۲ فروردین ۱۳۹۳،‏ ۱۱:۵۲
کد خبر: 81096536
۰ نفر
شعار روز جهانی هواشناسی سال 2014

تهران - ایرنا - مشاركت جوانان سازمان جهانی هواشناسی در سوم فروردین ماه 93 مصادف با 23 مارس به عنوان روز جهانی هواشناسی شعار سال 2014 را هوا و اقلیم: مشاركت جوانان برگزیند.

به گزارش ایرنا از مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی، سازمان جهانی هواشناسی، 23 مارس هر سال مصادف با سوم فروردین را به عنوان روز جهانی هواشناسی تعیین كرده است.

روز جهانی هواشناسی در سال 1950 توسط سازمان جهانی هواشناسی شكل گرفت. سازمان جهانی هواشناسی(WMO)، همه ساله 23 مارس مصادف با سوم فروردین را كه در ایران این روز مصادف با روز سوم عید باستانی نوروز ایرانیان و تعطیل رسمی می باشد بعنوان روز جهانی هواشناسی تعیین كرده است.

این سازمان هر سال یك شعار را برای روز جهانی هواشناسی معرفی می كند و این روز در تمام كشورهای عضو سازمان جشن گرفته می‌شود.

سازمان هواشناسی جهانی برای هر سال میلادی نامگذاری كرده و در آن زمینه فعالیت های خود را انجام و گسترش می دهد. شعار روز جهانی هواشناسی در سال 2013 'دیده بانی هواشناسی برای حفاظت از جان و مال' بود.** هوا و اقلیم: مشاركت جوانان

میش ژارو دبیر كل سازمان هواشناسی جهانی در پیامی به مناسبت روز جهانی هواشناسی در سال 2014 اعلام كرد: سهم جوانان در آینده جهان، سازمان جهانی هواشناسی را بر آن داشت تا 'هوا و اقلیم: مشاركت جوانان' را به عنوان شعار روز هواشناسی جهانی در سال 2014 برگزیند.

دبیر كل سازمان هواشناسی جهانی بیان كرد: امروزه جوانان 15 تا 24 ساله یك ششم جمعیت جهان را تشكیل می‌دهند. حدود 85 درصد از این یك میلیارد نفر در كشورهای در حال توسعه زندگی می‌كنند. جوانان امروز در مقایسه با همسالان خود در 50 سال پیش سالم‌ تر، تحصیل ‌كرده‌ تر و ماهرتر هستند. فن آوری‌های موجود در زندگی جوانان، آنان را به تعامل بهتر با جهان پیرامون واداشته است. با این همه هنوز بسیاری از جوانان دچار فقر، تبعیض، نابرابری و بهره‌كشی هستند؛ و بسیاری از آنان هنوز هم از دسترسی به آموزش، بهداشت و سایر خدمات ابتدایی محروم هستند.

در پیام دبیر كل سازمان هواشناسی جهانی تصریح شده است: این مشكلات با تغییر اقلیم و نوسانات شدید آب و هوایی تشدید می‌شود و بر زندگی امروز جوانان تأثیر می گذارد. با توجه به سیر صعودی این تاثیرات در دهه‌های آتی وضع وخیم‌تر نیز خواهد شد. درجه حرارت آب اقیانوس‌ها و دمای جو رو به افزایش است، ذوب برف و یخچال‌های دائمی زمین ادامه دارد و سطح آب دریاها بالا آمده و برخی از رخدادهای آب و هوایی و اقلیمی به تناوب تشدید شده است.

میشل ژارو در پیام خود آورده است: تأثیر دخالت بشر بر سیستم اقلیم جهان انكارناپذیر است. غلظت جهانی CO2 و دیگر گازهای گلخانه ای در جو بی وقفه افزایش یافته و به سطح بی سابقه ای در تاریخ بشر رسیده است. ادامه وابستگی فعلی ما به سوخت های فسیلی موجب افزایش دمای زمین شده و پیش‌بینی می‌شود با ادامه این روال تا پایان قرن حاضر دمای هوا 4 درجه بالاتر از دوران پیش از انقلاب صنعتی شود. تهدید افزایش دما به میزان كمتر از 2 درجه هنوز امكان پذیر است، اما مستلزم كاهش سریع و چشمگیر انتشار گازهای گلخانه‌ای است.

وی بیان كرد: دستیابی به چنین هدفی نیازمند اقدام فوری، قاطع و شجاعانه است. جوانان به عنوان عاملی تعیین كننده در تغییرات عمل می كنند. اقدامات اقلیمی تنها به موضوع انتشار CO2 مربوط نمی شود، بلكه به ترویج ارزش های مشترك و اقدامات ما هم برمی‌گردد. جوانان منشا نوآوری و بینش تازه نسبت به مشكلات و راه حل های احتمالی آنها هستند. آنان خواهان راه حل های عادلانه و صحیح هستند.

