مقبره الشعرا تبريز حلقه وصل فرهنگ و ادب با تاريخ كهن ايران

تبريز - ايرنا - مقبره الشعرا تبريز حلقه وصل فرهنگ و ادب با تاريخ كهن ايران است كه حدود 400 شاعر قرون گذشته و معاصر را در سينه خاك سرخاب خود گرفته است.

به گزارش ايرنا ، نماد مقبره الاشعرا تبريز تلفيقي از هنر معماري سنتي و مدرن است كه در بلنداي اين مجموعه فرهنگي و تاريخي خود نمايي مي كند وهمه ساله در تعطيلات نوروزي پذيراي يك ميليون گردشگر داخلي و خارجي است.

طراح مقبره الاشعرا تبريز به خبرنگار ايرنا گفت: اين طرح در سال 1349 پس از شركت در مسابقه طراحي اين بنا برنده شد.

فرزانمهر افزود: اجراي اين طرح از سال 1351 با قراردادي بين ما و انجمن آثار ملي سابق آغاز و تا سال 61 ادامه يافت.

وي گفت: از اين سال به بعد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اجراي طرح را بر عهده گرفت.

فرزانمهر در ارتباط با انتخاب طرح بناي مقبره الاشعراي تبريز خاطرنشان كرد: اين طراحي با هدف ايجاد وحدت و تلفيق طرح بر مبناي معماري سنتي و مدرن انجام شد.

وي افزود: در طراحي بنا همواره ايجاد حس ارتباط با بيننده و نو بودن طرح لحاظ شده تا با گذر زمان معماري آن جذابيت خود را از دست ندهد.

وي در ارتباط با معماري و قوس هاي طراحي شده در بالاي بنا اظهار كرد: اين قوس ها نمادي از تلفيق معماري مدرن و سنتي است.

وي همچنين گفت: براي اجراي اين طرح ابتدا پنج لايه زمين كوبيده شد تا مقاومت زمين به حداقل 1.2 كيلوگرم بر سانتيمتر مربع افزايش يابد.

وي اضافه كرد: سازه اين بنا اسكلت فلزي است و با قطعات پيش ساخته بتني پوشش داده شده كه لايه مياني آنها بوسيله بتن سبك پر شده است.

فروزانمهر گفت: اگر اجراي اين طرح به درستي پيش مي رفت، عمر اين بنا تا 500 سال آينده پيش بيني شده بود .

مديركل جديد فرهنگ و ارشاد اسلامي آذربايجان ‌شرقي نيز گفت: مقبره‌ الشعرا كه گنجينه‌ شعر و ادب ايران اسلامي محسوب مي‌شود در ايام نوروز پذيراي ميهمانان و گردشگران داخلي و خارجي خواهد بود.

علي‌اكبر صفي‌پور گفت: مجموعه فرهنگي تاريخي مقبره‌الشعراي تبريز شيرازه كتاب پرمحتوا و افتخارآفرين شعر و ادب ايران زمين بوده و چون گنجينه‌اي گوهرهاي گرانبهاي ادب اين مرز و بوم را در سينه‌ خود جاي داده است.

وي افزود: زندگي و آثار شعرا، عرفا و ادباي مدفون در اين مجموعه، مبين تاريخ پرافتخار آذربايجان به عنوان مهد و سراي بزرگان علم و ادب ايران زمين است.

صفي‌پور گفت: با اندك تاملي در آثار شعرايي چون قطران و خاقاني در اعصار گذشته و يا شهريار شعر ايران در دوران معاصر مي‌توان دريافت كه آذربايجان و تبريز در همه‌ اعصار مهد حضور و ظهور بزرگاني بوده كه در رشته‌هاي مختلف هنري و ادبي درخشيده و سبك آفرين بوده‌اند.

وي مقبره‌الشعراي تبريز را تفرجگاه انديشه‌گران و فرهيختگان برشمرد و گفت: مقبره‌الشعرا نه تنها يك محل گردشگري، بلكه تفرجگاهي معنوي و ادبي است و حضور در اين مكان موجب تفكر در پيشينه‌ ‌غني و ادبيات متعالي اين مرز و بوم مي‌ شود.

