۲۹ اسفند ۱۳۹۲،‏ ۹:۳۹
کد خبر: 81095225
T T
۰ نفر
آیین نوروزی و فصل بهار در شانگهای چین

پكن - ایرنا - آیین نوروزی سال 1393 روز پنجشنبه ساعاتی قبل از تحویل سال نو در بخش زبان فارسی دانشگاه مطالعات خارجی شهر شانگهای در شرق چین برگزار شد.

به گزارش ایرنا ، این آیین جشن نوروزی به همت بخش زبان فارسی دانشگاه مطالعات خارجی شهر شانگهای و حمایت نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در شانگهای به مناسبت فرارسیدن نوروز و در محل اتاق ایران شناسی برگزار شد.

در این آیین نوروزی فارسی زبانان چینی و اساتید بخش زبان فارسی، دانشجویان و تعدادی از فارغ التحصیلان زبان فارسی و شماری از علاقه مندان به فرهنگ ایران زمین شركت داشتند .

خانم لیو رییس بخش زبان فارسی دانشگاه مطالعات بین الملل شانگهای ضمن تبریك فرارسیدن نوروز و سال نو در ایران، از تلاش های وابستگی فرهنگی كشورمان در شانگهای برای اجرای برنامه های متنوع فرهنگی و علمی در طول سال در اتاق ایران شناسی دانشگاه قدردانی كرد.

وی ملت ایران را ملت شجاع و نوآور خواند كه در زمینه های مختلف علمی و فرهنگی در حال پیشرفت های چشمگیر هستند و مسلما در سال جدید خورشیدی نیز دستاوردها و موفقیت های ایران به گوش جهان خواهد رسید.

وی سال نو را به ملت ایران تبریك گفت و برای آنان آرزوی خوشبختی و سلامتی كرد.

دكتر خوشحال استاد اعزامی ایران نیز در این مراسم تاریخچه عید نوروز در ایران را برای مخاطبان چینی تشریح كرد.

برخی از دانشجویان چینی فارسی زبان این دانشگاه نیز در این آیین مقالاتی با عناوین 'مراسم و آیین های نوروز' ، 'معرفی هفت سین و سفره آیی در عید نوروز' و 'فلسفه سیزده بدر' ارایه كردند.

گروهی از دانشجویان زبان فارسی دانشگاه مطالعات بین الملل شانگهای نیز به صورت همخوانی شعری از سعدی شاعر بنام ایرانی در باره نوروز را قرائت كردند كه بسیار مورد توجه قرار گرفت .

مهرداد رخشنده وابسته فرهنگی سركنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شانگهای ضمن تبریك سال نو خورشیدی به دانشجویان فارسی زبان چینی، گفت : نوروز برای ما و همه انسان‌ هایی كه این مناسبت بی ‌نظیر را با شوقی وصف ‌ناپذیر جشن می‌ گیرند، عاملی برای تحول، آغاز نو، نوع ‌دوستی، شادی و صلح است. همه ما نسبت به این مفاهیم، تمایل درونی عمیقی داریم كه با نوزایی طبیعت تشدید می‌ شود.

وابسته فرهنگی ایران در شانگهای گفت كه اول فروردین برابر با 21 مارس، احوال بیش از 300 میلیون انسان را در منطقه و برخی از دیگر نقاط جهان دگرگون می‌كند.

وی گفت كه پیام اصلی نوروز، آرزو و انتظار تحول در همه جا به شكل یكسان است.

یونسكو در سال 2010 میلادی عید نوروز را در جزو فهرست میراث فرهنگی غیرمادی جهانی قرار داد كه این گامی بزرگ در جهت به‌ رسمیت ‌شناختنِ تنوع فرهنگی در جهان به شمار می‌ آید. یونسكو هماهنگی با طبیعت و برخورد احترام‌ آمیز با منابع طبیعی زندگی را از ویژگی‌ های نوروز بر شمرده است.

در پایان به رسم یادبود هدایایی به دانشجویان و اساتید چینی بخش زبان فارسی دانشگاه مطالعات خارجی شهر شانگهای بزرگترین شهر چین اهدا شد.

آساق ** 2100 **1611

سرخط اخبار جهان