ایران و روسیه بر ادامه همكاری های هسته ای تاكید كردند

مسكو - ایرنا- محمد احمدیان معاون نیروگاهی سازمان انرژی اتمی كشورمان با سرگئی كریینكو رئیس شركت دولتی روس اتم در مسكو دیدار و دو طرف بر ضرورت ادامه همكاری های دوجانبه در زمینه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای تاكید كردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، احمدیان روز پنجشنبه در این دیدار پیام علی اكبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران را به كریینكو ابلاغ كرد.

در این دیدار كه مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسكو نیز حضور داشت، طرفین از پیشرفت و راه اندازی واحد نخست نیروگاه اتمی بوشهر ابراز خرسندی كردند.

طرفین در این دیدار همچنین در خصوص احداث واحدهای جدید در سایت هسته ای بوشهر و توسعه همكاری های فیمابین در صنعت هسته ای گفتگو كردند.

كریینكو رئیس شركت روس اتم در این دیدار ضمن تاكید بر ادامه همكاری های دو كشور در بخش انرژی صلح آمیز هسته ای، اراده روسیه برای تقویت و توسعه همكاری ها در این زمینه را اعلام كرد.

ایران و روسیه همكاری گسترده ای در زمینه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای دارند كه ساخت و تكمیل واحد نخست نیروگاه هسته ای بوشهر با ظرفیت تولید سالانه یك هزار مگاوات برق از جمله مصادیق آن است.

دو كشور همچنین در زمینه تولید و مبادله ایزوتوپ های پزشكی هسته ای با همدیگر همكاری دارند.

مقام های ارشد ایران و روس بارها بر ضرورت ادامه همكاری های هسته ای دو كشور تاكید كرده اند كه تلاش برای ساخت واحد دوم نیروگاه هسته ای بوشهر از آن جمله است.

مقام های سازمان انرژی اتمی كشورمان پیش از این اعلام كرده اند كه در حال رایزنی با مقام های روس برای ساخت واحد دوم نیروگاه هسته ای بوشهر می باشند و مقام های روس نیز آن را تایید كرده اند.

اروپام/518** 1337

سرخط اخبار جهان