۱۱ اسفند ۱۳۹۲،‏ ۲۳:۴۲
کد خبر: 81068917
۰ نفر
كاشت 800نهال بلوط در دشت برم كازرون فارس

شیراز - ایرنا- مدیركل منابع طبیعی استان فارس گفت : بمنظور احیای جنگلهای بلوط تعداد 800نهال بلوط در منطقه دشت برم شهرستان كازرون كشت شد.

به گزارش دریافتی یكشنبه ایرنا ، كاظم بردبار افزود: اقدامات زیادی برای برون رفت جنگلهای دشت برم از وضعیت نامناسب خود صورت گرفته كه به عنوان نمونه می توان به كشت بلوط جدید به جای بلوط های آفت زده اشاره كرد.

وی ادامه داد: در این خصوص با كشت بلوط های جدید آزمایشهای لازم پیرامون سازگاری آن با منطقه انجام شده و پس از اطمینان از سازگاری آن نسبت به كشت نهالی های جدید اقدام شده است.

وی افزود: در این مدت همچنین درختان خشك شده كه به دلیل آفت سوسك چوبخوار از بین رفته بودند، از سطح جنگل قطع و خارج شده و سپس به زغال تبدیل شده اند.

بردبار افزود: درختان آفت زده در دو هزار و 550 هكتار از جنگل از محل خارج شدند تا از گسترش آن جلوگیری شود.

منطقه دشت برم در 20 كیلومتری شمال شرقی شهرستان كازرون قرار دارد. این منطقه جنگلی با ارتفاع متوسط از یك هزار و 500 متر تا دو هزار و 400 متر قسمتی از رشته كوه های زاگرس جنوب غربی بوده و یكی از بخشهای متراكم جنگلهای بلوط زاگرس را در خود جای داده است.

دشت برم دارای پوشش گیاهی و جانوری قابل ملاحظه ای بوده و علاوه بر بلوط، گونه های جنگلی دیگری همچون بادام كوهی، كیالك و ارژن را شامل می شود و نقش مهمی در تلطیف و اعتدال هوای مناطق جنوبی كشور داشته و به عنوان یك منطقه حفاظت شده و منطقه زیست كره به شمار می رود. ك/1

667