آيين چهارشنبه سوري در بيجار بدون هيچ حادثه اي برگزار شد

بيجار- آيين چهارشنبه سوري از سنت هاي بسيار كهن ايرانيان است كه پس از گذشت سال ها همچنان در بين مردم از جايگاه خاصي برخوردار است.

به گزارش ايرنا، اين آيين نسل به نسل ادامه داشته است و در اين سير تاريخي خود فراز و فرود و حوادث تلخ و شيريني را براي مردم رقم زده است.

اين سنت به خاطر نوع خاص خود در طول تاريخ و بنا به مقتضيات و پيشرفت هاي دنيا براي ابراز شادي تغييرات زيادي داشته است و در عصر حاضر نيز به علت ورود مواد محترقه جديد و خطر آفرين، اهميت ويژه اي پيدا كرده است.

هر سال شاهد حوادثي دلخراش براي جوانان و نوجوانان در هنگام استفاده از مواد محترقه هستيم تا جائيكه افرادي براي هميشه دچار مشكلاتي مي شوند كه تا پايان عمر تاوان آنرا مي پردازند، اما امسال در شهرستان بيجار بر اساس اعلام مركز فوريت هاي پزشكي اين شهرستان، هيچ حادثه اي رخ نداد.

يكي از فرماندهان نيروي انتظامي در اين خصوص گفت: عوامل مختلفي در ارتقاء سلامت مردم در اين شب موثر بوده است.

وي اطلاع رساني رسانه ملي، رسانه هاي مكتوب و مجازي را در تنوير افكار و آگاهي بخشي به جوانان براي استفاده از راهكارهاي مناسب در اين مورد خيلي مهم دانست.

مسوول مركز فوريت هاي پزشكي بيجار نيز در اين مورد گفت: تقارن ايام فاطميه اول در كاهش استقبال مردم از برگزاري اين سنت خيلي مؤثر بوده است و كسانيكه متشرع هستند و در ميان بستگان از جايگاه خوبي برخوردارند، موفق عمل كردند.

مسوول بخش اورژانس بيمارستان امام حسين (ع) افزود: تقيد به مسائل ديني و حفظ حرمت ايام الله در خيلي از ايام كاملا مشهود است، اين موضوع در ماه رمضان، ماه محرم و ايام خاص ديگري از سال را ما به عينيت مي بينيم كه تاثير كنترل دروني و خود كنترلي را در جامعه ايفا كرده است.

وي به مسوولين امنيتي، امور اجتماعي و سلامت جامعه گفت: اگر جامعه اي سالم و با نشاط پايدار مي خواهيد و مردم از شادي هاي زود گذر كه خطرات زيادي در ابعاد گوناگون دارد، مصونيت يابند به سراغ اعتقادات و باورهاي ديني مردم برويد و با كار كارشناسي شده جامعه را هدايت كنيد.ك/3

7350/533

سرخط اخبار استان‌ها