روسیه: اتحادیه اروپا در تفسیر قانون اساسی اوكراین دوگانه رفتار می كند

مسكو - ایرنا - 'ولادیمیر چیژوف' نماینده روسیه در اتحادیه اروپا با انتقاد از مواضع سران این اتحادیه در مساله اوكراین اعلام كرد: اتحادیه اروپا در تفسیر قانون اساسی اوكراین دوگانه رفتار می كند.

به گزارش ایرنا، چیژوف روز جمعه در جمع خبرنگاران در باره نتایج اجلاس فوق العاده سران كشورهای عضو اتحادیه اروپا در خصوص مساله اوكراین گفت: عجیب به نظر می رسد كه اتحادیه اروپا با بیان اینكه همه پرسی برنامه ریزی شده در 'كریمه' با قانون اساسی اوكراین مغایرت دارد، به تفسیر قانون اساسی این كشور می پردازد.

وی افزود: در مورد همه پرسی ها به همه توصیه می كنم با احتیاط رفتار كنند، زیرا كه اعلام مستقیم رای مردم است.

مقام روس اضافه كرد: تا زمان برگزاری همه پرسی كریمه 10 روز مانده است و باید منتظر نتیجه آن باشیم.

چیژوف گفت: اگر واقعا اتحادیه اروپا مواظب مطابقت رویدادهای اوكراین با قانون اساسی این كشور بود، بدون هیچ زحمتی مشاهده می كرد كه در قانون اساسی سال 2004 و 2010 اوكراین همانند قانون اساسی بسیاری از كشورهای دیگر ماده ای در باره شرایط تغییر رییس جمهوری وجود داشت.

نماینده روسیه در اتحادیه اروپا یادآوری كرد: معمولا سه مورد تغییر رییس جمهوری وجود دارد. اول اینكه رییس جمهوری فوت می كند، دوم استعفای رییس جمهوری است و مورد سوم استیضاح و بركناری وی است.

وی گفت: اما در مورد 'ویكتور یانوكوویچ' هیچ یك از این سه مورد رخ نداد، به همین دلیل این ادعا را كه رژیم كنونی حاكم بر 'كی یف' مشروع است، با چشم پوشی نسبت به این ماده قانون اساسی می توان مطرح كرد.

چیژوف در مورد نتایج اجلاس سران كشورهای عضو اتحادیه اروپا اظهار داشت: نتایج این اجلاس قابل پیش بینی بود و تصمیم های گرفته شده در اجلاس وزیران خارجه تایید شد.

وی افزود: آنها مذاكرات با روسیه در مورد اعمال نظام بدون روادید برای سفر اتباع روس و كشورهای اروپایی، گفت و گوها در باره موافقت نامه جدید همكاری میان روسیه و اتحادیه اروپا و تداركات اجلاس 'گروه هشت كشور صنعتی' در تابستان آینده در 'سوچی' را متوقف كردند.

اروپام/2242**۵۱۸**1651