جشنواره های فرهنگ روستا نوروز 93 در گلستان برگزار می شود

گرگان - ایرنا - هم زمان با ایام نوروز 93 جشنواره های فرهنگ روستا با همكاری دهیاری ها و شوراهای روستایی در روستاهای سطح استان گلستان برگزار می شود.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر گلستان روز چهارشنبه گفت: این جشنواره ها با هدف حفظ و احیاء سنت های بومی و اصیل و ریشه دار روستاهای استان، ایجاد شور و نشاط، همگرایی در بین روستاییان و معرفی جاذبه های فرهنگی روستاها به گردشگران و مسافران برگزار می شود.

به گفته قربان عباسی، بازی های بومی محلی، غذاهای سنتی، صنایع دستی، آداب و رسوم، لباس محلی و گویش های متفاوت از جاذبه های فرهنگی روستاهای استان بوده كه در قالب این جشنواره ها به مسافران و گردشگران معرفی خواهند شد.

وی اضافه كرد: هم چنین تكریم چهره های موفق علمی، فرهنگی، ایثار، كشاورزی، ورزشی و خیرین روستا از دیگر برنامه های جنبی این جشنواره هاست.

وی هم چنین از برپایی نشست هماهنگی با دهیاران و شوراهای روستاهای میزبان این جشنواره ها یاد كرد و گفت: در این راستا شیوه نامه برگزاری جشنواره های فرهنگ روستا توسط دفتر امور روستایی و شوراها تهیه و در اختیار دهیاری ها قرار گرفته است.

وی خاطرنشان كرد: روستاهای نودیجه، كفشگیری، آهنگر محله، زنگیان، قلندرمحله، معصوم آباد، والش آباد و میان آباد در شهرستان گرگان، روستاهای حاجی قوشان و دوزالوم در گنبدكاووس، روستای یل چشمه علیا در پیشكمر كلاله و روستای یانپی وا نقلاب در آق قلا از جمله روستاهایی است كه جشنواره فرهنگ روستا در آن ها برگزار می شود.

مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان هم چنین از روستای لزدار تپه و قزلجه آق امام و سوسرا در آزادشهر، روستای بازگیر و پلنگر در مینودشت، روستای پاقلعه در رامیان، روستای سالیكنده، رادكان ، بالاجاده و سركلاته در كردكوی، روستاهای دیگلی داش و گلیداغ در مراوه تپه یاد كرد و گفت: روستای خوجه لر در تركمن، و قلی تپه در گالیكش، روستاهای التین تخماق و چارقلی و سقرتپه در گمیشان و هم چنین الازمن و حاجی كلاته در علی آبادكتول از دیگر روستاهایی است كه نسبت به برگزاری این جشنواره اقدام می كنند.

استان گلستان واقع در شمال ایران با 14 شهرستان دارای 29شهر و حدود 900 روستاست كه بسیاری از این مناطق با توجه به موقعیت جغرافیایی و طبیعی و تاریخی از جاذبه های مختلف گردشگری برخوردار هستند.

602/7467

سرخط اخبار استان‌ها