صنايع دستي بروجرد سوغاتي ماندگار براي مسافران نوروزي

بروجرد - ايرنا- صنايع دستي به عنوان بخشي از ميراث كهن و نمادي از تاريخ و تمدن و فرهنگ هرقوم و ملتي هميشه مورد توجه مسافران و گردشگران قرار داشته است.

اسناد و مدارك فرهنگي بجاي مانده از گذشته بروجرد بيانگر آن است كه بروجرد در زمره شهرهايي بوده كه هميشه داد و ستد در آن رونق ويژه اي داشته و توليد صنايع دستي نيز از جمله حرفه هاي پر رونق در اين منطقه سابقه اي ديرينه دارد.

نوآوران و استادان صنايع دستي در بروجرد همواره به موازات آفرينشهاي ذوقي صنعتگران و هنرمندان ديگر شهرهاي كشور از جمله اصفهان در خلق آثار شگفت انگيز گام برداشته اند.

مسگري ، جاجيم بافي، گليم بافي ، صابون پزي ، گيوه دوزي، ماشته بافي، چاقوسازي و صنايع دستي ورشو از پرآوازه ترين توليدات محلي بروجرد بوده كه در گذشته از رونق خاصي برخوردار بوده اند.

اين حرفه ها در گذشته به حدي شهرت داشته اند كه هم اكنون دربازار قديمي شهرستان بروجرد راسته و بازارچه ها و كوچه هايي به نام اين مشاغل وجود دارد.

ورشو سازي شاخص ترين صنايع دستي بروجرد است كه با بيش از دو قرن رونق، نام اين شهرستان را در داخل و خارج كشور مطرح كرده است.

از جمله توليدات ورشويي مي توان به آبخوري، سيني و فنجان ،منقل، آفتابه لگن، سرمه دان، گلاب پاش و سماور اشاره كرد كه به استناد برخي متون، كار ساخت اين لوازم خانه از زمان سلجوقيان و صفويان دراين منطقه رواج داشته و در زمان قاجار اين هنر به اوج خود رسيده است.

گليم بافي، جاجيم بافي و ماشته نيز از ديگر صنايع دستي بروجرد بوده كه در گذشته مورد استفاده بيشتر خانواده ها و مصارفي چون رختخواب پيچ و زير انداز قرار مي گرفت.

از آنجا كه در گذشته حرفه بيشترمردم بروجرد دامداري بوده اين منطقه غناي خاصي در زمينه دارا بودن نخ و پشم ،غني داشته و اين مهم موجب گرايش افراد به سمت اين صنعت و هنر دستي مي شده است.

البته با توسعه زندگي شهر نشيني ، اين صنايع هنوز خريداران خاص خود را دارد و هنوز گليم و جاجيم در ابعاد كوچك زينت بخش ديوارها و طاقچه ها است.

گيوه دوزي و جوراب بافي نيز از ديگر صنايع دستي بروجرد است كه نمونه هاي سنتي آنها همچنان در بازار اين شهر ديده مي شود.

مسگري از ديگر حرفه هاي پر رونق بروجرد بوده كه امروز نام ˈ راسته مسگرهاˈ در بازار قديمي اين شهر معروفيت اين پيشه را در ذهن تداعي مي كند.

با توجه به پرداختن به اهميت ظروف مسي در پخت و پز و سلامت خانواده، اين ظروف طي چند سال اخير محبوبيت خود را دوباره به دست آورده و علاوه بر مصارف زينتي، يكي از ظروف اصلي در آشپزخانه اغلب شهروندان شده است.

هم اكنون مراكزي در بروجرد وجود دارد كه انواع محصولات صنايع دستي را به علاقمندان و مسافران نوروزي عرضه نموده و بيشتر اين كالاها نيز به عنوان وسيله اي براي تزيين منزل مورد استفاده قرار مي گيرند.

علاوه بر صنايع دستي شهرستان بروجرد كه سالهاست زبانزد شهروندان و به ويژه مسافران و گردشگران است، برخي اقلام خوراكي بروجرد نيز به عنوان سوغات طرفداران ويژه اي دارد.

آب نبات ، نقل، كلوچه قندي، ارده، نان تيري، خيار شور و دوغ منطقه ونايي بروجرد از جمله اين اقلام خوراكي است كه به طور سنتي و نيمه صنعتي در شهرستان توليد مي شوند و هر كدام نامي آشنا براي مسافران است.

اكنون كه در آستانه فرارسيدن سال نو وايام تعطيلات نوروز قرار داريم صنايع دستي بروجرد مي تواند به عنوان سوغات ماندگار به مسافران نوروزي عرضه شود.

7189/542