وزیر دفاع:سربلندی ایران مرهون زنده نگهداشتن فرهنگ شهادت است

تهران - ایرنا - وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: سربلندی ایران اسلامی مرهون زنده نگهداشت فرهنگ ایثار، شهادت و مقاومت است.

به گزارش ایرنا از اعلام روز سه شنبه روابط عمومی وزارت دفاع، سردار سرتیپ پاسدار دكتر 'حسین دهقان' امروز و در آستانه 22 اسفند روز بزرگداشت شهدا، در جمع كاركنان وزارت دفاع افزود: دین مبین اسلام برای شهید، مقام و منزلت والایی قائل است تا جایی كه پیامبر اكرم(ص) فرمودند: شهید نخستین كسی است كه وارد بهشت می شود.

وی با بیان اینكه فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر تاسیس بنیاد شهید، پیش از شروع جنگ تحمیلی بود، افزود: اینكه امام راحل با چه استدلال و بینشی به ضرورت تشكیل این نهاد رسیدند، جای تعجب دارد اما به هر حال نمونه و نشانه ای از دور اندیشی و ژرف نگری الهی ایشان در تشكیل نهاد مقدس بنیاد شهید متجلی است.

دهقان در ادامه با تشریح ویژگی های شهید با اشاره به اینكه مرگ یك امر طبیعی برای بشر بوده و غالب انسان ها، زمان مرگ خود را به دست تقدیر می سپرند، گفت: در این میان مردان و زنانی هستند كه با هوشمندی و زیركی تمام، نوع و چگونگی جدا شدن از حیات را خود مشخص می كنند كه عالی ترین مرتبه مرگ ها شهادت فی سبیل الله است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تصریح كرد: شهادت نوعی از مرگ نیست بلكه صفتی از حیات معقول است كه فرد در مجموعه ای به نام جهان هستی در مسیر تكامل گام برداشته و به قرب الی الله می رسد و بر این اساس شهید این انسان ره یافته به ملكوت اعلاء، همواره زنده است و حیات او صفتی است بر مبنای حیات طیبه.

وی با نگاهی گذرا به مفهوم شهادت از منظر امام علی (ع) گفت: شهادت از نظر امیرالمومنین (ع) محبوبی گمشده است كه طالبش تا به آن نرسد، آرام نمی گیرد، از این رو این انسان كامل، وقتی خود در محراب نماز زخم شهادت بر می دارد، عاشفانه ندای (فزت و رب الكعبه) سر می دهد.

دهقان افزود: از نگاه امام علی (ع) مهم ترین انگیزه های شهادت طلبی، شوق به لقاء الله، بزرگی روح، دل بریدن از دنیای فانی و دل بستن به حقیقت باقی و از همه مهمتر اجرای حق و احیای اسلام است.

وزیر دفاع گفت: انسانی كه توفیق شهادت نصیبش می شود، كسی است كه از همه تعلقات فاصله گرفته و دیدیم كسانی را كه پیش از شهادت ظاهری، روح شان ملكوتی شده و از این دنیای مادی مفارقت یافته بودند و اساسا زنده و شاهد بودن شهید هم به همین جهت است.

وی با یادآوری این نكته كه همه ما بنا به مسئولیت خود همرزمانی داشته ایم كه به فیض شهادت رسیده اند، افزود: وقتی احوالات دوستانی را كه چه در طول مبارزه با طاغوت و چه در دوران دفاع مقدس به شهادت رسیدند، مرور می كنیم در می یابیم كه آنها به لحاظ اخلاق و رفتار اسوه و الگو بودند و شهادت در واقع مشعلی شد كه خداوند متعال در جان این بندگان برگزیده اش برافروخت.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با تاكید بر اینكه به جز حیات، مطلق آنچه داریم را مدیون شهدا هستیم، افزود: تكریم و تعظیم شهیدان، تلاش مقدسی است در برافراشتن پرچم سرخ استقلال و آزادی بشریت از یوغ ذلت و اسارت و گام بلندی است در راستای احیای ارزش های مكتب توحید و عدالت، زیرا كه شهادت مرگ در راه ارزشهاست و هر شهید مشعلی است كه در بلندی عزت و سرافرازی یك ملت، جاودانه می درخشد.

سردار دهقان با بیان فرازی از فرمایش گهربار مقام معظم رهبری كه 'زنده نگه داشتن یاد شهدای انقلاب باعث تداوم حركت انقلاب است' موفقیت، سربلندی و عزت امروز ایران اسلامی در تمام عرصه های سیاسی، علمی و اجتماعی را مرهون زنده نگهداشتن فرهنگ شهادت و مقاومت در بین آحاد ملت دانست و افزود: اگر مجاهدات فداكارانه جوانان این مرز و بوم كه به این شهادتها منتهی شده است نمی بود، تاریخ این ملت، در زیر چتر سیاه ظلم و تجاوز و دخالت دشمنان اسلام و ایران به شبهای تار بدل می گشت.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در پایان با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای سرافراز انقلاب اسلامی و امام شهیدان، یاد و نام بلند سه وزیر شهید و هزار شهید گرانقدر صنعت دفاعی را گرامی داشت و افزود، تجلیل و تكریم خانوادهای معظم شهدای وزارت دفاع در واقع تجلیل از ارزشهاست كه به طور جدی در دستور كار وزارت دفاع قرار گرفته است.

وی ابراز امیدواری كرد با ادامه دادن راه و آرمان والای شهیدان بتوانیم ذره ای از دین خود را به این ستارگان پر فروغ آسمان عزت و مردانگی ادا نماییم.

اجتمام**7268**1436

سرخط اخبار سیاست