دبیر كل ناتو: همه پرسی كریمه با قوانین بین المللی تناقض دارد

تهران-ایرنا- 'آندرس فوگ راسموسن' دبیر كل سازمان پیمان آتلانتیك شمالی (ناتو) روز دوشنبه با صدور بیانیه ای همه پرسی روز گذشته شبه جزیره كریمه را ناقض قوانین بین المللی خواند.

به گزارش خبرگزاری یونایتد پرس، در بیانیه ناتو آمده است كه راسموسن امروز در دیدار با 'آندره دشیستا' وزیر خارجه دولت موقت اوكراین،‌ درباره آخرین تحولات این كشور از جمله همه پرسی كه روز گذشته (یكشنبه) در شبه جزیره كریمه برگزار شد،‌ گفت وگو و رایزنی كردند.

راسموسن در این دیدار گفت: آنچه به اصطلاح همه پرسی گفته می شود و روز یكشنبه در منطقه خودمختار كریمه به مرحله اجرا در آمد، تمامی تلاش های بین المللی برای یافتن راه حل سیاسی و مسالمت آمیز جهت برون رفت از بحران اوكراین را تضعیف كرد.

وی همچنین این اقدام مقام های كریمه را بر خلاف قانون اساسی اوكراین و قوانین بین المللی دانست.

دبیر كل ناتو بار دیگر تاكید كرد كه پیمان آتلانتیك شمالی همچنان به حمایت خود از حاكمیت اوكراین و حفظ استقلال و وحدت اراضی این كشور پایبند است.

همچنین دو طرف در این دیدار بر تقویت همكاری های میان ناتو با اوكراین از جمله افزایش روابط فرماندهان ناتو با رهبران سیاسی و فرماندهان نظامی اوكراین، تقویت تلاش ها برای بازسازی قدرت ارتش این كشور و افزایش آموزش و تمرین های نظامی مشترك تاكید كردند.

همه پرسی استقلال منطقه كریمه از اوكراین و الحاق این منطقه به روسیه روز یكشنبه برگزار شد.

'سرگئی آكسیونوف' نخست وزیر منطقه خودمختار كریمه اوكراین پس از پایان همه پرسی در كریمه اعلام كرد: هیاتی از پارلمان این منطقه روز دوشنبه برای بررسی موضوع جدایی از اوكراین و الحاق به خاك روسیه به مسكو سفر می كند.

اوكراین 46 میلیون نفری از اواخر نوامبر سال گذشته میلادی در پی خودداری 'ویكتور یانوكوویچ' رییس جمهوری بركنار شده این كشور از امضای توافقنامه تجاری با اتحادیه اروپا، صحنه ناآرامی های گسترده بوده است.

بحران سیاسی در اوكراین از دوهفته قبل به دنبال تشدید خشونت در اعتراضات مردمی و خروج یانوكوویچ از قدرت، وارد مرحله تازه ای شد. استقرار نیروهای نظامی روسیه در منطقه خودمختار شبه جزیره كریمه اوكراین، تحولات این كشور را در مركز توجهات بین المللی قرار داده است.

مترجمام**9329**5981

سرخط اخبار جهان