۲۵ اسفند ۱۳۹۲،‏ ۱۱:۰۵
کد خبر: 81089558
۰ نفر
آثار پرویز مشكاتیان به بازار می آید

تهران - ایرنا- كتاب آثار پرویز مشكاتیان با نام شعر بی واژه با همت محسم غلامی منتشر می‌شود.

به گزارش روز یكشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا ،در كتاب شعر بی واژه مجموعه‌ای‌ از تكنوازی‌های پرویز مشكاتیان برای ساز سنتور تدوین و گردآوری شده است ، پیش از این 4 جلد از این مجموعه كتاب‌ها توسط انتشارات چكاد هنر منتشر شده بود كه در دسترس علاقه مندان موسیقی ایرانی به خصوص ساز سنتور قرار گرفته است.

گردآوری و آوانگاری این مجموعه را محسن غلامی انجام داده و ویرایش و نگارش مجموعه نیز توسط علیرضا جواهری صورت گرفته است.

این مجموعه حاوی قطعات اجرا شده زنده یاد پرویز مشكاتیان در دستگاه همایون و آواز اصفهان است كه در كنسرت‌ها و مجموعه‌های صوتی و تصویری مختلف طی 30 سال اجرا شده است.

جلد پنجم از این مجموعه شامل نغمات و گوشه‌هایی از دستگاه همایون و آواز اصفهان از آلبوم‌های بیداد، خلوت گزیده، كنسرت فستیوال مولانا در ایتالیا، افق مهر، كنسرت گروه عارف در سال 1376 و آلبوم دونوازی در دستگاه همایون است.

جمله‌بندی‌های موزون و شعر گون پرویز مشكاتیان در تكنوازی‌هایش با سازهای سه تار و سنتور باعث شد تا به پیشنهاد استاد محمدرضا شفیعی كدكنی این مجموعه از نغمات شعر گون زنده یاد پرویز مشكاتیان، شعر بی واژه لقب گیرد.

این كتاب از تكنوازی‌های استاد پرویز مشكاتیان در 12 جلد طراحی و تدوین شده است كه به تدریج منتشر و در دسترس علاقه مندان موسیقی ایرانی قرار خواهد گرفت.

این مجموعه از تكنوازی‌های استاد پرویز مشكاتیان، طی سال‌های 1383 تا 1388 زیر نظر و با نظارت خود وی نظیم و نگارش شد كه جلد اول و دوم این مجموعه در زمان حیات مشكاتیان چاپ و نشر شد و سایر جلدهای این كتاب پس از درگذشت نابهنگام این هنرمند منتشر شدند.

از ویژگی‌های این مجموعه 12 جلدی می‌توان به جمله بندی‌های موزون و شعر گونه و همچنین وفاداری زنده یاد پرویز مشكاتیان به ردیف‌های قدما به خصوص ردیف‌های استادان ابوالحسن صبا و میرزا عبدالله و ... اشاره كرد .

همچنین تاثیر پذیری از اوزان عروضی و ادبی ادبیات كهن ایران زمین از ویژگی‌های بارز و آشكار جمله‌بندی‌های آوازی پرویز مشكاتیان به شمار می رود.

فراهنگ(2) ** 9252**1588