۲۸ اسفند ۱۳۹۲،‏ ۱۲:۰۹
کد خبر: 81094430
T T
۰ نفر
گمرك در سال آتی منشا خدمات مطلوب تر

تهران - ایرنا - مسعود كرباسیان رئیس كل گمرك جمهوری اسلامی ایران به مناسبت سال نو و عید نوروز طی پیامی ضمن قدردانی از تلاش و زحمات كاركنان این سازمان در خدمت رسانی به فعالان تجاری و مردم ابراز امیدواری كرد كه گمرك در سال آینده بتواند منشأ خدمات بیشتر و مطلوب‌تری به جامعه باشد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، متن پیام نوروزی معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس‌ كل گمرك جمهوری اسلامی ایران به شرح ذیل است:

سال 1392 با همه فراز و فرودها به روزهای پایانی خود نزدیك می‌گردد. سالی كه با حماسه سیاسی ملت فهیم ایران آغاز گردید، با تلاش‌های مداوم بر مدار تدبیر امور در مسیر تحقق حماسه‌ای دیگر در عرصه‌های اقتصادی قرار خواهد گرفت.

در سالی كه گذشت، كاركنان گمرك جمهوری اسلامی ایران تلاش فراوانی را برای انجام وظایف محوله و تكالیف قانونی خود بعمل‌آوردند و علی‌رغم تمام مشكلات كوشیدند تا در آن بخشی از زنجیره تامین كه به طور مستقیم با زندگی مردم و نیازهای روزمره آنان ارتباط دارد همكاری، همدلی و قابل قبولی با مدیریت ارشد سازمان داشته باشند. تلاشی هدفمند در جهت بهبود فضای كسب و كار و تسریع در ترخیص مواد اولیه كالاهای واسطه‌ای، سرمایه‌ای و همچنین كالاهای اساسی و دارو، روان‌سازی واردات مواد اولیه واحدهای تولیدی صورت گرفت تا همگام با مسوولین محترم نظام و برای گره‌گشائی و رفع موانع پیش‌روی تولید نقش‌آفرینی شود. گمرك ج.ا.ا. به موجب برنامه صد روزه وزارت امور اقتصادی و دارایی و همچنین دستور مقام محترم رئیس جمهور مبنی بر اینكه كالاها نباید به دلیل اختلاف نرخ ارز مرجع و ارز مبادله‌ای در گمرك بمانند، نسبت به ترخیص حجم قابل توجهی از دارو و كالاهای اساسی اقدام نمود.

اكنون و در آغاز سال 1393 با توجه به ابلاغ سیاست‌های كلی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی و اهتمام دولت تدبیر و امید مبنی بر رفع چالش‌های موجود فضای اقتصادی كشور، تسهیل و تسریع در ترخیص كالاهای وارده و رفع موانع تولید و كمك به بهبود فضای كسب و كار و تشویق صادرات كالا، در حالی كه وظایفی سنگینی بردوش مرزبانان اقتصادی به ویژه خدمت‌گزاران ملت در گمركات كشور قرار دارد، هدف والای خدمت به مردم، مجدد نیازمند حركتی مدبرانه و گام‌هایی از قبل استوارتر و عزمی راسخ‏تر برای اجرای برنامه‌ها و سیاست‌های كلان ابلاغی به سازمان است.

به طور قطع بازگشت به جایگاه واقعی و تحقق دوباره گمركی برتر در منطقه و برخوردار از مزیت‌های فنی ناظر بر بهترین شیوه‌های مورد عمل مستلزم كوشش جمعی، مساعدت همه جانبه و تلاش مستمر است. اینجانب همه مدیران و كاركنان شریف گمرك را به تحقق و تقویت زمینه‌های عملی برای عزم جدی، انجام تلاشی مضاعف، همدلی و هم‌افزایی در چارچوب استراتژی و خط مشی سازمانی توصیه می‌نمایم. در این میان فراهم سازی زمینه‌های لازم برای ایجاد و توسعه همكاری فعال میان گمرك و سایر ذینفعان دخیل در امر تجارت، بكارگیری تجهیزات كنترلی پیشرفته به منظور افزایش سرعت تشریفات گمركی، طراحی و اجرای مدیریت ریسك هوشمند، اظهار از راه دور از طریق پرتال گمرك ج.ا.ا و پرداخت الكترونیك، به روز نمودن استراتژی فناوری اطلاعات گمرك با توجه به الزامات فعلی، روان‌سازی و شفاف‌سازی، عضویت یا عقد كنوانسیون‌ها و موافقت‌نامه‌های دو و یا چندجانبه میان كشورها، كاهش اختلافات تجاری، كاهش تخلفات در تمام زمینه‌ها، ایجاد و استقرار پنجره واحد تجاری، تسهیل در تعیین تعرفه و ارزش واقعی كالا، دسترسی آسان و سریع به آمار واقعی تجارت، راه اندازی دروازه مشترك مرزی، بهبود معیشت كاركنان، ارتقاء فرهنگ درستكاری، زمان سنجی انجام كار و به حداقل رساندن توقف كالا در اماكن گمركی، تكریم خدمت گیرندگان، بازنگری و بهبود فرآیندها، كاهش هزینه‌های اضافی و رسوب كالا برای واردكنندگان، صادركنندگان، صنایع داخلی و مصرف كنندگان و ارتقای جایگاه و رتبه جهانی گمرك اولویت اینجانب بوده اهتمام كاركنان بر انجام درست آن الزامی است.

اقتصام(1)**9141**1594

سرخط اخبار اقتصاد