مقام چینی از گسترش همکاری های اقتصادی این کشور و آسه آن خبر دااد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/08/01 اقتصاد.خارجی.چین.آسه آن پکن- معاون نخست وزیر چین از گسترش همکاری های اقتصادی این کشور با 10 کشور عضو اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا ( آ سه آن ) خبر داد.
بنا به گزارش خبرگزاری شین هوا ، وانگ چی شن معاون نخست وزیر چین در این نمایشگاه و نشست مذکور در شهر نن نینگ در جنوب چین گفت : دولت های طرفین به توسعه روابط بخصوص همکاری های اقتصادی چین و آ سه آن اهمیت زیادی می دهند .
وی بر گسترش سرمایه گذاری متقابل تاکید کرد و افزود : سرمایه گذاری تجار چینی در کشورهای عضو آ سه آن در سال های اخیر افزایش یافته و تبادلات طرفین بیشتر شده است .
به گفته مقام بلند پایه چین روابط اقتصادی و سرمایه گذاری دو طرف رو به رشد است و این کشورها به دلیل تشابهات فرهنگی و زمینه های اقتصادی می توانند مکمل های خوبی برای یکدیگر باشند .
وی بر ضرورت گسترش این همکاری ها بخصوص برای مقابله با بحران اقتصادی آمریکا که سراسر جهان را فرا گرفته است تاکید کرد .
وی تعمیق سرمایه گذاری ، تجارت کالاها و خدمات در چارچوب توافقنامه تجارت آزاد چین و آ سه آن و همکاری گسترده منطقه ای و بهبود ساختارهای همکاری را از وظایف کشورهای منطقه دانست .
مقام چینی همچنین بر ضرورت مقابله با چالش های پیش رو تاکید و افزودند : گرایش جهانی شدن اقتصاد فرصت های همکاری منطقه ای را پدید آورده و چالش هایی نیز ایجاد کرده است که این کشورها باید با همکاری متقابل با چالش ها مقابله کرده و همکاری ها را در زمینه های مالی و کالاها و خدمات و سرمایه گذاری افزایش دهند .
یادآور می شود پنجمین نمایشگاه تولیدات چین و 10 کشور عضو اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا موسوم به ( آ سه آن ) با هدف معرفی دستاوردهای تجاری و سرمایه گذاری کشورهای یادشده امروز چهارشنبه در شهر نن نینگ مرکز منطقه خودمختار گوان شی واقع در جنوب چین گشایش یافت.
در این نمایشگاه بیش از دو هزار و یکصد موسسه از کشورهای عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا ( آ سه آن ) و چین شرکت دارند.
اندونزی ، مالزی ، فیلیپین ، سنگاپور ، تایلند ، برونئی ، ویتنام ، لائوس ، میانمار و کامبوج 10 کشور عضو آ سه آن هستند. طی سال های اخیر همکاری چین و آ سه آن پیوسته گسترش و سطح همکاری طرفین ارتقا یافته است و اکنون کشورهای عضو این اتحادیه چهارمین شریک بزرگ تجاری چین است.
طرفین همچنین درخصوص ایجاد منطقه آزاد تجاری در سال 2010 میلادی به توافق رسیده اند.
حجم مبادلات تجاری چین و آ سه آن در سه ماهه نخست سال جاری میلادی به 54 میلیارد و 400 میلیون دلار رسید و طرفین درتلاشند این رقم را در سال 2010 میلادی به 200 میلیارد دلار برسانند.
سال 2008 میلادی مصادف با هفدهمین سال برقراری روابط چین و کشورهای عضو آ سه آن است.
آساق/275/2100 شماره 071 ساعت 11:26 تمام

سرخط اخبار جهان