در ادامه پیام دبیركل سازمان هواشناسی جهانی بیان شده است: با آماده شدن نسل بعدی برای مواجهه با تغییرات اقلیمی، جوانان نقش فعالی در پایش، درك و واكنش به وضعیت اقلیمی امروز و آینده ایفا می‌نمایند. آنان دارای ظرفیت اشاعه آگاهی، كاهش اثرات و سازگاری با تغییرات اقلیمی هستند، ولی برای استفاده از توان بالقوه جوانان در موضوع تغییر اقلیم، باید به تعهد جوانان در جهت تدوین و اجرای سیاست های امروز و نگرانی‌ها و مشكلات فردایشان تكیه كنیم.

میشل ژارو در پیام خود آورده است:درك علمی تعامل جو، اقیانوس، خشكی و آب در ایجاد وضعیت‌های آب و هوایی و اقلیمی بالا رفته است و به گونه‌ای فزاینده پیش‌بینی های دقیق و قابل اطمینان آب و هوایی و اقلیمی را آسان تر نموده است. سازمان جهانی هواشناسی هم اكنون ابزارهایی را برای درك وپیش بینی هوا و اقلیم ایجاد نموده است و طی دهه‌های آتی این ابزارها كارآمدتر خواهد شد و دسترسی به آن آسان‌تر می‌شود.

محصولات و خدمات اطلاع رسانی برپایه پیش بینی های اقلیمی توانایی ما را برای كاهش اثرات و سازگاری با تغییر اقلیم، همچنین پیگیری توسعه پایدار تقویت می‌كند و باعث آمادگی بیشتر ما برای رویارویی با طوفان‌ها، سیل‌ها وموج‌های گرمایی؛ كمك به كشاورزان در ساماندهی بهتر كاشت و داشت و برداشت و افزایش ایمنی حمل و نقل هوایی ودریایی و غیره خواهد شد. جوانانی كه رشته هواشناسی، آبشناسی یا اقلیم را انتخاب می‌كنند نقش مهمی در مشاركت حیاتی در ایمنی و رفاه جامعه وكشورشان به عهده دارند.

دبیركل سازمان هواشناسی جهانی در پیام خود به مناسبت روز جهانی هواشناسی یادآور شد: تغییر اقلیم ما را نسبت به آینده مردد می‌كند، با این همه و علیرغم تردیدها روشن است كه جامعه ما نه تنها مسئول خود است بلكه در قبال نسل‌های آینده نیز مسئولیت دارد. جوانان امروز ما در نیمه دوم قرن حاضر زندگی خواهند كرد و در صورت عدم اقدام عاجل، شاهد اثرات شدید تغییر اقلیم خواهند بود كه در آخرین گزارش ارزیابی هیئت بین‌الدول تغییر اقلیم (IPCC) پیش‌بینی شده است. نقش عمده جوانان در شكل دادن آینده زمین نتیجه انتخاب امروز ما است. چالش‌های پیش روی نسل آینده بسیارعظیم است، اما فرصت‌ پرداختن به موضوع نیز هرگز به این اندازه زیاد نبوده است.** مطالعه و بررسی جَو، همواره مد نظر دانشمندان ایرانی

مطالعه و بررسی جَو، همواره مد نظر دانشمندان ایرانی بوده است. از این رو، بسیاری از دانشمندان نجوم، در آثار خود بخشی را به مسائل جوّی اختصاص داده‌اند. محمد بن زكریای رازی، ابن سینا، حكیم عمر خیام، ابوریحان بیرونی و انوری، شاعر معروف از شخصیت‌ها و دانشمندان ایرانی بوده‌اند كه دربارة پدیده‌های جوّی مطالبی در آثار خود به یادگار گذاشته‌اند.

فعالیت‌های منظم هواشناسی، اولین بار با اندازه گیری عناصر جوّی، سفارتخانه‌های انگلیس و روس در تهران و مناطق نفتخیز جنوب كشور آغاز شد و این اطلاعات، صرفاً به بایگانی كشورهای مربوط منتقل شده و احتمالاً در برنامه‌های تحقیقاتی آن ها، مورد استفادة ویژه قرارگرفته است.

درس هواشناسی، در سال 1298 در برنامة درسی مدرسة برزگران گنجانده شد و آن را، معلمان فرانسوی تدریس می‌كردند و در همان محل، اولین سكوی هواشناسی احداث شد كه در آن، دمای هوا، رطوبت نسبی و میزان بارندگی را اندازه گیری می‌كردند.

این ایستگاه، در سال 1308 كامل شد و غالب عناصر جوّی را دیده بانی می‌كرد تا این كه بتدریج در اثر نیاز شدید بخش‌های كشاورزی و آبیاری، تعدادی ایستگاه دیگر نیز، بر حسب ضرورت در نقاط مختلف كشور تأسیس كردند كه مسئولیت آن، با بنگاه مستقل آبیاری، وابسته به وزارت كشاورزی وقت بود.

اقتصام**1053**1594