۵ فروردین ۱۳۹۳،‏ ۱۴:۱۸
کد خبر: 81098774
۰ نفر
شكوفه هاي بيدمشك نويدبخش آغاز بهار

اروميه - ايرنا - بيدمشك از نخستين گياهان و گل هايي است كه در مناطق مختلف آذربايجان غربي به بار مي نشيند و مي توان روييدن آن را پيام آور سرسبزي و طراوت بهاري دانست.

سرسبزي و طراوت و شادابي از اولين پيام هاي فصل بهار براي مردم است و مي توان آن را روح تازه در كالبد طبيعت براي بارور شدن و حيات دوباره دانست.

در ميان گياهاني كه طراوت و شادابي را به ارمغان مي آورند، برخي از گياهان هستند كه پيش از همه، بهاري دلنشين را نويد مي دهند و يكي از خوشبوترين و طرب انگيزترين اين گياهان، بيدمشك است.

بهار در آذربايجان غربي با شكوفه هاي بيدمشك شروع مي شود كه به نوعي مي توان آن را در همه جاي استان بخصوص در كنار باغات و مزارع اروميه مشاهده كرد.

بيدمشك كه در زبان آذري به 'بيدميش' و 'پئش پئشا' شهره است، از تيره گياهان 'بيد' است كه اندازه آن از بيد معمولي كوچك تر ولي سنبله هاي آن داراي اسانس معطري هستند.

گل هاي بيدمشك پيش از باز شدن برگها ظاهر مي شوند و معطرند. در بهترين نوع آن زردي رنگ گل بيشتر است.

بيدمشك معمولا در مناطق معتدل و مرطوب مي رويد و اثرات درماني بسياري دارد.

طبيعت گياه بيدمشك، سرد و تر است و متخصصان طب سنتي آن را مقوي قواي دماغي، قلب، مفرح روح، ملين مزاج، ضد سردرد و دردهاي عضلاني، پايين آورنده قند خون و آرام بخش مي دانند.

صاحبنظران علم طب بر اين عقيده هستند كه اگر عرق بيدمشك بدون مواد شيرين كننده مصرف شود، به مقدار قابل توجهي قند خون را كاهش مي دهد.

عرق بيدمشك همچنين در رفع كم خوني، ناراحتي هاي قلبي و عروقي، تسكين اعصاب و دردهاي رماتيسمي كاربرد بسيار موثري دارد.

يكي از مهمترين مكان هاي توليد و به بار نشستن بيدمشك، استان آذربايجان غربي است كه به صورت خدادادي اين درخت در كنار ديگر ميوه ها در باغات مي رويد و مي توان آن را از نعمت هاي خاص الهي به اين استان ذكر كرد.

بنا به گفته مسوولان بخش كشاورزي آذربايجان غربي، سالانه حدود 75 هزار هكتار اراضي به كشت بيدمشك در استان اختصاص مي يابد كه از اين ميزان، بيش از 750 تن بيدمشك توليد مي شود.

بنا به گفته مسوولان، بيش از 210 تن از بيدمشك هاي توليدي در صنايع داخلي استان مورد استفاده قرار گرفته و بقيه به ساير استان ها ارسال مي شود.

همچنين 40 واحد صنعتي و كارگاهي عضو انجمن توليدكنندگان عرقيات گياهي در استان فعال هستند كه بخش مهمي از اين كارگاهها به توليد و استحصال عرق بيد مشك اختصاص دارد.

علاوه بر استحصال عرق بيدمشك در واحدهاي توليدي صنعتي، مردم اين استان اهتمام خاصي به عرق گيري از اين گياه مطبوع دارند به طوري كه در ابتداي فصل بهار، بسياري از خانواده ها در باغات بيدمشك دور هم جمع شده و عرف بيدمشك را با طراوت و شادابي خاصي مي گيرند.

بخش مهمي از اين عرق ها نيز در ديد و بازديدهاي مردم استان به صورت شربت بيدمشك مورد استفاده قرار مي گيرد كه گواراي تن همه ميهمانان است.

كودكان در آذربايجان غربي به ويژه اروميه علاقه خاصي به شربت بيدمشك دارند.

بخش ديگري كه عرق بيدمشك در آن مورد استفاده قرار مي گيرد، نقل بيدمشك است كه از قضا، علاقه مندان زيادي هم در استان و داخل كشور و هم در خارج از كشور دارد و بسياري از مردم براي خريد اين محصول به اروميه و آذربايجان غربي مي آيند.

روش خاص توليد و فرآوري نقل بيدمشك و استفاده از عرق طبيعي بيدمشك موجب شده كه نقل اروميه از جايگاه و شهرت خاصي در كشور برخوردار شده و شهرت آن به استان هاي دور دست و حتي كشورهاي همسايه برسد.

با اين اوصاف و با توجه به ظرفيت قابل توجه توليدي و فرآوري بيدمشك در آذربايجان غربي، اميد مي رود اين پيام آور خوش عطر و بوي بهاري، كام مردم آذربايجان غربي و ايران را بيش از پيش شيرين تر كند.

گزارش از : صابر چهرقاني منتظر

8136/581/587