ارسال پيام صلح و جلوگيري از ايران هراسي در دستور كار نيروي دريايي است

خرمشهر- ايرنا- فرمانده نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران گفت: ارسال پيام صلح و جلوگيري از ايران هراسي از برنامه هاي نيروي دريايي جمهوري اسلامي در سال 93 است.

دريادار دكتر ' حبيب الله سياري ' روز دوشنبه در حاشيه افتتاح نمايشگاه راهيان نور پايگاه دريايي خرمشهر در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: توسعه دريا محور و برقراري امنيت در آبهاي آزاد براي توسعه اقتصادي كشور لازم است.

وي ارتقاي سطح دفاعي نيروي دريايي را براي دفاع از مرزهاي كشور، منابع اقتصادي و منافع جمهوري اسلامي ايران در آبهاي آزاد لازم خواند و اظهار كرد: براي نظارت انحصاري و اقتصادي بر آبهاي آزاد جهان در بحث نظامي، سياسي، بين المللي و اقتصادي بايد برنامه ريزي كنيم.

فرمانده نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران افزود: اكنون ناوگروه نيروي ارتش جمهوري اسلامي شامل سه ناوشكن سبلان، البرز و بندرعباس در تنگه باب المندب انتهاي خليج عدن و ورودي درياي سرخ در حال انجام ماموريت برقراري امنيت در آبهاي آزاد جهان مي باشند.

وي بيانات مقام معظم رهبري مبني بر توسعه دريا محور ايران را يادآور شد و گفت: نيروي دريايي جمهوري اسلامي ايران مطابق با قوانين و مقررات بين المللي با حضور در آبهاي آزاد جهان به برقراري امنيت در اين آبها مي پردازد.

دريادار سياري وجود امنيت را براي فعاليت اقتصادي ضروري خواند و افزود: امنيت كشتي هاي تجاري در خليج عدن و باب المندب كه جولانگاه دزدان دريايي هستند بايد تامين شود تا به رشد اقتصادي دست يابيم.

وي تصريح كرد: صادرات و واردات كالا در صورت نبود امنيت در مكان هاي يادشده كه بيش از سه هزار كيلومتر از بندرعباس فاصله دارند مختل مي شود لذا حضور در آبهاي آزاد جهان در راستاي تدابير فرماندهي كل قوا و استفاده از امنيت توسعه دريا محور در دستور كار نيروي دريايي است.

فرمانده نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران با اشاره به بومي سازي ساخت زيردريايي افزود: امروز به لطف خداوند متعال ساخت و ساز ناوشكن همكلاسي جماران و پيشرفته تر از آن در دستور كار و در خط توليد قرار گرفته و در سال آينده از يك يا دو ناوشكن رونمايي مي شود.

وي گفت: نيروي دريايي فقط در بعد نظامي مطرح نيست بلكه در ابعاد مختلف سيادت دريايي، اقتصادي، تجارت، اقتدار و توان دريايي كشور جايگاه بالايي دارد.

دريادار سياري وظيفه و استراتژي نيروي دريايي را نشات گرفته از تدابير فرماندهي كل قوا دانست و افزود: با توجه به پيشرفت هاي علمي و فناوري، حضور جمهوري اسلامي در آبهاي آزاد جهان براي دفاع از مرزها، منافع و منابع جمهوري اسلامي لازم است.

وي اظهار كرد: امروز نيروي دريايي علاوه بر تنگه هرمز، درياي عمان و شمال اقيانوس هند تا مدار 10 درجه شمالي در درياي سرخ، كانال سوئز، درياي مديترانه، هند جنوبي، اقيانوس آرام حضور داشته و در آينده در اقيانوس اطلس نيز حضور مي يابد.ك/3

7100/7279

سرخط اخبار استان‌ها