وي همچنين از فضاسازي مناسب اين مجموعه توسط شهرداري تبريز خبر داد و گفت: محوطه اين مجموعه و همچنين المان مقبره الشعرا، در طرحي توسط شهرداري كلانشهر تبريز تعمير شده و فضاي مناسبي براي حضور گردشگران در سال جديد ايجاد شده است.

صفي‌پور همچنين از برپايي ويترين‌هاي كتب شعراي معاصر، نورپردازي مناسب داخل بنا و نصب دهها اثر هنري از هنرمندان استان در اين مجموعه خبر داد.

وي گفت: در طول ايام نوروز اين مجموعه از ساعت هشت تا 20 پذيراي ميهمانان و گردشگران داخلي و خارجي خواهد بود.

شهردار تبريز نيز گفت: مجموعه فرهنگي و تاريخي مقبره‌الشعراي تبريز عيد امسال با چهره اي متفاوت ميزبان ميهمانان و گردشگران خواهد بود.

صادق نجفي افزود: با ورود شهرداري به موضوع احياي اين مجموعه، مديريت شهري تمام تلاش خود را مي كند تا عيد امسال شهروندان و ميهمانان اين شهر شاهد فضاي متفاوت و زيبايي از اين مجموعه ارزشمند باشند.

وي گفت: با تشكيل ستاد ويژه ‌اي و در يك طرح ضربتي تمام عناصر بصري مزاحم حذف و محيط نا بسامان اين مجموعه بهسازي و مناسب سازي شده است.

نجفي خاطرنشان كرد: با حذف ديوارهاي اين مجموعه همراه با تنظيف و پاكسازي محيط و چينش مناسب مبلمان اين پارك و همچنين گلكاري و فضاي سبز مناسب اين مجموعه تاريخي چهره اي مناسب به خود گرفته است.

مدير كل پيشين فرهنگ و ارشاد اسلامي آذربايجان شرقي (11 سال تا اسفند 84) نيز با اشاره به طرح هاي مصوب ملي احياي اين مجموعه عظيم فرهنگي و ادبي گفت: در سال 1346 به همت انجمن آثار تاريخي ايران و ادارات فرهنگ و هنر وقت، طرح ساخت نمادي پر شكوه در شان مقبره الشعرا به مسابقه عموم گذاشته شد كه در سال 1350 با انتخاب طرح و نماد فعلي اجرا شده عمليات ساخت آن آغاز شد .

رسول بشيري اضافه كرد: پس از پيروزي انقلاب اسلامي و به ويژه پس از رحلت استاد شهريار و نام گذاري 27 شهريور، به عنوان روز بزرگداشت استاد و روز ملي شعر و ادب فارسي ، تكميل نهايي مقبره الشعرا در شوراي عالي انقلاب فرهنگي و كارگروه هاي تخصصي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مورد توجه ويژه قرار گرفت و طرح جامع دوم ساماندهي و تكميل مقبره الشعرا از سال 1383 وارد مرحله عملياتي شد.

وي اظهار كرد: در وهله اول كارگروه تخصصي احيا، ساماندهي و تكميل طرح مقبره الشعرا به رياست استاندار وقت و با شركت مديران و كارشناسان استانداري آذربايجان شرقي، ميراث فرهنگي ، فرهنگ و ارشاد اسلامي و شهرداري تبريز در چند نوبت برگزار شد و پس از تصويب نهايي طرح دوم تكميل مقبره الشعرا، بودجه مستقل ملي لحاظ شد و طرح ساخت كتابخانه تخصصي فرهنگ و ادب ، سالن آمفي تئاتر و گالري فرهنگي هنري و توسعه فضاهاي اصلي مقبره با حفظ حريم اثر تاريخي پيش بيني شد كه متاسفانه در چند سال گذشته همت لازم براي اجراي اين طرح مصوب ملي به وجود نيامد و با حذف اعتبار ملي مقبره الشعرا عملا اين طرح مسكوت ماند .

مدير مجموعه مقبره الشعراي تبريز هم مي گويد: در تعطيلات عيد نوروز روزانه 15 هزار نفر از اين مجموعه ديدن مي كنند.

محمد محمدپور افزود: موزه تاريخ ادبي تبريز در محل مقبره الشعرا تشكيل شده ولي تاكنون به غني سازي آن اقدام نشده است.

