آغاز اجرای طرح پزشك محقق برای نخستین بار در كشور

تهران-ایرنا-قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: طرح پزشك محقق برای نخستین بار و به منظور جذب نیروهای متخصص و نخبه حوزه پزشكی برای ادامه تحصیل و ارایه خدمات در داخل كشور در ماه های اخیر در این معاونت آغاز شده است.

دكتر شاهین آخوندزاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا در این مورد توضیح داد:سالانه تعداد زیادی دانشجو در رشته های مختلف پزشكی در كشور آموزش می بینند و تربیت می شوند اما همه آنها را نمی توانیم برای ادامه تحصیلات و یا ارایه خدمات در مراكز علمی و درمانی كشور جذب كنیم به همین دلیل بخشی از این افراد به خارج از كشور مهاجرت می كنند.

وی افزود: به عنوان نمونه سالانه 70 نفر اول شركت كننده در كنكور علوم تجربی وارد دانشگاه علوم پزشكی تهران می شوند ولی درصد قابل توجهی از آنها بعد از فارغ التحصیلی برای ادامه تحصیل به كشورهای دیگر مهاجرت می كنند.

آخوندزاده اظهار داشت: در مورد بخشی از این مهاجرت ها نمی توان اقدام خاصی انجام داد چراكه افراد تمایل دارند در محیط های علمی دیگر كشورها به ادامه تحصیل بپردازند و این روند در بخش های علمی در همه جای دنیا وجود دارد.

وی گفت: اما می توان از مهاجرت هایی با دلایل دیگر ممانعت كرد . از این رو تلاش كرده ایم با سرمایه گذاری ، دستكم 50 درصد از فارغ التحصیلان نخبه خود را در كشور جذب كنیم.

قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: به همین منظور یكی از مدل های مطرح در دنیا به عنوان طرح پزشك محقق را در دستوركار قرار دادیم. اجرای این طرح به این صورت است كه یك دانشجوی پزشكی در میانه دوره هفت ساله تحصیل خود بتواند، توقفی داشته باشد و دوره PHD را شروع كند و همزمان مدرك پزشكی و PHD را بگیرد.

وی افزود: افرادی كه دوره علوم پایه (2.5 سال اول) را تمام می كنند و پیش از این كه وارد بخش های بالینی شوند، با یك شرایطی انتخاب و سپس وارد دوره PHD شوند.

قائم مقالم معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: طبق این طرح همچنین دانشجویانی كه دوره عمومی را گذرانده اند، می توانند دوره تخصصی خود را همزمان با دوره PHD طی كنند.

آخوندزاده یادآور شد : بر اساس این طرح افراد نخبه كشور وارد مسیری برای اجرای طرح پزشك محقق می شوند، گفت: به منظور اجرای این طرح وزارت بهداشت و بنیاد ملی نخبگان پروژه های تحقیقاتی دانشجویان پزشكی را مورد حمایت قرار می دهند.

وی ادامه داد: این افراد زمانی كه وارد مرحله PHD می شوند، بورسیه دانشگاه های خاص كشور می شوند و از ابتدا حقوق می گیرند در واقع دانشجویانی كه وارد دوره PHD می شوند از ابتدا مشخص شود كه در آینده در كدام دانشگاه جذب خواهند شد و آینده شغلی آنها از ابتدا مشخص است .

آخوندزاده ابراز امیدواری كرد كه با اجرای مدل هایی مانند طرح پزشك محقق كه در دانشگاه ها و مراكز بزرگ علمی دنیا درحال انجام است، بتوان مانع بخشی از مهاجرت ها شد و مدیران پژوهشی برای دانشگاه های كشور تربیت كرد.

وی گفت: با توافقات صورت گرفته بین وزارت بهداشت و بنیاد ملی نخبگان، اقدامات اولیه برای اجرای این طرح انجام شده و قرار است در سال آینده این طرح به صورت پایلوت در برخی دانشگاه های كشور آغاز و سپس در سطح ملی اجرایی شود.

علمی(5)1834**1581