ظریف: آزادسازی درآمدهای نفتی ایران نیازمند نقش فعال تر ژاپنی ها است

جاكارتا - ایرنا - وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه با تشریح نتایج سفرش به ژاپن و اندونزی، آن را فرصتی برای از سرگیری روابط گسترده تر سیاسی و اقتصادی این دو كشور با جمهوری اسلامی ایران و همچنین ایفای نقش فعال تر ژاپن در اجرای موافقت نامه ژنو دانست.

'محمدجواد ظریف' پس از دیدار با 'مارتی ناتالیگاوا' وزیر امور خارجه اندونزی به خبرنگار ایرنا، گفت: سفر به ژاپن این امكان رو فراهم كرد تا با مسوولان عالیرتبه ژاپن از جمله نخست وزیر، وزیر امورخارجه، اعضای عالیرتبه حزب حاكم و اعضای پارلمان این كشور دیدار كنم.

وزیر امور خارجه كشورمان افزود: آزادسازی بسیاری از درآمدهای نفتی ایران كه در ژاپن قرار دارد و باید این درآمدها براساس توافق ژنو آزاد شود، نیازمند نقش فعال تر ژاپنی ها است.

وی با اشاره به دیدارش با وزیر امور خارجه اندونزی و روابط دو كشور، تصریح كرد: روابط ایران و اندونزی به عنوان پر جمعیت ترین كشور مسلمان همواره از سطح قابل قبولی برخوردار بوده، اما در یكی دو سال گذشته این روابط تا حدودی كاهش یافته بود. از این رو ضرورت داشت هم مشورت های سیاسی تقویت شود وهم زمینه همكاری های اقتصادی، فنی، مهندسی، گردشگری و فرهنگی گسترش یاید.

وزیر امور خارجه گفت: ضرورت حركت به سمت جهان عاری از سلاح هسته ای و جهان عاری از خشونت و افراط گرایی از مواضع مشترك ایران و اندونزی است و ما امیدواریم اندونزی نقش فعال تری در تقریب مذاهب و اتحاد اسلامی ایفا كند.

ظریف افزود: امروز بحث های بسیار خوبی با وزیر امور خارجه اندونزی داشتیم و مسائل مختلف دو جانبه در این دیدار بررسی شد.

وی همچنین از تشكیل دو كارگروه مختلف به منظور رسیدگی به مسائل انسان دوستانه، مسائل كنسولی و موضوعات مرتبط با حقوق بشر به منظور فراهم كردن امكان همكاری بیشتر بین دو كشور خبر داد.

ظریف گفت كه در دیدار با همتای اندونزیایی اش درباره مسائل بین المللی ومنطقه ای نیز با توجه به دیدگاه های مشترك دو كشور و ضرورت تقویت مبانی عدم توسل به زور گفت وگوهای سازنده ای صورت گرفت.

وی افزود: در جلساتی كه امشب و فردا با رییس جمهور اندونزی داریم این بحث ها ادامه خواهند یافت.

وزیر امور خارجه ایران امشب در جاكارتا با نخبگان اندونزی دیدار و گفت وگو می كند و فردا پس از شركت در نمازجمعه با سوسیلو بامبانگ یودهویونو رییس جمهوری اندونزی دیدار خواهد كرد.

وزیر امورخارجه صبح امروز پس از دیدار با مقامات ژاپنی برای سفری دو روزه وارد جاكارتا پایتخت اندونزی شد.

آساق**د.م**1611

سرخط اخبار جهان