وزیر كشور: اقتصاد مقاومتی روح توسعه محوری است / انتخابات آینده تمام الكترونیكی خواهد بود

تهران - ایرنا - وزیر كشور، اقتصاد مقاومتی را روح توسعه محوری دانست و گفت: وزارت كشور اهتمام ویژه ای به موضوع اقتصاد مقاومتی خواهد داشت و به همین منظور اولین جلسه استانداران در سال 93 به بحث اقتصاد مقاومتی اختصاص خواهد داشت.

«عبدالرضا رحمانی فضلی» روز سه شنبه در نشست خبری خود با خبرنگاران و در پاسخ به پرسش خبرنگار سیاسی ایرنا در زمینه برنامه های وزارت كشور برای اجرای اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: این وزارتخانه به امید خداوند پرچمدار اقتصاد مقاومتی در كشور خواهد بود.

وی ادامه داد: همه سیاست های اقتصادی مد نظر رهبر معظم انقلاب باید در پهنه استان های كشور رخ دهد.

وزیر كشور با بیان این كه استان ها دارای شرایط طبیعی خوب ، اقتصادی، مالی، فناوری و نیروی مدیر ماهر هستند، یادآور شد: یكی از بهترین راهكارهای اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی در استان ها خواهد بود.

رحمانی فضلی اظهارامیدواری كرد: نظام برنامه ریزی و بودجه ریزی كشور كه مبتنی بر یك روش تمركزگرا در تصمیم گیری ها و تامین منابع است اجازه چنین كاری را به استان ها بدهد.

وی ادامه داد: روش تمركزگرا باعث شده تا كلان شهرها با فضای نامناسبی همچون آلودگی هوا، حاشیه نشینی و تمركز جمعیت ایجاد شود و متاسفانه تجمیع سرمایه ها از كل كشور به مناطق چند كلانشهر سرازیر شده است.

وی خاطرنشان كرد: این تجمیع سرمایه ها و ایجاد كلان شهرها موجب عدم توازن و تعادل شده است كه یكی از سیاست های رهبر معظم انقلاب، ایجاد توازن و تعادل در كل كشور است.

وزیر كشور با بیان این كه این وزارتخانه از ابتدای شروع به كار دولت یازدهم به بحث توسعه محوری در استان ها توجه كرده است، گفت: سیاست ابلاغی رهبر معظم انقلاب مبنی بر توجه به اقتصاد مقاومتی همان روح توسعه محوری است كه باید در كالبد استان های كشور جاری شود.

رحمانی فضلی اظهارامیدواری كرد كه با كمك مجلس شورای اسلامی در نظام توزیع، اعتبارات و شاخص ها بازنگری شود و روند اقتصاد مقاومتی هر چه سریع تر انجام پذیرد.

وی ادامه داد: وزارت كشور به طور قطع پیگیر و مصمم در بازنگری نظام توزیع و اعتبارات خواهد بود.

وزیر كشور همچنین از اهتمام تمام مدیران استانی به بحث توسعه محوری و اقتصاد مقاومتی خبر داد و گفت: اولین جلسه سال 93 با استانداران به بحث اقتصاد مقاومتی اختصاص خواهد یافت.

رحمانی فضلی خاطرنشان كرد: برای اتكا به توان داخلی باید از اقتصاد مقاومتی و بحث توسعه محوری استفاده كنیم تا به موفقیت در این زمینه برسیم.** انتخابات آینده تمام الكترونیكی خواهد بود

وی همچنین با بیان این كه مقدمات انجام انتخابات كاملا الكترونیكی در این وزارتخانه آغاز زده شده است، گفت: مصمم هستیم با توجه به فرصتی كه تا انتخابات آینده داریم و با كمك و مشورت كارشناسان و مسوولان آن را به طور كاملا الكترونیكی برگزار كنیم.

رحمانی فضلی تصریح كرد: جلسات كارشناسی در این باره برگزار شده و گروهی از كارشناسان فناوری اطلاعات مامور بررسی و تحلیل انتخابات الكترونیكی هستند.