مدير كل اسبق اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي آذربايجان شرقي (از سال 84 تا 89) نيز گفت: هفت تابلوي برجسته شعرا و ادباي مدفون در مقبره الشعرا كه شامل آثار و احوال آنهاست به وسيله هنرمندان چيره دست كشور و با استفاده از استنادات تاريخي كار هنري شده است.

احمد احمدي منش افزود: تاكنون چند فيلم مستند نيز درباره افكار، احوال و آثار شعرا و اديبان مقبره الشعرا ساخته شده كه از شبكه هاي تلويزيون ملل مختلف پخش شده است.

وي همچنين خاطر نشان كرد: در ساخت اين بناي فرهنگي عمر آن بين 300 تا 500 سال دوام در طراحي اوليه پيش بيني شده بود ولي در گذشته نتيجه ديگري حاصل شده است.

وي گفت: پس از چند سال وقفه در تكميل طرح ملي مقبره الشعرا از سال 1388 مراحل اجرايي تعمير، مقاوم سازي و بهسازي نماي مقبره الشعرا آغاز شد.

مدير كل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامي آذربايجان شرقي(از سال 89 تا 92)هم در اين خصوص مي گويد: در سال 1391 اين طرح تحويل اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان شد.

علي داننده افزود: رفع مشكلات رطوبتي ساختمان اصلي و ساخت فضاهاي مناسب در داخل مقبره براي نمايش آثار فرهنگي و هنري نيز مورد توجه قرار گرفت و طرح ساخت ساختمان هاي جانبي از جمله كتابخانه ، گالري و آمفي تئاتر به بنياد مسكن انقلاب اسلامي واگذار شد و 26 ميليارد ريال براي اجراي اين طرح هزينه شده و متاسفانه پيشرفت طرح هاي مزبور كه با نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اجرا مي شود به 15 درصد هم نميرسد.

وي گفت: علت اصلي اين بي مهري ها حذف رديف بودجه مستقل ملي اعتبارات مقبره الشعرا بوده است.

وي افزود: توسعه فضاهاي اصلي مقبره الشعرا به طول دو هزار متر، ساخت گالري فرهنگي هنري به متراژ يكهزار و 438 متر مربع و آمفي تئاتر به متراژ دو هزار و 140 متر مربع و كتابخانه تخصصي به متراژ دو هزار و 44 متر و سير تاسيسات به طول 400 متر خواهد بود.

مقبره الشعرا آرامگاه شاعران نامي كشور از جمله شهريار شيرين سخن، خاقاني شرواني، اسدي طوسي و قطران تبريزي است كه در جوار امامزاده سيد حمزه در محله قديمي سرخاب واقع شده است.

مجموعه فرهنگي تاريخي مقبره الشعرا كه شاعراني از كشورهاي مختلف منطقه از يكهزار سال پيش در آن سكونت داشتند ابتدا به حضيره الشعرا (مكان اقامت شاعران) شهرت داشت كه با دفن آنان به مقبره الشعرا تغيير نام داد.

در اين مجموعه فرهنگي و تاريخي كه در بافت قديمي تبريز واقع شده 320 شاعر و عارف دفن شده اند كه قديمي ترين آنها اسدي طوسي شاعر قرن چهارم هجري است.

به عقيده كارشناسان حوزه فرهنگي كشور مقبره الاشعرا تبريز مجموعه اي از تاريخ ادبيات است كه مرزهاي جغرافيايي فرهنگي ايران را در مي نوردد.

مقبره استاد شهريار در وسط اين مجموعه تاريخي و فرهنگي كه بيش از 30 متر ارتفاع دارد، واقع شده است.

متاسفانه در يكي دو دهه قبل بخش اعظمي از اين مجموعه بي بديل به دليل تخريب توسط شهرداران وقت از بين رفته است.

طبق استنادات ادبي تذكره نويسان بنام ايراني و خارجي، مقبره الشعرا محل دفن بيش از 400 نفر از شعرا ، عرفا و اديبان تاريخ ايران زمين بوده و برخي از بزرگان ادبيات فارسي و آذري از جمله اسدي توسي، خاقاني شيرواني ، قطران تبريزي ، شاپور نيشابوري ، همام تبريزي و ماني شيرازي در اين اواخر زنده ياد سيد محمد حسين شهريار بزرگ ترين غزل سرا و شاعر معاصر ايران در آن آرميده اند.

587/7223

سرخط اخبار استان‌ها