۶ فروردین ۱۳۹۳،‏ ۱۱:۲۰
کد خبر: 81099402
۰ نفر
زنجان سرزمين جاذبه هاي هزار رنگ  - مينا افشاري

زنجان - ايرنا - زنجان سرزميني با تنوع اقليمي بالا و آب و هوايي چهار فصل، داراي جاذبه هايي متنوع و گوناگون و شكفت انگيز است.

به گزارش ايرنا، نرسيده به غرب، ميانه راه شمالغرب، ضلع جنوب غربي گيلان، همسايه جنوبي اردبيل، دروازه ورود به اروميه و تبريز، هم ديوار شرقي همدان و ايستاده بر سر هزار راه ايران، منطقه اي قرار گرفته است كه مي توان انواع شگفتي ها را در آن مشاهده كرد.

زماني نام خمسه بر آن نهاده بودند كه بيانگر پنج منطقه متنوع و مختلف در يك سرزمين خاص بود، مدتي عنوان پايتختي ايران بر دوش مي كشيد و دوراني سرزمين روحانيون زرتشتي محسوب مي شد.

امروز اين شهر و استان مشهور است به زنجان، پايتخت غواصان دريا دل، پايتخت شور و شعور حسيني و سرزمين مادري دانشمند هسته اي كشور شهيد دكتر مجيد شهرياري.

با همه اين عناوين و مقدمات، زنجان استاني است كه مي توان از تماشاي هر گوشه و كنار آن لذت برد و از آرامش بي انتهاي آن بهره گرفت.

اگر مسافر اين استان باشي مي تواني از مسير هوايي، زميني و يا راه آهن براي ورود به آن استفاده كني و اگر خودرو شخصي زير پايت قرار گرفته و مي تواني به شخصه در تمام نقاط ديدني آن بايستي و تماشاگر زيبايي هاي آن باشي از سه مسير شرقي، غربي و شمالغربي مي توان وارد استان زنجان شد.

بياييد سفرمان را از ورودي شرقي و از اتوبان قزوين - زنجان آغاز كنيم.

در ابتداي راه با شهر صنعتي ولي سبز و جذاب ابهر مواجه مي شويد كه رودخانه فصلي ابهر رود از وسط آن رد مي شود و اين روزها مي توان صداي جاري آن را در كنار باغ هاي سرسبز و شكوفا شنيد و از آن لذت برد.

بقعه پير احمد زهر نوش، بقعه شاهزاده زيد الكبير، مسجد جامع قروه و امامزاده اسماعيل شناط در شهر ابهر از اماكن زيارتي و سياحتي هستند كه گوياي تاريخ غني و مذهبي اين شهر مي باشند.

خرمدره و ابهر همسايه ديوار به ديوار همديگر هستند تا آنجايي كه اگر از جاده ترانزيت عبور كني نمي توان فاصله اي ميان اين دو شهر پيدا كني!

خرمدره نيز براي خود نگيني سرسبز محسوب مي شود كه باغ هاي انگور آن فصل بهار و عيد نوروز نشاط را به دل هر تماشاگر مي بخشند و بوي شيرين گلهايش خيال را تا آسمان پرواز مي دهد.

هنوز 15 كيلومتر از خرمدره دور نشده اي كه دست چپ مسير مي تواني شهر هيدج را مشاهده كني و مهمان همشهريان حكيم هديجي شوي.

استان زنجان به لحاظ جغرافيايي ساختار عجيبي دارد و مي تواني در همان مسير فراخ و همواري كه مي روي در هر دو سوي راه تماشا گر كوه هاي سر به فلك كشيده اي باشي كه در آن واحد و با فاصله اي بسيار كم دو نوع محيط را به نمايش گذاشته اند.

دست چپ مي تواني فضايي سر سبز و با باغ هايي بسيار وسيع را ببيني كه تا قله كوه ها كشيده شده اند و خبر از هوايي معتدل مي دهند و دست راست فضايي را مشاهده كني كه تا خود كوه باغي نيست و كشت زارها و در نهايت كوه هايي با قله هاي برفي.

