۲۸ اسفند ۱۳۹۲،‏ ۱۱:۳۱
کد خبر: 81094342
T T
۰ نفر
30 درصد صنايع آلاينده كشور در اصفهان مستقر است

اصفهان - ايرنا - مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان گفت: 30 درصد از مجموع صنايع آلاينده كشور در اين استان مستقر است.

'كيومرث كلانتري' روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: از مجموع سه هزار و 171 صنعت آلاينده در كشور تعداد 948 واحد آن در استان اصفهان قرار دارد.

وي اظهار كرد: سازمان حفاظت محيط زيست هر سال واحدهاي صنعتي آلاينده را در كشور پايش مي كند و آن تعداد واحدهايي كه نتوانسته اند آلايندگي را در حد استاندارد هاي قابل قبول اين سازمان قرار دهند در فهرست آلاينده ها قرار مي گيرند.

وي گفت: در سال 91 تعداد 961 واحد آلاينده صنعتي در استان شناسايي شد و با به محدوده استاندارد رسيدن آلايندگي در برخي از اين واحدها اين تعداد در سال 92 به 948 واحد تقليل يافت.

مدير كل حفاظت محيط زيست استان اصفهان افزود: اين امر نشاندهنده آن است كه اصفهان استاني صنعتي و داراي صنايع آلاينده است و به حتم نيازمند پايش، نظارت، تغيير سوخت و تكنولوژي است.

وي گفت: بسياري از واحدهاي صنعتي استان قديمي، كهنه، با مصرف زيادسوخت و يا سوخت ناپاك است كه بايد در سال 93 به دنبال تغيير تكنولوژي و سوخت سبك و پاك باشند.

كلانتري به واحدهاي صنعتي آلاينده استان هشدار دارد كه با به روز كردن تكنولوژي به دنبال مهار آلايندگي و رساندن آن به محدوده استاندارد محيط زيست باشند.* امسال 93 روز در اصفهان هوا ناسالم بود

مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان، تعداد روزهاي ناسالم بودن هوا در كلانشهر اصفهان را در سال جاري 93 روز عنوان كرد و گفت: عمده روزهاي ناسالم هوا در ماه هاي آبان، آذر، دي و تا حدودي بهمن بود.

وي اظهار كرد: در سال گذشته روزهاي ناسالم هوا 47 روز بود كه افزايش 46 روز ناسالمي هوا نسبت به سال گذشته چند علت از جمله تعطيل نكردن ادارات در روزهاي پنجشنبه، به صفر رسيدن سوخت گاز طبيعي نيروگاهها و مهم تر از همه پديده اينورژن يا وارونگي هوا كه امسال زودتر از سال قبل و از آبان شروع شد، دارد.

كلانتري گفت: همين امر موجب تدوين و تصويب برنامه جامع كنترل كيفي هواي اصفهان در شوراي برنامه ريزي استان شد.

وي افزود: اين برنامه با چهار هدف شامل 'كاهش پايدار آلودگي هوا'، 'افزايش روزهاي سالم و كاهش روزهاي ناسالم'، 'تعيين مسووليت ها و وظايف دستگاهها و بخشهاي مختلف استان' و 'جلب مشاركت همگاني مردم براي به دست آوردن روزهاي سالم' تدوين و تصويب شده است.

ت/510/ 607

سرخط اخبار استان‌ها