خبرنگاران خراسان شمالی در تكذیب امضای یك نامه صنفی بیانیه دادند

بجنورد - ایرنا - چند تن از فعالان رسانه ای خراسان شمالی با انتشار بیانیه ای، امضای نامه‌ای خطاب به رئیس ‌جمهوریبا خواسته بازگشایی انجمن روزنامه‌نگاران را تكذیب كردند.

به گزارش ایرنا، این افراد در تكذیبیه خود كه روز دوشنبه در سایت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان شمالی منتشر شده، تاكید كرده اند كه به هیچ عنوان از وجود این نامه باخبر نبوده اند.

آنان در این بیانیه از اقدام صادر كنندگان نامه مزبور به نوعی 'بداخلاقی' تعبیر كرده و آورده اند: با وجود تاكید همیشگی استادان فن بر ضرورت رعایت اصول اخلاق حرفه ای از سوی خبرنگاران و مدیران رسانه ها، گاه مشاهده می شود كه رفتارهایی مغایر با این اصل بنیادین در حرفه روزنامه نگاری و اطلاع رسانی روی می دهد.

این افراد با بیان اینكه 'بی خبر از همه جا، ناگهان نام خود را جزو امضاكنندگان این نامه یا در واقع بیانیه سیاسی دیده اند'، افزوده اند: نگارندگان ضمن اظهار برائت از این حركت غیراخلاقی بر این باورند كه رعایت اصول اخلاق حرفه ای بخصوص از سوی افراد و رسانه هایی كه همواره داعیه اصولگرایی داشته و دارند، نباید قربانی بازیهای سیاسی شود.

به نوشته آنان در واقع نباید هدف، وسیله را توجیه كند و برای نیل به برخی اهداف و مطامع حزبی و جناحی، اصول جهان شمول اخلاقی نادیده انگاشته شود.

آنان افزوده اند: جالب این است كه پس از تماس با تعدادی از خبرنگاران هم استانی كه اسامی آن ها هم جزو امضاكنندگان نامه موصوف قرار گرفته بود، متوجه شدیم كه آن ها هم روح شان از این قضیه خبردار نبوده است و شدیدا آن را تكذیب كردند. این مسئله صرف نظر از این كه موافق یا حتی مخالف بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران باشیم، كاری غیراخلاقی و دور از شأن خبرنگاران و روزنامه نگاران مسلمان و متعهد است.

آنان تأكید كرده اند: دستیازی برخی محافل حزبی و رسانه های وابسته به جریان های سیاسی برای پیشبرد اهدافشان كه با سوء استفاده از اسامی برخی خبرنگاران و روزنامه نگاران صورت گرفته، اقدامی قابل تقبیح و غیرقابل دفاع بوده و شایسته است كه با اصلاح این خبر و حذف اسامی افرادی كه ناخواسته و ندانسته جزو امضاكنندگان این نامه قرار گرفته اند، طراحان موضوع درصدد جبران این عمل ناشایست برآیند.

این تكذیبیه نام 'احسان عباسی، محسن داوری، احسان كمالی، سعید قربانی و اكبر منصوری' خبرنگاران و عكاسان خبرگزاری ها و روزنامه های ایسنا، خراسان شمالی، ایلنا، فارس را در پای خود دارد.

در خبری كه توسط برخی رسانه ها انتشار یافته، به امضای نامه مزبور از سوی هزار و 280 نفر خبرنگار و روزنامه نگار اشاره شده بود.

626