وی از شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی خواست نماینده ای معرفی كنند تا با تركیب وزارت كشور، مجلس و شورای نگهبان موضوع الكترونیكی كردن انتخابات در سال 93 پیگیری شود.

وزیر كشور تاكید كرد: اگر توفیق یابیم با توجه به كارهای كارشناسی به امید خدا انتخابات مجلس و خبرگان آینده كاملا الكترونیكی خواهد بود.

رحمانی فضلی ادامه داد: انتخابات الكترونیكی سرعت، دقت، صحت و شفافیت را بالا می برد.** فعال كردن خانه احزاب یكی از برنامه های وزارت كشور

وزیر كشور به جلسات این وزارتخانه با احزاب در سال 92 اشاره كرد و گفت: با برگزاری جلسات مختلفی با احزاب مقرر شد آنان مجمع عمومی خانه احزاب را تشكیل دهند و هیات مدیره را انتخاب كنند.

رحمانی فضلی اظهار امیدواری كرد هر چه زودتر اقدامات لازم را انجام دهند.

وی خاطرنشان كرد: یكی از برنامه های وزارت كشور در سال 93 فعال كردن خانه احزاب است.** لایحه پیش نویس قانون احزاب را به دولت تقدیم می كنیم

وزیر كشور همچنین اظهارداشت: در حوزه سیاسی برای قانون احزاب پیش نویسی با مشاركت كارشناسان تهیه شده و روی سایت قرار گرفته است.

رحمانی فضلی یادآور شد: این پیش نویس به مدیران استان ها ارایه شده تا آنها نیز در جلسات با كارشناسان و مدیران منطقه ای آن را مطرح كنند و نظرات آنها را نیز دریافت كنند.

وی یادآور شد: اوایل سال آینده 93 این پیش نویس جمع بندی خواهد شد و به عنوان لایحه پیش نویس تقدیم دولت می شود.

وزیر كشور همچنین گفت: در حوزه قانون انتخابات نیز به دنبال آن هستیم تا با نظرسنجی از افراد و احزاب و با توجه به پیشنهادات قانون را بررسی كنیم و در صورت خواست تغییر آن را مورد تحلیل و رسیدگی قرار دهیم.

رحمانی فضلی با بیان این كه به دنبال فعال كردن فضای سیاسی از طریق شفاف سازی مواضع گروه های سیاسی هستیم، افزود: وزارت كشور به طور جدی پیگیر این موضوع خواهد بود اما وظیفه رسانه ها در قبال این شفاف سازی ها و دور شدن از نقدهای غیرمنصفانه بسیار ضروری است.

رحمانی فضلی از رسانه ها، كارشناسان، صاحبنظران و اساتید دانشگاهی خواست موضوعات مهم سیاسی را به صورت علمی بررسی و از نقدهای غیركارشناسی پرهیز كنند.** مدعیان حقوق بشر باید وارد بحث آزادی مرزبانان ایرانی می شدند

وی در پاسخ به پرسشی درمورد وضعیت مرزبانان گروگان گرفته شده و كمپین راه اندازی شده برای درخواست كمك از سازمان ملل، گفت: سربازان گروگان گرفته شده همانند فرزندان ما هستند و به طور جد پیگیر وضعیت آزادی آنان هستیم.

وزیر كشور با بیان این كه تمام فعالیت های لازم و دیپلماتیك را در برای آزادی مرزبانان انجام داده ایم، اظهارداشت: تمامی كارهای مرتبط برای آزادی آنان انجام گرفت و حتی مذاكرات مستقیم در حوزه وزارت امور خارجه و دیپلماسی و حتی مذاكرات غیررسمی در این باره انجام شده است.

رحمانی فضلی خاطرنشان كرد: در ابتدا گروگان گرفته شدن سربازان كشورمان توسط گروهك تروریستی مورد كتمان قرار گرفت، آنان از حضور مرزبانان گروگان گرفته شده در پاكستان اطلاعی نداشتند اما ما تمامی اطلاعات و مشخصات را ارایه داده و ثابت كردیم كه مرزبانان جمهوری اسلامی ایران گروگان گرفته شده اند.

