روحانی: ایران برای توسعه و پیشرفت كشورهای فارسی‌ زبان تلاش می كند

تهران - ایرنا - حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری در دیدار وزیر امور خارجه تاجیكستان، با بیان اینكه توسعه و پیشرفت كشورهای فارسی‌ زبان برای جمهوری اسلامی ایران اهمیت دارد، بر ضرورت توسعه و تحكیم مناسبات همه جانبه میان ایران و تاجیكستان در راستای پیشرفت دو ملت و دو كشور تأكید كرد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، رییس جمهوری امروز (دوشنبه) در دیدار «سراج‌الدین اصل اف » وزیر امور خارجه تاجیكستان با یادآوری اینكه اهتمام دولت تدبیر و امید بر استحكام و توسعه روابط با جمهوری تاجیكستان است، اظهار داشت: ظرفیت‌های گسترده‌ای برای ارتقاء سطح همكاری‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان دو كشور وجود دارد كه باید از آنها استفاده كنیم.

رییس‌ جمهوری، تاجیكستان را كشوری همسایه،‌ هم‌زبان و دارای فرهنگ و دینی مشترك با ایران برشمرد و خاطر نشان كرد: دو ملت از دیرباز به یكدیگر متصل بوده و امروز ما خواهان برقراری روابطی مستحكم میان ایران و تاجیكستان هستیم.

روحانی همچنین با بیان اینكه فرصت‌های مختلف و متنوعی برای انجام فعالیت‌های اقتصادی در دو كشور وجود دارد كه سرمایه‌گذاران و اتاق‌های بازرگانی ایران و تاجیكستان می‌توانند برای انجام پروژه‌های مشترك از آنها استفاده كرده و همكاری‌های اقتصادی دو كشور را ساماندهی كنند، گفت: ایران و تاجیكستان باید بیش از آن چیزی كه هم‌اكنون در حال انجام است پروژه‌های مشتركی را با یكدیگر داشته باشند و در این راستا باید در جهت تسهیل كار پیمانكاران تلاش شود.

رییس‌ جمهوری با بیان اینكه گذشته تاریخی، زبان فارسی و علائق و سمبل‌های مشترك میان ایران و تاجیكستان باعث شده تا جمهوری اسلامی ایران نسبت به پیشرفت تاجیكستان اهتمام داشته باشد، گفت: اراده ما توسعه و پیشرفتتاجكستان و استحكام روابط فیمابین است.

وزیر امور خارجه تاجیكستان نیز در این دیدار با ابلاغ سلام‌های رییس‌ جمهوری و مردم تاجیكستان به دولت و ملت ایران پیام كتبی و دعوت رسمی محمد علی رحمان رییس‌ جمهوری تاجیكستان از دكتر روحانی برای سفر به این كشور را تقدیم رییس جمهوری كرد.

«سراج‌الدین اصل اف» با تاكید بر گسترش و تحكیم مناسبات دوستانه میان دو كشور اظهار داشت: پروژه‌های موجود برای دو كشور هم‌زبان و هم‌خانواده كافی نیست و تلاش ما این است تا هر چه سریع‌تر تعداد پروژه‌ها و سطح همكاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران را گسترش دهیم.

وی همچنین با بیان نظرات كشورش در خصوص وضعیت منطقه آسیای میانه و آینده افغانستان ابراز امیدواری كرد در سفر رسمی رییس‌ جمهوری ایران به تاجیكستان قدم‌های گسترده‌ای در جهت تحكیم مناسبات همه جانبه میان دو كشور برداشته شود.

سیام 1572

سرخط اخبار سیاست