۲۸ اسفند ۱۳۹۲،‏ ۱۲:۴۹
کد خبر: 81094507
T T
۰ نفر
آرامگاه 'مير رضي' در تويسركان جذاب اما ناشناخته

همدان-ايرنا-آرامگاه ميررضي‌الدين آرتيماني واقع شده در دره‌اي مصفا در شمال شرق شهر تويسركان اگرچه مجذوبگر رهروان طريقت است اما براي عامه مردم منطقه و كشور ناشناخته است.

به گزارش ايرنا جاذبه‌هاي اين مكان گردشگري از حيث معنوي ، طبيعي و تاريخي در صورت معرفي مي تواند مامن علاقه مندان و گردشگران شود.

سيد رضي‌الدين آرتيماني از سرايندگان و عرفاي معروف عصر شاه عباس صفوي است كه در قريه زيباي آرتيمان از توابع تويسركان متولد و در همان جا نيز مدفون شد كه اينك آرامگاه وي ميعادگاه زايران طريقت است.

آرامگاه تاريخي اين شاعر نامي ايران زمين هر ساله دل بسياري از عارفان دلسوخته و سالكان عرفان ناب را از جاي جاي اين كره خاكي تسلي‌گر است.

همنشيني نواي ني با اشعار ساقي‌نامه و سوگندنامه ميررضي، فضاي معنوي و روحاني خاصي به اين آرامگاه بخشيده است.

رييس ميراث فرهنگي و گردشگري شهرستان تويسركان در معرفي شرح حال ميررضي گفت: وي پس از تحصيل علوم ديني از قريه آرتيمان به همدان مهاجرت و شاگرد مير مرشد بروجردي شد.

'محمد جواد فتحي' افزود: رضي به اصفهان سفر كرده و در دربار شاه عباس جايگاه رفيعي به دست آورده و داماد وي شد.

وي افزود: اين شاعر پارسي گوي پس از سال‌ها با بازگشت به تويسركان در فراز تپه‌اي زيبا و مشرف به شهر، خانقاهي بنا كرده و به ارشاد مستمعان مي‌پرداخته است.

وي بيان كرد: ميررضي‌الدين آرتيماني بعد از فوت در سال ‪ ۱۰۳۷‬هجري قمري در محل خانقاه مدفون مي‌شود.

فتحي در ادامه گفت: آرامگاه داراي محوطه‌اي مستطيل شكل شامل حياط و ساختماني است كه بيشتر آن پوشيده از درختان سرو، صنوبر، چنار و نارون است.

وي مشخصات اين بناي اتاريخي را چنين اظهار داشت: بناي اصلي آرامگاه به شكل چهاروجهي با ضلع مساوي (حدود شش متر) احداث شده و ارتفاع آن شش متر است و آرامگاه فضايي مكعب شكل دارد.

وي ادامه داد: نماي خارجي بنا از هر چهار طرف به صورت سه دهنه طاق نما با بافت آجري ساده جلب نظر مي‌كند و در مجاورت هريك از ديوارهاي بناي اصلي آرامگاه چهار ترك يا ديواره آجري به شكل ستون ساخته شده است.

وي توضيح داد: اين ديواره‌هاي ستون مانند در قسمت فوقاني به وسيله طاق آجري جناقي شكل به هم متصل شده‌اند و نماي خارجي آرامگاه از هر طرف به شكل يكسان و به صورت سه طاق نماي زيباي كشيده و باريك داراي تركيب هماهنگ و يكدست بوده كه جلوه عارفانه‌اي به آرامگاه داده است.

وي بيان داشت: اين بنا داراي چهار ورودي منقش به كاشي‌كاري جالب به سبك سنتي با كاشي‌هايي به رنگ سبز، آبي، فيروزه‌اي، سفيد و سرمه‌اي با ارتفاعي حدود دو متر است.

فتحي گفت: در وسط متن كاشي‌كاري ورودي‌هاي شمالي و جنوبي در كادري ترنج مانند با رنگ سفيد (آرامگاه آرتيماني) نوشته شده است.

وي افزود: بخش داخلي آرامگاه نيز با سطح مربع داراي تزيين ساده آجري است و محل قبر در وسط آن قرار دارد همچنين نماي قبر با ارتفاعي در حدود ‪ ۴۰‬سانتيمتر كرسي‌چين شده در كادري مربع الاضلاع ساخته شده كه ورودي آن در لوحه‌اي فلزي مربع شرح حال مختصر ميررضي نوشته شده است.

معاون ميراث فرهنگي استان همدان نيز گفت: باتوجه به اشتياق زياد گردشگران براي بازديد از اين آرامگاه ، عمليات محوطه‌سازي در اين بنا انجام شده است.

'ابراهيم توتونچي' گفت: در جهت معرفي اين بنا و آرامگاه افزون بر چاپ مجموعه اشعار عرفاني وي موسوم به 'ساقي نامه' ،دفترك‌هايي نيز دراين خصوص منتشر شده است.

وي همچنين از محوطه سازي مناسب در آرامگاه ميررضي‌الدين آرتيماني خبر داد و گفت:

كتابخانه آرامگاه ميررضي آرتيماني در سال 85 با هدف توسعه و ترويج هدفمند كتابخواني و توزيع كتاب‌ها در حوزه تخصصي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري احداث شده است.

وي با بيان اينكه بيشترين كتاب‌هاي اين كتابخانه مختص به ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري است افزود: كتابخانه آرامگاه ميررضي آرتيماني با بيش از چهار هزار نسخه كتاب و 70 عضو فعال دارد.

وي همچنين از تبديل كتابخانه آرامگاه ميررضي آرتيماني به بانك اطلاعاتي در بحث ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري تويسركان در آينده نزديك خبر داد.

شهرستان تويسركان در ‪ ۹۳‬كيلومتري غرب استان همدان واقع شده است

7521/576

سرخط اخبار استان‌ها