وی یادآور شد: رییس جمهوری، رییس مجلس و همه مسوولان در این باره اهتمام ویژه ای دارند.

وزیركشور اعلام كرد: با توجه به پیگیری ها و تمام تلاش ها به نظر می رسد در آینده ای نزدیك شاهد خبر خوشی درباره وضعیت مرزبانان گروگان گرفته شده، خواهیم بود.

رحمانی فضلی درباره نظر یا ورود سازمان های بین المللی نسبت به وضعیت مرزبانان گروگان گرفته شده كشورمان، گفت: ورود سازمان های بین المللی به این موضوع یكی از وظایف آنها است چرا كه در این باره بحث جان انسان ها مطرح می شود.

وی تاكید كرد: مدعیان حقوق بشر باید نسبت به موضوع مرزبانان گروگان گرفته شده جمهوری اسلامی ایران اهتمام ویژه ای را داشته باشند.**چهارشنبه سوری را با تمهیدات پیش بینی شده به راحتی پشت سر بگذاریم

وزیر كشور همچنین در پاسخ به این سوالی درمورد تمهیدات در نظر گرفته شده وزارت كشور برای جلوگیری از حوادث در چهارشنبه سوری، گفت: در این زمینه جلسات مختلفی از یك ماه قبل با شورای تامین برگزار شد.

رحمانی فضلی تصریح كرد: در حوزه پیشگیری نیز برخورد با تولیدكنندگان مواد غیرمجاز، تبلیغات و اطلاع رسانی اقداماتی انجام شده است.

وی افزود: چند سالی است كه روند اقدامات در این حوزه منجر به این شد كه با آرامش و هزینه های جانی، روحی و روانی كمتری مواجه شویم.

وی اظهارامیدواری كرد با مجموعه تمهیدات پیش بینی شده، چهارشنبه سوری را به راحتی پشت سر بگذاریم.

وزیر كشور ادامه داد: هیجانات بیش از حد و رعایت نكردن ارزش های اخلاقی، دینی و فرهنگی در این مواقع موجب ناراحتی افراد می شود.

وی باردیگر اظهار امیدواری كرد با رعایت همه این شئونات، نشاطی كه از چهارشنبه سوری به مردم دست می دهد به عنوان یك موضوع با سابقه در فرهنگ مردم، هزینه های فرهنگی، جانی و روحی آن را كاهش دهیم.**راه اندازی خطوط فیبرنوری در بخش زیادی از مرزها

وزیر كشور همچنین در پاسخ به سوالی درباره اقدامات این وزارتخانه برای تامین امنیت مرزها در سال 93 اظهارداشت: تلاش ما در سال 92 تكمیل امنیت مناطق مرزی دارای خلاء بود.

رحمانی فضلی یادآور شد: با تلاش نیروی انتظامی و مجموعه سیاست های اتخاذ شده در حوزه مقابله با قاچاق شده است 80 درصد درگیری‌ ها در مناطق مرزی در مبدا لحاظ شده است كه این موضوع هزینه‌ های جانی و مالی را كاهش می‌ دهد و امنیت را بیشتر می ‌كند.

وی همچنین گفت: تمام توان خود را در مناطق شرقی كشور گذاشته ‌ایم تا تسلط و كنترل ما بر مناطق مرزی به صورت لحظه ‌ای افزایش پیدا كند.

وزیر كشور با بیان این كه احداث جاده‌ های مرزی از جمله اقدامات مهم وزارت كشور در بحث امنیت مرزها است، افزود: در جایی كه پنج سرباز به گروگان گرفته شده بودند، جاده نداریم، اگر جاده وجود داشته باشد ما برجك‌ هایی نیز ایجاد می ‌كنیم.

رحمانی فضلی خاطرنشان كرد: همچنین درصدد هستیم در بخش زیادی از مرزها خطوط فیبر نوری راه ‌اندازی كرده و آنجا را مجهز به سیستم‌ های كنترل با دوربین كنیم تا از مراكز استان و تهران قابل كنترل باشد.

