رژیم حقوقی خزر از پرونده های مهم سیاست خارجی ایران است

تهران- ایرنا- معاون مركز بررسی های استراتژیك ریاست جمهوری با بیان اهمیت دریای خزر در ابعاد كلان امنیتی و ژئوپولیتیكی منطقه، گفت: اگرچه پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی پررنگ شده است اما بحث دریای خزر هم یكی از پرونده های مهم سیاست خارجی كشورمان است.

محمد فاضلی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا، این مطلب را درباره نتایج جلسه بررسی رژیم حقوقی دریای خزر كه روز گذشته در مركز بررسی های استراتژیك برگزار شد،عنوان كرد.

وی با بیان این كه موضوع دریای خزر بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی جزو موضوعات روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران با كشورهای همسایه شمالی است، گفت: 20 سال است كه درباره تعیین رژیم حقوقی دریای خزر مذاكره شده است.

فاضلی، افزود: علاوه بر این كه موضوع دریای خزر موضوعی هویتی است، جمهوری اسلامی ایران، منافع حاكمیتی و منافع گسترده ناشی از منابع نفت و گاز، كشتی رانی و صیادی نیز دارد.

معاون مركز بررسی های استراتژیك ریاست جمهوری با بیان این كه اجلاس سران كشورهای حوزه دریای خزر در سال آینده برگزار می شود، اضافه كرد: نهادهای مختلفی در كشور مسئول پرونده خزر هستند اما نهادهای مطالعاتی و سازمان هایی كه در كشور كار مطالعات استراتژیك انجام می دهند نیز این موضوع را در حیطه كاری خود بررسی می كنند.

فاضلی به مطالعات حقوقی، جغرافیایی، امنیت ملی و روابط بین الملل انجام شده درباره خزر اشاره كرد و اظهار داشت: مركز بررسی های استراتژیك هم با توجه به حساسیت این مسئله و وظیفه ای كه در حوزه راهبردهای ملی به عهده دارد، مطالعات رژیم حقوقی دریای خزر را ضروری می داند.

وی، تصریح كرد: رژیم حقوقی دریای خزر باید از مقوله دریای خزر جدا شود، چرا كه دریای خزر مسئله بزرگتری است كه مسایل زیست محیطی، آمایش استان های ساحلی و چگونگی استفاده ازمنابع خزر نمونه های آن است اما همه می تواند به نوعی تحت تاثیر رژیم حقوقی دریای خزر هم قرار گیرد.

معاون مركز بررسی های استراتژیك اضافه كرد: این مركز با هماهنگی دبیرخانه دریای خزر كه در وزارت امور خارجه مستقر است جلسه ای را به طرح موضوع تبیین منافع ایران در دریای خزر، بررسی تحولات رژیم حقوقی دریای خزر در 20 سال گذشته و هم چنین پرسش از این كه برای مواجهه بهینه با رژیم حقوقی دریای خزر چه باید كرد، تشكیل داد.

فاضلی با تاكید بر این كه موضوع دریای خزر در یك جلسه نمی تواند بررسی شود، خاطر نشان كرد: این جلسه برای آن بود كه نقطه آغازی برای شروع مجموعه فعالیت های مطالعاتی در این حوزه داشته باشیم.

وی با بیان این كه جلسات بعدی در قالب مطالعات و هم چنین از طریق همكاری با سایر موسسات فعال در حوزه خزر خواهد بود، گفت: در جلسه دیروز اعلام كردیم كه مركز بررسی های استراتژیك موضوع خزر را یك موضوع استراتژیك و جزو منافع جمهوری اسلامی ایران می بیند، از این رو از همه سازمان ها و نهادهایی كه در حوزه مطالعه رژیم حقوقی خزر فعالیت داشته اند دعوت به همكاری كردیم.** گزارش بررسی نقشه مهندسی فرهنگی كشور به رییس جمهوری ارائه می شود

معاون مركز بررسی های استراتژیك ریاست جمهوری درباره جلسات بررسی نقشه مهندسی فرهنگی كشور نیز اظهار داشت: برای بررسی این سند، دو جلسه با حضور تدوین كنندگان آن، اساتید علوم اجتماعی و جامعه شناسی برگزار شد.

فاضلی ادامه داد: در دو جلسه مربوط به نقشه مهندسی فرهنگی كشور، این سند نقد و بررسی شد كه گزارش آن شامل قوت ها و كاستی ها به ریاست محترم جمهوری ارائه می شود.**چالش های حوزه آب، برنامه آتی مركز بررسی های استراتژیك

معاون مركز بررسی های استراتژیك ریاست جمهوری درباره موضوع جلسه هفته آینده هم اظهار داشت: جلسه هفته آینده مركز درباره بررسی مسایل و چالش های حوزه آب خواهد بود.

سیام(4)1429 *1449