بهشت كوچك لرستان آماده استقبال از مسافران نوروزي است

خرم آباد- ايرنا - شهرستان سلسله با چشم اندازهاي زيبا و طبيعت بكر، رودخانه هاي خروشان ،با سراب ها و چشمه ساران پرآب و دشت حاصلخيز و سرسبز در انتظار گردشگران نوروزي است تا بهاري سرشار از خرمي را به آنان تقديم كند.

به گزارش ايرنا ، مركز اين شهرستان الشتر است كه در شمال لرستان و دردامنه كوه گرين واقع شده است اطراف شهرستان سلسله را كوههاي سربه فلك كشيده فرا گرفته اند كه جريان سه رودخانه كهمان ، كاكارضا و دوآب و سراب و چشمه طراوات خاصي را به دشت حاصلخيز سلسله بخشيده است .

سلسله سرسبزترين نقطه استان و بهشت گمشده دوستداران طبيعت و گردشگري است اين شهرستان با توجه به موقعيت جغرافيايي كه در معرض وزش بادهاي غربي قرار گرفته است داراي آب و هوايي معتدل كوهستاني مي باشد كه علاقمندان فراواني را به سوي خود جلب كرده است.

در شهرستان سلسله بيش از 300 اثر باستاني وجود دارد كه 220 اثر از آنان محوطه هاي باستاني تپه ها و پل تاريخي است از مهمترين تپه هاي باستاني اين شهرستان مي توان به تپه هاي گريران، ماهور، سلطان مشرق ، كلك ،پيرمحمدشاه، و تخت سليمان اشاره كرد .

كهمان بهشت كوچك لرستان

سلسله را با نام كهمان مي شناسند كهمان دره اي است در 10 كيلومتري شمال شرقي شهر الشتر كه در دامنه كوه چهل نابالغان واقع شده است .

اين منطقه دره اي بسيار زيبا وجنگلي است كه داراي چشمه سارهايي است كه از اعماق زمين مي جوشد و جان تازه اي به طبيعت شگفت انگيز آن مي دهد و رودخانه كهمان حيات و هستي خود را از اين سراب ها مي گيرد.

در منطقه كهمان و در كنار رودخانه كهمان درختان كهنسال گردو، بادام و برخي درختان جنگلي ديگر قد علم كرده اند و مناظر زيبايي را از خلقت به تماشا گذاشته اند .

در شهرستان سلسله 112 سراب و رودخانه وجود دارد كه علاوه بر سيراب كردن اراضي كشاورزي طراوت و سرسبزي را به دشت سلسله ارزاني داشته و هر كدام جلوه هايي زيبا از دست مشاطه گر هستي هستند.

ازديگر سراب هاي اين شهرستان مي توان به عمارت ، زز، سياهپوش ، امير، چنارو هنام اشاره كرد .

در شهرستان سلسله غارهاي تاريخي وجود دارد كه هر كدام قدمت ديرينه اين شهرستان را نشان مي دهد كه از جمله مي توان غار اشگفت علي‌آباد جوانمرد،غار مركردل ،غار مركلنگ ،غار چنار الف و ب ،غار كيوان وغار سمسا اشاره كرد .

غار سمسا در دره آرش «الشتر» واقع شده و در گويش محلي به «مرسمسا» مشهور است. درازاي غار نزديك به 70 متر، ‌پهناي دهانه آن 6 متر، پهناي داخل آن 7 متر و بلندي دهانه آن 70/3 متر است.

قلعه مظفري

يكي ديگر از جاذبه هاي تاريخي شهرستان سلسله قلعه مظفري است كه در مركز شهر الشتر و در خيابان امام خميني واقع شده است اين قلعه با چهار برج ساخته شده است كه در حال حاضر يك برج دايره شكل از آن باقي مانده است. و اين برج تا 10 سال پيش به عنوان منزل مسكوني استفاده مي شد كه توسط ميراث فرهنگي جهت موزه مردم شناسي خريداري گرديد.

قلعه مظفري در دو طبقه به مساحت هر طبقه 270 مترمربع و حياط آن با 500 متر مربع با پلان مستطيل به صورت جنوبي ساخته شده كه با توجه به سبك و سياق معماري آن متعلق به دوران اواخر قاجار و پهلوي است .

7270/630

سرخط اخبار استان‌ها