۲۶ اسفند ۱۳۹۲،‏ ۱۵:۲۸
کد خبر: 81091843
۰ نفر
جوجه های بیمار را همخانه خود نكنید

قم- ایرنا - رییس اداره مبارزه با بیماری های طیور و آبزیان اداره كل دامپزشكی قم به مردم توصیه كرد: جوجه رنگی نخرند؛ زیرا افزون بر زیان مالی، به علت بیماری، برای سلامتی انسان نیز مضر است.

' نادر اشراقی ' روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: جوجه های رنگی محصول تخم مرغ های نطفه داری هستند كه به كارخانه های جوجه كشی منتقل می شوند و جوجه های نر مرغ های تخم گذار به دلیل كارایی نداشتن، از بین سایر جوجه ها جداسازی می شود.

وی با اشاره به خطرات نگهداری این جوجه ها بویژه اینكه كودكان با آنان تماس مستقیم دارند، اضافه كرد: نگهداری این جوجه های نر به دلیل اینكه تخم گذار و گوشتی نیستند برای مرغداران مقرون به صرفه نیست كه معدوم یا توسط دستفروشان به صورت غیرمجاز در كنار خیابان فروخته می شوند.

وی ادامه داد: متاسفانه این جوجه‌ ها كه اغلب جوجه مرغ و اردك هستند، در شرایط غیربهداشتی و نامناسب به صورت متراكم و فشرده دور از تهویه مناسب در كنار خیابان ‌های آلوده به دود و انواع میكروب‌ ها و آلودگی ها، نگهداری و عرضه می‌شوند.

اشراقی تصریح كرد: جوجه های رنگی عمر كوتاهی داشته، ضعیف و بیمار هستند كه البته برخی از این جوجه ‌ها ممكن است با داشتن ظاهری سالم و مقاوم، ناقل میكروب ‌های بیماری ‌زا باشند.

وی با بیان اینكه نگهداری هرگونه پرنده در منزل توصیه نمی شود، گفت: برخی از این جوجه ها مبتلا به بیماری های خطرناك به ویژه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان هستند.

وی بیان كرد: اگر جوجه رنگی در موارد نادری بزرگ شود، ارزش اقتصادی ندارد؛ چون نه توان تخم گذاری دارد و نه می تواند به مرغ گوشتی تبدیل شود.

اشراقی با بیان اینكه فروش این جوجه ها غیرقانونی است، تاكید كرد: در صورت مشاهده هرگونه فروش، این جوجه ها جمع آوری و معدوم می شود. ك/3

/7404/ 380/

سرخط اخبار استان‌ها