وی اظهارامیدواری كرد با اولویت مناطق شرقی كشورمان، كنترل كاروان ‌ها و تردد اشرار را پیگیری كنیم و این موضوع را محور اصلی قرار داده ‌ایم.**تدابیر وزارت كشور برای سفرهای نوروزی

رحمانی فضلی همچنین درباره تمهیدات پیش بینی شده برای سفرهای نوروزی اظهارداشت: ما در مرحله سفرهای نوروزی هستیم تدارك خوبی دولت و دستگاه های مختلف اندیشیده اند تا مردم با خیال راحت و خاطری آسوده مسافرت خود را داشته باشند.

وی افزود: نیروی انتظامی در طول ایام نوروز به صورت كامل در ماموریت خواهد بود كه این ماموریت در حوزه شهری مواظبت از منازل، مغازه و امنیت شهری و در حوزه پلیس راه نیز كنترل دقیق تمام جاده ها است.

وزیر كشور گفت: وزارت كشور در حوزه امنیت غذایی تدابیر لازم را در استان ها پیش بینی كرده و ما هیچ مشكل ذخیره ای در استان ها نداریم. همچنین برای ترافیك و تردد در شهرهایی همچون شیراز، اصفهان و مشهد برنامه ریزی شده است.** راه اندازی خانه احزاب زمان می ‌برد؛ نباید نگران بود

رحمانی فضلی در ادامه در پاسخ به این سوال كه با توجه به این كه شاهد اختلاف بین احزاب اصولگرا و اصلاح طلب برای برگزاری مجمع عمومی خانه احزاب هستیم، برای مدیریت برگزاری این مجمع چه اقداماتی انجام می شود، اظهارداشت: اختلاف بین احزاب، طبیعت كار آنها است البته احزاب نباید بر مسایل صنفی خود اختلاف داشته باشند.

وی خاطرنشان كرد: اداره خانه احزاب تابع ضوابطی است كه آن ها اگر با این موضوع مشكلی دارند می ‌توانند ضوابط را تغییر دهند؛ حال اگر می ‌خواهند تغییراتی بوجود آورند باید مجمع عمومی تشكیل دهند.

وزیر كشور تاكید كرد: در جلساتی كه با حضور افراد اصلاح ‌طلب، اصولگرا و مستقل با بنده برگزار شد، من اختلافی در این رابطه بین آنها ندیدم و این موضوع تصویب شد كه آن ها مجمع و هیات مدیره خود را تشكیل دهند. اختلافی وجود ندارد ولی چون چندین سال است كه این موضوع به صورت راكد وجود داشته، راه اندازی آن زمان می ‌برد ولی به هر حال نباید نگران بود.

رحمانی فضلی با یادآوری تدوین پیش نویس لایحه اصلاح قانون احزاب، اظهارداشت: این بحث با مشاركت همه احزاب مورد توجه قرار گرفت و برخی از آن‌ ها نظرات لازم را به ما ارایه دادند و ما نیز این نظرات را به استان ‌ها فرستادیم تا مدیران آن ها نیز نظرات خود را ارایه دهند كه به نظر می‌ رسد اوایل سال آینده پیش‌ نویس لایحه اصلاح قانون احزاب را به دولت تقدیم كنیم.** اقدامات ما در وزارت كشور، تقویت آرامش در كشور است

وزیر كشور در ادامه گفت: سیاست عمومی و اصلی ما در وزارت كشور ایجاد آرامش در جامعه است و من این موضوع را نمی ‌پسندم كه وزارت كشور منشا یك هیجان یا ناراحتی و عدم آرامش در جامعه باشد چرا كه وظیفه اصلی وزارت كشور برقراری امنیت از جمله امنیت روحانی، روانی و ایجاد آرامش در جامعه است.

رحمانی فضلی افزود: مجموعه اقدامات ما در جهت تقویت آرامش در كشور بوده است؛ البته خبرنگاران در این راستا به ما كمك كرده ‌اند و امیدوارم فعالیت ها را در سال 93 با سیاست‌ های رسانه‌ای و همكاری‌ های متقابل ادامه دهیم.

سیام(3)**7261**9254**9132**1336

سرخط اخبار سیاست