143 فقره اطفا حريق در 788 هكتار از مراتع همدان انجام شد

همدان-ايرنا-مدير كل منابع طبيعي و آبخيزداري همدان گفت: 143 فقره اطفا حريق در 788 هكتار از مراتع و جنگل هاي اين استان در سالجاري انجام شد.

'محمد رضا همتي' روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: 760 هكتار از اطفا حريق در مراتع و 18 هكتار نيز در مناطق جنگلي استان صورت گرفته است.

وي با بيان اينكه 90 درصد اين آتش‌سوزي‌ها عمدي و بر اثر بي‌احتياطي افراد رخ داده است گفت: خسارت وارده به مراتع استان بر اثر آتش‌سوزي هنوز برآورده نشده است.

وي همچنين از استقرار 9 گروه تخصصي در سطح شهرستان‌ها و تلفن رايگان 1504 به صورت 24 ساعته براي اطلاع‌رساني يگان حفاظت خبر داد و گفت: اين گروه ها آماده دريافت گزارش هاي مردمي هستند تا در كوتاه ترين زمان در محل حادثه حضور يابند.

وي در ادامه از شوراي روستاها، دهياران و پايگاه مقاومت بسيج خواست تا در فرآيند اطفاء حريق امدادرساني كنند چراكه منافع مراتع از جمله علوفه نصيب دامداران و بهره برداران آن محل مي‌شود و جا دارد پيش از اقدامات ماموران دولتي، بهره برداران، اهالي محل و ذي‌نفعان با توجه به نزديكي به محل اطفاي حريق به محض مشاهده مراتب را اطلاع دهند.

مدير كل منابع طبيعي و آبخيزداري همدان ادامه داد: مراتع و جنگل‌هاي استان بيشتر در مناطق كوهستاني، دور از دسترس و بدون جاده قرار گرفته و حضور خودروهاي آتش‌نشاني و كمك آنها نزديك به صفر است بنابراين فقط حضور افراد بومي و محلي و ماموران محافظ منابع طبيعي مي‌توانند در اطفا حريق موثر باشند.

همتي اظهار داشت: حضور افراد بومي نزديك به محل و همكاري آنها در اطفا حريق در مراحل اوليه آن و اطلاع رساني به موقع به اداره هاي منابع طبيعي و مراجع مربوطه از اهميت بالايي برخوردار است.

وي همچنين از دامداران، بهره‌برداران، كشاورزان، كوهنوردان و طبيعت گردان كه در محيط حضور پيدا مي‌كنند در خواست كرد: از روشن كردن آتش، پرتاب مواد آتش‌زا و باقيمانده سيگار در مراتع خودداري كنند و چنانچه به اجبار آتش روشن مي‌كنند پس از رفع نياز خود، از خاموش بودن آتش اطمينان حاصل كنند تا مشكلي پيش نيايد.

همتي سطح مراتع استان همدان را 822 هزار هكتار اعلام كرد و افزود: 65 هزار خانوار روستايي و عشايري در قالب يك هزار و 67 سامانه عرفي از مراتع بهره برداري مي كنند.

وي ميزان توليد علوفه اين استان را سالانه يكصد هزار تن اعلام كرد و افزود: ارزش اين ميزان علوفه بر مبناي متوسط 120 كيلوگرم توليد، بالغ بر 210 ميليارد ريال است.

7521/576

سرخط اخبار استان‌ها