اجتماعی گفت که فقر و آسیب پذیری در این کشور ابعاد مختلف دارد.
وی یادآور شد که هرچند با 24 میلیون یورو قادر به فقرزدایی نخواهیم بود تنها با ایجاد اشتغال ، سرمایه گذاری و افزایش درآمد سرانه قادر به پیشگیری از فقر می باشیم .
وی تاکید کرد که 42 درصد جمعیت این کشور در زیر خط فقر قرار دارند.
میزان فقر در نواحی دوردست 42 درصد، روستایی 40 درصد و شهری این کشور 39 درصد اعلام شده است.
جمعیت افغانستان 24 تا 33 میلیون نفر تخمین زده می شود.
قرار است در اجرای طرح توسعه ملی افغانستان در یک دوره پنج ساله با کمک جامعه جهانی ، میزان فقر از 42 درصد به 20 درصد کاهش یابد.
این درحالیست که درحال حاضر 20 درصد مردم این کشور نزدیک به خط فقر قرار دارند.
Kreschmer Hansjorg آساق 1392**332** شماره 197 ساعت 19:11 تمام

سرخط اخبار جهان