از شهر صائين قلعه كه عبور كني از دور مي تواني گنبد نيلگون سلطانيه را ببيني، گويا كه اين بناي عظيم از دل تاريخ سر بلند كرده تا عبور مسافراني را نظاره گر باشد كه همچون زمان مي آيند و مي روند و از هيچ يك اثري باقي نمي ماند و او همچنان پا برجاست.

سلطانيه فقط شهر سلطان محمد خدابنده با آن گنبد خشتي بزرگش نيست و مي توان مجموعه تاريخي چلبي اوغلي، بقعه علامه حلي، چشمه شاه بلاغي كه زماني ميزبان پادشاهان قجري بود و در نهايت معبد داشن كسن را در آن بيابي.

از سلطانيه تا شهر زنجان راهي نيست اما نرسيده به پليس راه مي تواني سمت راست خود تقاطعي را ببيني كه تو را به پشت كوه هاي برف گرفته و سر به فلك كشيده مي برد تا شاهد هواي معتدل، بهاري و بسيار لطيف طارم باشي.

شهرستان طارم خود منطقه اي بزرگ از شگفتي ها است و مي توان در هر فصل انواع ميوه هاي تازه را در آن يافت، ‌از سبزي باغ ها و دشت هايش لذت برد و هم مسير رود بزرگ قزل اوزن شد و دست در دست باغ هاي زيتون تا شهر هاي شمال كشور رسيد.

اما شهر زنجان خود قصه اي ديگر دارد و مركز استان محسوب مي شود.

شهر زنجان را از هر سو كه بنگري با كارخانجات روبرو مي شوي و سپس نوار سبز رنگي كه از شرق تا غرب در جنوب اين شهر كشيده شده و پا به پاي زنجان رود پيش رفته است.

در شهر زنجان مي توان به مهماني مردان نمكي بروي و سوغاتي ات را از طولاني ترين بازار ايران بخري و در نهايت غذايت را در كارونسراهاي دل پذير آن ميل كني.

چاروق به پايت كن و با چاقو زنجان به سراغ خوردني هاي شيرين و دل چسبش برو گردنبد و ظرف مليله براي اقوام به سوغاتي ببر.

زنجان شهر هنرهاي فلزي است با مردمي خون گرم و مهمان نواز.

بر سر دو راهي رفتن به غرب و شمال غرب قرار گرفته اي نمي داني بايد سراغ ماهنشان بروي و يا مسير زرين رود در پيش گرفته از ايجرود بگذري تا به زيارت بقعه قيدار نبي(ع) برسي!

مسير غرب را كه در پيش بگيري مي تواني مهمان مردم زرين رود و از آنجا شهر حلب شود تا در گردشي كه به سمت جنوب مي كني به شهر قيدار برسي، در بقعه قيدار نبي (ع) استخواني بتركاني و سپس مسير بزرگترين غار آهكي 'غاركتله خور' جهان را در پيش بگيري.

اما اگر راه شمال غربي را انتخاب كردي ميتواني رفته رفته اطرافت تپه هاي رنگيني را تماشا كني كه هر يك قصه اي جداگانه دارند و آهنگي شيرين براي زندگي ات مي نوازند.

90 كيلومتر كه پيش رفتي براي رسيدن به شهرستان ماهنشان بايد به سمت غرب بپچي و روستاهاي سر سبز و رنگارنگ اين منطقه را تماشا كني!

ماهنشان منطقه سنگ ها و تيشه ها است و مي توان انواع مواد معدني را در آنجا يافت و هنوز نرسيده به شهر از تاريخ دو هزار و پانصد ساله آن خبر دار شد.

چند ده كيلومتر مانده به شهر ماهنشان قلعه بهستان سمت چپ و روبري مسير خودنمايي مي كند كه روايت گر سرگذشت چند هزار ساله تاريخ اين منطقه است.

براي همين است كه زنجان به خمسه مشهور شده و مي توان در يك روز شاهد پنج نوع آب و هوا و اقليم متنوع بود، هم به زيارت رفت و هم تجارت كرد، هم تاريخ را مرور كرد و هم از سرسبزي فضا لذت برد و آرام گرفت.

زنجان شهر ميهمان نوازان و ميهمان پذيراني است كه تا كنون نا شناخته مانده است.

7319/522