۲۸ اسفند ۱۳۹۲،‏ ۱۷:۲۸
کد خبر: 81094931
T T
۰ نفر
ظریف: كارسختی در پیش داریم اما چشم انداز توافق روشن است

وین - ایرنا - محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفت: هنوز كار سختی در پیش داریم و مذاكرات اصلی میان ایران و 1+5 از اردیبهشت ماه 93 اغاز خواهد شد ، البته چشم انداز دستیابی به توافق روشن است.

وزیر امور خارجه در جمع خبرنگاران ایرانی كه برای پوشش مذاكرات وین 2 در سالن اجلاس حاضر بودند، گفت: مذاكرات اصلی ایران و 1+5 از اردیبهشت 93 اغاز می شود. سه ماه نخست به بحث و تبادل نظر اختصاص دارد و سه ماهه دوم صرف مذاكره و تدوین متن مشترك برای دستیابی به توافیی خواهد شد.

وی خاطرنشان كرد: بحث هایی كه در دو روز گذشته داشتیم همانطور كه پیش بینی شده بودتبادل نظر و ارائه دیدگاه ها پیرامون چهارموضوع از جمله نحوه لغوتحرییم ها، غنی سازی ، همكاری های صلح امیز هسته ای و موضوع راكتور اب سنگین اراك بود كه طرفین بحث های بسیار مفصل، عمیق و مفیدی در همه زمینه ها ارائه كردند.

ظریف تاكید كرد: هدف ما از جلسه قبلی ، این جلسه و جلسه اینده این نیست كه وارد مذاكره شویم بلكه ابتدا باید صورت مساله كاملامشخص شود و بدانیم كه می خواهیم در مورد چه چیزی صحبت كنیم و وقتی خواستیم به توافق برسیم درمورد ان تفاهم داشته باشیم و بعد روی كاغذ بیاوریم.

وزیر خارجه ایران افزود: بحث هایی كه تا امروز در این جلسات مطرح شده زمینه ها برای این كه چگونه می توان به توافق رسید را فراهم كرده است.بحث ها بسیار سودمند بوده و برداشت ما از اظهارات همه طرف های مقابل هم این است كه انها نیز با خوشبینی به مذاكرات نگاه می كنند.

وی درعین حال گفت راه دشواری د ر پیش است . درجلسه اینده با توجه به این كه تصمیم داریم همه موضوعات را یك بار بررسی كرده باشیم، سایر موضوعات هم مطرح خواهدشد. جلسات كارشناسی بلافاصله بعداز 13 نوروز اغاز می شود و همكاران ما سفرهای زیارتی برنامه ریزی خود را لغو كردند تا مذاكرات كارشناسی را در وین ادامه بدهند.

** اهمیت فناوری و بازار تجارت و منابع بانكی فراتر از تحریم هاست

ظریف در پاسخ به این سوال كه چه موضوعات دیگری برای طرح در مذاكرات باقی مانده، گفت: بحث دسترسی ایران به فناوری ، بازار تجارت و منابع بانكی است كه در سند برنامه اقدام مشترك هم مورداشاره قرار گرفته است كه اهمیت ان از نظر ما فراتر ازتحریم هاست.

وی افزود: در مورد نظارت و بازرسی ها هم دیدگاه های متفاوتی وجود دارد ودر مذاكرات اینده در مورد ان بحث خواهد شد. نحوه پایان دادن به موضوع هسته ای نیز یكی دیگر ازمسائل است كه ما می خواهیم به یك موضوع عادی تبدیل شود و با ایران مانندهر كشورعضو ان پی تی كه دارای سلاح هسته ای نیست برخورد شود.

وزیر امور خارجه در جواب به سوال دیگری مبنی بر ادعای غربیها در مورد راكتور اب سنگین اراك و مطرح شدن بحث ها درمورد تعطیلی كامل این تاسیسات گفت: راكتور اب سنگین اراك بخشی از برنامه هسته ای ایران است و درمذاكرات نیز مشخص كردیم كه به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

ظریف اضافه كرد: بحث ما در مذاكرات در مورد راكتور اراك این است كه طرفین در مورد نحوه كاهش نگرانی ا ز اشاعه تبادل نظر كنند و به نتیجه برسند.

وی در این باره كه در كدامیك از چهار محور مورد مذاكره دیدگاه ها به هم بیشتر نزدیك تر است، گفت: در مورد همه محورها دیدگاه ها به هم نزدیك شده ، درمورد نیاز های عملی ایران به غنی سازی با بحث های شفاف وعلمی كه دانشمندان توانمند هسته ای تیم مذاكره كننده در تبیین علمی و عملی نیازهای ایران در این حوزه مطرح كرده اند، بسیار مفید واقع شد و همه كسانی كه تا امروز به برنامه هسته ای ایران با دیده شك و تردید می نگریستند با توضیحات ارائه شده قانع شدند كه غنی سازی ا یران كاملامعقول و منطقی و برای اهداف صلح امیز ا ست.

رییس تیم مذاكره كننده هسته ای ایران تاكید كرد در مورد هر چهارموضوع نشانه هایی از رسیدن به تفاهم دیده می شود ا ما باز هم تا وقتی كه شروع به نوشتن متن مشترك نكنیم نمی توان قطعی صحبت كرد.

** مذاكرات ، فقط هسته ای

ظریف در پاسخ به این سوال كه ایا در مذاكرات وین 2 طرف مقابل به موضوعی جز برنامه هسته ای پرداخته شده ، مثلا موشك های بالستیك، گفت: در این جلسه صرفا در مورد چهار موضوع اعلام شده صحبت شد و موضوع دیگری مطرح نشد.

وی خاطرنشان كرد: ممكن است طرف های مذاكره با ما موضوع های دیگری هم برای طرح درمذاكرات درنظر داشته باشند اما موضع قطعی ما این است كه ما در مذاكرات فقط در مورد هسته ای صحبت می كنیم.

وزیر خارجه در عین حال گفت كه اگر برای دستیابی به توافق عجله كنیم مصداق این ضرب المثل می شود كه « هركسی از ظن خود شد یار من» و طرفین در مورد موضوعات بدون رسیدن به توافق كامل،بحث را تمام كنند كه كار درستی نیست.

** پاسخ به 80 سناتور تندرو امریكایی

ظریف در جواب به سووالی درباره نامه 80 سناتور امریكایی به اوباما و درخواست توقف كامل غنی سازی در ایران گفت: برخی افراد خیلی سخت با واقعیات اشتی می كنند. تنها نصیحت من به انها این است كه هرچه سریعتر با واقعیات كنار بیایند زیرا دراین حالت زودتر به نتیجه می رسند. نتیجه انتخاب گزینه برهم زدن غنی سازی ایران با 10 سال فشار این بود كه امروز ما بیش از 18 هزار سانتریفیوژ فعال داریم.

ادامه دارد...

1701**1553