بناي يادمان شهداي گمنام قزوين، شهره از گمنامان شد

قزوين - ايرنا - به مناسبت روز بزرگداشت شهدا، بزرگترين بناي يادمان شهداي گمنام كشور در بوستان فدك قزوين به بهره برداري رسيد.

مديركل راه و شهرسازي استان قزوين رزو پنجشنبه در حاشيه بهره برداري از يادمان شهداي گمنام، گفت: اميدوارم طراحي و اجراي سازه اين بنا، اثري ماندگار و در شان شهداي دفاع مقدس باشد.

'محمدنادر محمدزاده' با اشاره به دشواري هاي ساخت اين بناي يادمان افزود: در اين بنا از عناصر ساده و حداقلي بهره گيري شده تا جايي كه با مدد از معماري ايراني و استعاره از عناصر اربعه و چهارطاقي و توجه همزمان به برونگرايي و درونگرايي، به مفاهيمي چون رشد بالندگي، حس آزادي و دفاع توجه ويژه اي شده است.

وي اضافه كرد: اين بنا شامل چهار طاق در پوسته خارجي و چهار طاق در پوسته داخلي به نشانه هشت سال دفاع مقدس و تعداد شهداي مدفون شده در اين مكان مي باشد.

محمدزاده اضافه كرد: بناي يادمان شهداي گمنام قزوين نمايي از گل لاله را تداعي مي كند كه ميانه دو طاق جنوب غربي آن نمايانگر جهت قبله و بعنوان شاخص ترين و بارزترين اثر در بوستان فدك، داراي دورنمايي زيبا مي باشد.

اين مسوول افزود: اين بنا پس از مدفون شدن هشت شهيد گمنام در سال 81 و براساس پيشنهاد اداره كل راه و شهرسازي مبني بر احداث يك بناي يادمان رفيع به لحاظ موقعيت خاص، پس از طراحي،عمليات ساخت آن از تيرماه سال 87 آغاز گرديد.

محمدزاده با اشاره به مساحت 400 متر مربعي اين بنا، گفت: براي احداث اين بناي يادمان 890 متر مكعب بتن سياه و 950 متر مربع بتن سفيد بكار رفته است.

وي در پايان افزود: تاكنون 9 ميليارد و 995 ميليون ريال براي اين بنا هزينه شده است.

محمد زاده، ارتفاع سازه بيروني را 41/36 متر و ارتفاع سازه داخلي را 50/15 متر اعلام و اظهاركرد: تركيب اين دو مقياس با دو رويكرد برونگرا (در مقياس شهري) و درونگرا ( در مقياس انساني ) و با استفاده از يك فرم واحد، ضمن سادگي در طرح، دو مفهوم متضاد را القا مي نمايد.

در ادامه اين آيين دست نوشته از سوي دكتر فاطمه حنيفي فرزند شهيد جاويد الاثر اكبر حنيفي خوانده شد.

627/ 614

سرخط اخبار استان‌ها