خام فروشي سر سنگ ايران را شكست/65 درصد سنگ ايران به صورت خام صادر مي شود

خرم آباد - ايرنا -ايران از كشورهاي غني از حيث دارايي‌هاي معدني است و بسياري از استان هاي كشور از نعمت وجود معدن فلزي و غير فلزي برخوردار هستند.

وجود معادن فراوان درايران ظرفيتي ناب براي توسعه همه جانبه كشوربه شمار مي رود به نحوي كه در صورت توجه جدي به اين بخش ظرفيت هاي بالقوه سرمايه گذاري در عرصه فرآوري انواع سنگ هاي تزييني، ساختماني و مواد كاني غير فلزي، به فرصت درخشان توسعه و اشتغال تبديل خواهد شد.

اما به نظر مي رسد از ظرفيت سنگ ايران به درستي استفاده نشده و فعاليت در اين حوزه تنها به استخراج منتهي شده و در عمل در حوزه فناوري سنگ هاي استخراجي اقدامات لازم انجام نشده است.

رييس كانون سنگ ايران گفت: هم اكنون خام فروشي از بزرگترين مشكلات صنعت سنگ كشور است به نحوي كه بيش از 65 درصد سنگ ايران به صورت خام به ساير كشورها صادر مي شود.

'خداداد غياثوند' افزود: نبود شركت هاي تخصصي يا پايانه هاي صادراتي سنگ موجب كاهش چشمگير ارزش افزوده سنگ شده، و اين درحالي است كه ايجاد اين پايانه ها در دولت نهم و دهم به منظور انجام بازاريابي، بازارسازي و صادرات به تصويب رسيده، هرچندكه هنوز در حد يك مصوبه كاغذي است.

وي با اشاره به تاكيدات رهبر معظم انقلاب در خصوص جلوگيري از خام فروشي محصولات توليد داخل در حوزه هاي مختلف، گفت: متاسفانه پديده خام فروشي ضربه سنگيني به پيكره صنعت سنگ وارد كرده است.

وي ادامه داد: خام فروشي سنگ موجب انتقال ارزش افزوده اين صنعت به خارج از كشور شده، و چنانچه فرآوري و جلوگيري از خام فروشي سنگ به صورت ويژه مورد توجه قرار گيرد، منجر به افزايش پنج تا شش برابري ارزش افزوده و اشتغال خواهد شد.

وي افزود: هم اكنون 10 تا 15 درصد سنگ دنيا در ايران توليد مي شود كه از اين ميزان تنها يك و نيم درصد در بخش صادرات قرار گرفته است.

وي گفت: به دليل حجم بالاي نياز بازار داخلي، كمتر به بازارهاي جهاني توجه شده و سهم ايران از صادرات سنگ به رغم ظزفيت بالاي توليد و ذخيره اي ناچيز است.

وي افزود: صنعت سنگ ايران از بزرگترين صنايع كشور است به نحوي كه 163 هزار شغل در اين صنعت ايجاد شده كه از اين تعداد 115 هزار نفر در حوزه فناوري، 20 هزار نفر در حوزه معدني و بقيه در ماشين سازي و بازرگاني فعال هستند.

وي سرمايه گذاري صنعت سنگ كشور را بيش از هشت ميليارد دلار عنوان كرد و گفت:اين صنعت سالانه بيش از 15 ميليارد دلار گردش مالي دارد و هشت درصد حمل و نقل كشور را به خود اختصاص داده است.

غياثوند، ظرفيت معادن سنگ ايران را بيش از چهار ميليارد تن برشمرد و افزود:12 و نيم ميليون تن سنگ در سال از معادن كشور استخراج مي شود كه معادل بيش از 10 درصد سنگ توليدي دنيا است.

وي با اشاره به اينكه از نظر حجمي، ايران پس از چين دومين توليد كننده و دومين مصرف كننده سنگ در دنيا است اظهاركرد: تاكنون بيشتر بر مبناي توليد براي بازار داخلي اقدام شده و متاسفانه به بازارهاي خارجي توجه كافي نشده است.

وي نبود بازارخارجي و مناسب، ركود واحدهاي سنگبري توام با ركود بازار داخلي، نبود سرمايه در گردش و نرخ بالاي سودهاي بانكي را از ديگر مشكلات پيش روي صنعت سنگ برشمرد و گفت:سود 25 تا 30 درصد و مدت زمان كوتاه بازپرداخت اقساط موجب ركود در بخش توليد به ويژه در صنعت سنگ لرستان شده است.

به نظر مي رسد خام فروشي كه خود دلايل متعددي دارد موجب شده تا معادن سنگ كه به راحتي مي توان از سرمايه آن استفاده كرد تنها به زحمت برداشت ختم شده، و سنگ هاي ارزشمند اين معادن بدون فرآوري خاص و تنها با برش معمولي و به صورت خام به فروش برسند.

7269/630/640