نظام بانكداری خانه تكانی گسترده نیاز دارد/ برای تورم و بیكاری فكری كنید

تهران – ایرنا – عضو كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه فساد عدیده موجود در نظام بانكی یكی از شاهراه‌های اصلی تبدیل شدن سرمایه‌داران به مفسدان اقتصادی است، افزود: لازم است تا در اسرع وقت با تصویب اصلاح نظام بانكداری، یك خانه ‌تكانی گسترده در سیستم بانكی صورت پذیرد.

به گزارش خبرنگارسیاسی ایرنا، سید ناصر موسوی لارگانی روز چهارشنبه در نطق میان دستور خود در صحن علنی مجلس شورای اسلامی ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت حضرت زهرا(س) ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توسط رهبر فقیه و فرزانه انقلاب را سرفصل نوین در فرهنگ و اقتصاد كشور دانست و افزود: سران قوای سه‌گانه نیز در ابتدا اقدام در خور تحسین را در این زمینه انجام دادند و لازم است این سیاست‌ها به صورت عینی توسط مسئولان و مردم مدنظر قرار گیرد.

وی با اشاره به اینكه فقط همایش، سخنرانی و شعار نمی‌تواند سیاست‌ها اقتصاد مقاومتی را عملی كند، افزود: صدا و سیما نیز باید با ارائه برنامه‌های جذاب، فرهنگ اقتصاد مقاومتی را در جامعه جاری كند در حالی كه متاسفانه افزایش مصرف‌ گرایی در جامعه به اولویت امروز رسانه ملی تبدیل شده و این دقیقا مغایر با اقتصاد مقاومتی است و باید از آن پرهیز شود.

موسوی لارگانی با بیان اینكه دیدار اشتون با فتنه‌گران را بشدت محكوم می كنم، تصریح كرد: ضروری است وزرای خارجه و اطلاعات در مورد نحوه این دیدار به ملت شریف ایران گزارش دهند و كسانی كه ترتیب این ملاقات را داده‌اند، مجازات شوند.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس با اشاره به اینكه این روزها نام‌هایی مانند مه‌آفرید خسروی، امیر منصور آریا، شهرام جزایری و بابك زنجانی به عنوان كسانی كه در ایران مرتكب فسادهای كلان اقتصادی شدند، شنیده می‌شود، گفت: اذهان عمومی تنها این چند نفر را عامل بروز چنین فسادهایی می‌داند، اما بسیاری از فسادهای اقتصادی در قالب رانت‌های مالی و اطلاعاتی رخ می‌دهد.

عضو كمیسیون اقتصادی مجلس به مصادیق دیگری از فسادهای مالی سالیان گذشته اشاره كرد و افزود: تخلفات متعدد در سازمان تأمین اجتماعی و سازمان مدیریت سابق، واردات خودروهای لوكس با ارز مرجع به كشور در سال گذشته، برهم خوردن بازار ارز كه در نهایت فردی به نام جمشید بسم‌الله عامل نابسامانی معرفی شد، واردات بی‌ضابطه شكر در شرایط تحریم با ارز مرجع، فسادهای مالی شركت‌های مضاربه‌ای، تخلفات مالی در بنیاد شهید در سال 89 و قبل‌تر از آن نیز تخلفات اقتصادی كه توسط فاضل خداداد و دوستانش صورت گرفت و در نهایت منجر به اعدام وی شد، از جمله این موارد است.

وی اضافه كرد: گرچه انسان‌ها ممكن است فراموشكار باشند، اما تمام این تخلفات اقتصادی، به نوعی از كیسه مردم نیازمند، قشر ضعیف جامعه رفته است و در حافظه تاریخی ایران مانده و هیچ‌گاه پاك نخواهد شد.

موسوی لارگانی با طرح این سوال كه به راستی چرا در ایران غالبا راه سرمایه‌دار شدن از فساد می‌گذرد، گفت: در حال حاضر اگر یك فرد عادی تقاضای یك وام یك میلیون تومانی از بانك را داشته باشد، روزگارش را سیاه می‌كنند، حال چه طور است كه فردی می‌تواند یك شبه نصف دارایی یك بانك را از كشور خارج كند.

نماینده فلاورجان در مجلس با اشاره به اینكه در برخی از خصوصی‌سازی‌های بزرگ رانت‌های گسترده‌ای وجود داشته كه وسوسه‌انگیز است، گفت: باید علاوه بر بررسی دقیق خصوصی‌سازی‌های گذشته و اطلاع تخلفات در آینده با دقت كامل قانون اصل 44 اجرایی شود.

وی با تاكید بر اینكه از رئیس‌جمهور می‌خواهم تا برای زندگی و اشتغال فقرا راه چاره‌ای بیابند، افزود: راهكار مبارزه با فقر ، حمایت از تولید و كارآفرینی است.

عضو كمیسیون اقتصادی مجلس خطاب به رئیس جمهوری یادآور شد: آقای روحانی یادتان باشد كه اكثریت آرای شما متعلق به روستاها، مناطق محروم و دور افتاده بوده است، این افراد حق بر گردن امثال شما دارند، قطعا آنها وزیر و وكیل و دولت انتخاب نكرده‌اند كه برایشان صبح به صبح مشكلات اقتصادی را قرائت كنند.

موسوی لارگانی افزود: آقای رئیس‌ جمهور مردم از تیم با تجربه و كاردان شما انتظاری فراتر از دولت‌های گذشته دارند، این افراد درد را می‌شناسند و حتما درمان را نیز بلد هستند، بنابراین باید در اسرع وقت برای مشكلات مردم به ویژه بیكاری و تورم چاره‌اندیشی كرد.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس با اشاره به اینكه باید درآمدهای غیرنفتی افزایش و بر صادرات غیرنفتی تاكید ویژه شود، گفت: از رییس ‌جمهوری و معاون اول وی می‌خواهم تا در اسرع وقت مصوبه ارتقای روستاهای فلاورجان را امضا و ابلاغ كنند.

سیام**1058 *1449