۲۸ اسفند ۱۳۹۲،‏ ۱۳:۲۰
کد خبر: 81094591
T T
۰ نفر
98 درصد اراضي زراعي رزن مجهز به آبياري تحت فشار است

همدان-ايرنا- معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد كشاورزي استان همدان گفت: 98 درصد اراضي زراعي شهرستان رزن مجهز به آبياري تحت فشار است.

'محمد ابراهيمي' روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اراضي زراعي شهرستان رزن را 35 هزار و 67 هكتار عنوان كرد و گفت: از اين ميزان 29 هزار و 863 هكتار مستعد اجراي آبياري تحت فشار است كه 28 هزار و 295 هكتار آن زيرپوشش قرار گرفته است.

وي همچنين گفت: شهرستان رزن رتبه نخست اجراي آبياري تحت فشار را در استان همدان به خود اختصاص داده است.

وي در ادامه با اشاره به اهميت اجراي آبياري تحت فشار در كاهش مصرف منابع آبي استان گفت: اجراي آبياري تحت فشار 9 سال اخير در اين استان موجب صرفه جويي 581 ميليون مترمكعب آب شده است.

ابراهيمي از سال 83 زمان آغاز اجراي تجهيز مزارع به سيستم آبياري تحت فشار تا سال 91 سالانه 10 هزار هكتار از اراضي زراعي اين استان به اين سيستم آبياري مجهز شده است.

وي همچنين بيان كرد: سالانه حدود 66 ميليون متر مكعب آب در اثر اجراي آبياري تحت فشار در اين استان صرفه جويي و استفاده بهينه شده است.

وي ميزان صرفه جويي در مصرف آب ناشي از آبياري تحت فشار در هر هكتار را سه هزار و 700 مترمكعب اعلام كرد و افزود: باتوجه به تجهيز 111 هزار هكتاري اراضي آبي استان به آبياري تحت فشار ميزان قابل توجهي از آب در استان صرفه جويي شده است.

ابراهيمي همچنين راندمان توليد در آبياري غرق آبي را 35 درصد عنوان كرد و گفت: راندمان در آبياري تحت فشار 70 درصد است و با اجراي آبياري قطره اي راندمان تا 90 درصد افزايش مي يابد.

وي بيان كرد: استان همدان داراي 700 هزار هكتار اراضي زراعي است كه 253 هزار هكتار آن آبي است و سالانه 3.5 ميليون تن انواع محصولات زراعي شامل گندم، جو و سيب زميني در استان توليد مي شود.

7521/576

سرخط اخبار استان‌ها