یك مسافر اویغور، مظنون جدید ناپدیدشدن هواپیمای مالزیایی شد

كوالالامپور – ایرنا – پس از شكست عملیات جستجوی بین المللی برای یافتن اثری از هواپیمای ناپدیدشده مالزیایی، پلیس این كشور و اینترپل بررسی وضعیت یكی از مسافرین نژاد اویغور و چینی این هواپیما را در دستور كار قرار دادند.

به گزارش ایرنا، اینترپل و پلیس مالزی بررسی وضعیت شخصی این مسافر پرواز ام.اچ 370 كوالالامپور - پكن را كه 153 مسافر چینی را نیز جابجا می كرد در دستور كار قرار داد.

این فرد 35 ساله اویغور دارای مدرك دكترا و از اساتید گروه مهندسی برق و الكترونیك یكی از دانشگاه های تركیه است و سوء سابقه ای نیز در پرونده خود ندارد.

براساس اطلاعات منتشر شده این فرد علاوه بر آموزش، تجربه پژوهشی در زمینه الكترونیك و ارتباطات دیجیتال دارد و در سال 2004 نیز به عنوان یك محقق در مركز آموزش و شبیه سازی سوئد فعالیت كرده است.

این ظن در حالی صورت می گیرد كه حمله دهم اسفند ماه افراد نقابدار و سیاهپوش با چاقو به یك ایستگاه قطار در شهر كان مینگ در جنوب غربی چین 27 كشته و 143 مجروح برجای گذاشت.

دولت چین ضاربان این حمله را جدایی طلبان اویغور از منطقه سین كیانگ چین معرفی كرد.

چین پنج نفر از ضاربان را در این حادثه از پای درآورد و سه نفر دیگر را چند روز بعد دستگیر كرد.

چین بشدت از رویدادهای تروریستی در سین كیانگ نگران است و آن را به جنبش تركستان شرقی نسبت می دهد كه قصد جداكردن منطقه سین كیانگ از چین را دارد.

فاصله یك هفته ای حمله این افراد به ایستگاه قطار و ناپدید شدن هواپیمای مسافربری مالزیایی با 239 مسافر (شنبه 10 اسفند تا شنبه 17 اسفند) پلیس مالزی و اینترپل را مشكوك به این استاد اویغور سین كیانگی دانشگاه كرده است.

یكی از مقامات پلیس مركزی مالزی بدون افشای جزییات، آغاز تحقیقات در زمینه این مسافر هواپیما را تایید كرد و گفت كه تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام خواهد شد.

مقامات چین روز گذشته از چگونگی مدیریت بحران ناپدیدشدن این هواپیما، اطلاع رسانی و اطلاعات متناقض ارایه شده توسط مقامات مالزی انتقاد كردند.

منابع مالایی اعلام كرده اند كه در پیشینه این فرد اویغور عملیات تروریستی و یا خرابكاری وجود ندارد و تنها به این فرد توجه ویژه ای صورت گرفته است.

آساق**د.م**1611