۱۳ اسفند ۱۳۹۲،‏ ۱۵:۳۴
کد خبر: 81071900
۰ نفر
هند بدهی نفتی به ایران را پرداخت كرد

تهران- ایرنا- مدیر امور بین الملل شركت ملی نفت ایران از واریز بدهی نفتی هند به حسابهای بانك مركزی ایران در این كشور خبر داد.

به گزارش روز سه شنبه شبكه اطلاع رسانی نفت و انرژی،‌ محسن قمصری گفت: بر اساس مذاكرات صورت گرفته ، واریز وجوه حاصل از فروش نفت خام به هند به حسابهای ایران انجام شده و بانك مركزی مسئول انتقال این وجوه به داخل كشور است.

به گفته وی 45 درصد این وجوه به صورت روپیه و 55 درصد آن به صورت یورو پرداخت شده است و بر اساس مذاكرات بانك مركزی و مقامات هندی بزودی این وجوه به كشور منتقل می شود.

به گفته مقام های هندی، در حال حاضر این كشور بیش از یك میلیارد و 500 میلیون دلار بابت خرید نفت به ایران بدهكار است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ویوك رائه معاون وزیر نفت و گاز هند سه شنبه هفته گذشته ( ٦ اسفندماه) خبر داده بود كه دهلی نو برای پرداخت یك میلیارد و ٥٠٠ میلیون دلار از بدهی های نفتی به ایران، آماده است.

وی گفته بود: بلافاصله پس از روشن شدن ساز و كارهای بانكی، برای پرداخت بدهیهای نفتی به ایران آماده ایم و وزارت دارایی هند تلاش می كند كانال بانكی مورد استفاده برای پرداخت پول نفت ایران را بیابد.

در ماه نوامبر سال ٢٠١٣ میلادی، ایران و 1+ 5 به توافقی دست یافتند كه بر اساس آن، جمهوری اسلامی اصلاحاتی در برنامه هسته ای خود انجام می دهد و غربی ها نیز از فشار تحریمها می كاهند.

یكی از پیامدهای توافق یاد شده، این بود كه ممنوعیت پرداخت بدهیهای هند به ایران در قالب یورو بر طرف شد و همچنین شركتهایی اروپایی اجازه یافتند نفتكشهای حامل نفت ایران را بیمه كنند.

بر پایه توافقنامه ٦ ماهه هسته ای ژنو، تهران می تواند در هشت قسط، چهار میلیارد و ٢٠٠ میلیون دلار از درآمدهای نفتی بلوكه شده خود را در بانكهای خارجی دریافت كند.

ژاپن روز یكم فوریه (١٢ بهمن) در نخستین قسط 550 میلیون دلار از درآمدهای بلوكه شده نفتی ایران را واریز كرد و هند كشور دیگری است كه درآمدهای نفتی بلوكه شده ایران را می پردازد.

اقتصام(1)**2022**1561

سرخط اخبار اقتصاد