بازتاب زندگی شهید چمران در صحنه نمایش به قلم ایوب آقاخانی

تهران - ایرنا - ایوب آقاخانی نمایشنامه نویس، بازیگر و كارگردان كشور در حال نگارش فرازهایی از زندگی شهید چمران در قالب نمایشنامه ای با نام تكه های سنگین سرب است.

ایوب آقاخانی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار تئاتر ایرنا با بیان آنكه یكی از اصلی ترین دغدغه های زندگی من و وسوسه اصلی برای ورود به دنیای تئاتر، نوشتن، مطالعه و تحقیق بود، افزود: این روزها در حال مطالعه و تحقیق و نگارش نمایشنامه ای به نام تكه های سنگین سرب درباره بخشی از زندگی و شخصیت شهید مصطفی چمران هستم.

وی ادامه داد: با مطالعه زندگی، شخصیت، روحیات و فعالیت های علمی و خدماتی كه این شخصیت تاثیرگذار در تاریخ معاصر و جنگ تحمیلی داشته متوجه وجود نكاتی ظریف و در عین حال تاثیر گذار در وجود این چهره ملی و فرهنگی شدم كه ناخودآگاه ذهن من را به سمت پیچیدگی های یك شخصیت دراماتیك در وجود وی كشاند و همین مساله باعث شد تا كار نگارش این نمایشنامه را آغاز كنم.

آقاخانی كه این روزها نمایش شمعدانی ها را در قالب نویسنده و كارگردان اثر در تالار حافظ به صحنه دارد با بیان آنكه چندی پیش و در جریان جشنواره فیلم فجر به تماشای فیلم چ با محور دو روز از زندگی شهید چمران به كارگردانی ابراهیم حاتمی كیا نشستم گفت: این اثر سینمایی به دلیل ظرف زمانی محدودی كه برای روایت قصه خود اتخاب كرده است نتواسته آنگونه كه باید به بازتاب ویژگی های منحصر به فرد شخصیتی و ظرافت های روحی و روانی شهید چمران بپردازد.

وی افزود: از سوی دیگر نمایشنامه تكه های سنگین سرب یك اثر زنانه است كه همین مساله می تواند ویژگی های این اثر نمایشی را افزایش دهد و امیدوارم كار نگارش نهانی آن تا نیمه های بهار به اتمام برسد.

این مدرس دانشگاه درباره منابع مطالعاتی و تحقیقاتی برای نگارش این نمایشنامه گفت: در كنار آثار به چاپ رسیده درباره شهید چمران سعی كردن به شكل میدانی نیز تحقیقاتی را انجام دهم و حاصل این كارها را در قامت نمایشنامه تكه های سنگین سرب به كار بردم.

فراهنگ(4)**9266**1588