۱۷ اسفند ۱۳۹۲،‏ ۱۳:۰۶
کد خبر: 81077429
۰ نفر
رتبه دانشگاه های ایران در 30 رشته

تهران - ایرنا - سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) آخرین وضعیت دانشگاه های ایران را در 30 رشته موضوعی براساس نظام رتبه بندی بین المللی «كیو اس» QS تشریح كرد.

به گزارش ایرنا از وزارت علوم، جعفر مهراد با بیان اینكه QS یكی از نظام های رتبه بندی بین المللی است كه دانشگاه های جهان را رتبه بندی می كند، اظهار داشت: رتبه بندی سال 2014 میلادی كه در 30 رشته موضوعی صورت گرفته بر اساس ارزیابی سه هزار و دو دانشگاه انجام شده است.

رئیس مركز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری با یادآوری اینكه دانشگاه های ایران در این زمینه نسبتا موفق عمل كرده اند، گفت: عملكرد كلی دانشگاه های كشور در رتبه بندی سال 2014 میلادی برحسب رشته های موضوعی بهترین عملكرد تاریخ دانشگاه های كشور محسوب می شود.

وی افزود: براساس این رتبه بندی، دانشگاه تهران در رشته فلسفه و دانشگاه آزاد اسلامی ایران در رشته زبان و ادبیات انگلیسی رتبه اول كشوری را در بین تمام دانشگاه های كشور به خود اختصاص داده اند.

مهراد خاطرنشان كرد: در رشته مهندسی برق و الكترونیك دانشگاه های صنعتی شریف، تهران، آزاد اسلامی، صنعتی اصفهان و اصفهان به ترتیب رتبه های اول تا پنجم را كسب كرده اند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام یادآور شد: در رشته ریاضی رتبه های اول تا سوم به دانشگاه های صنعتی شریف، تهران و صنعتی امیركبیر تعلق دارد.

به گفته وی دانشگاه های تهران، صنعتی شریف، علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان و صنعتی امیركبیر در رشته های مهندسی مكانیك و هوا فضا به ترتیب موفق به كسب رتبه های اول تا پنجم كشوری شده اند.

مهراد خاطرنشان كرد: در رشته محیط زیست (علوم محیطی) رتبه دانشگاه تهران در دامنه ای بین 400-301 قرار دارد و بعد از دانشگاه تهران، دانشگاه های صنعتی شریف، صنعتی گلپایگان و علم و صنعت ایران به ترتیب رتبه های دوم و سوم را به خود اختصاص داده اند.

وی افزود: در رشته فیزیك و نجوم دانشگاه های صنعتی شریف، تهران، علوم و فنون كاربردی، صنعتی اصفهان، و صنعتی امیركبیر به ترتیب در جایگاه اول تا پنجم كشوری نشسته اند.

سرپست ISC گفت: رتبه های اول تا چهارم در رشته آمار و تحقیق در عملیات به ترتیب به دانشگاه های تهران، صنعتی شریف، علوم پزشكی تهران، و صنعتی اصفهان تعلق دارد و رتبه كشوری در رشته حقوق در بین تمام دانشگاه های ایران به دانشگاه تربیت مدرس اختصاص یافته است.

وی عنوان كرد: دانشگاه های برتر كشور در رشته مهندسی شیمی شامل تهران، صنعتی شریف، صنعتی گلپایگان، فردوسی مشهد و دانشگاه تبریز است و در علوم كشاورزی و جنگل رتبه های اول تا چهارم در اختیار دانشگاه های علم و صنعت ایران، شیراز، صنعتی اصفهان و دانشگاه اصفهان است.

مهراد با بیان اینكه دانشگاه های صنعتی شریف، تهران، صنعتی امیركبیر، شیراز و صنعتی اصفهان رتبه های اول تا پنجم را در مهندسی عمران و سازه به خود اختصاص داده اند، گفت: در زیست شناسی علوم پزشكی تهران، دانشگاه تهران، صنعتی شریف، شیراز و صنعتی اصفهان در جایگاه اول تا پنجم كشوری جای گرفته اند.

وی عنوان كرد: رتبه های اول تا پنجم، در رشته شیمی به دانشگاه تهران، صنعتی شریف، علوم پزشكی تهران، علم و صنعت ایران، و دانشگاه كاشان تعلق دارد و در علم مواد به ترتیب دانشگاه های تهران، صنعتی شریف، علوم پزشكی تهران، صنعتی اصفهان و صنعتی امیركبیر برترین دانشگاه های كشور محسوب می شوند.

رئیس مركز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری اظهار داشت: در ارتباطات و مطالعات رسانه ها دانشگاه های تهران، آزاد اسلامی، فردوسی مشهد، تبریز و پیام نور از دیگر دانشگاه ها برتر هستند.

علمی (1)**1055**1599