جنتی: وزارت اطلاعات شكایت از انجمن صنفی روزنامه نگاران را پس گرفت

تهران- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با یادآوری شكایت وزارت اطلاعات از انجمن صنفی روزنامه نگاران و خبرنگاران، از پس گرفته شدن این شكایت خبر داد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، علی جنتی كه صبح امروز(یكشنبه) در اتاق بازرگانی تهران سخنرانی می كرد، با اعلام این خبر در پاسخ به سوالی گفت: در گذشته شكایتی از سوی وزارت اطلاعات از انجمن صنفی روزنامه نگاران صورت گرفته بود كه بر اساس آن دادستانی این انجمن را پلمپ كرده بود.

وی ادامه داد: بر اساس تفاهم وزارت اطلاعات، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی قرار شد وزارت اطلاعات شكایت خود را از این انجمن پس بگیرد كه این كار را انجام داده است.

جنتی گفت: بخشی از مشكل این انجمن مربوط به بخش رسانه ای آن است كه در اختیار وزارت ارشاد است؛ بخش دیگری نیز مربوط به وزارت كار است كه آنها نیز مشكل خاصی ندارند.** در دولت تصور محصور كردن مردم وجود ندارد/ 4 میلیون ایرانی عضو فیس بوك

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوالی درباره نظر دولت درباره شبكه های اجتماعی و فیلترینگ آنها گفت: شخص بنده و مجموعه ای از فرهیختگان كشور اعتقاد داریم نمی توانیم خود را در محیط محصور كنیم و فكر كنیم می توان به بهانه حفظ ارزش های انسانی جلوی هر مساله ای را گرفت.

جنتی برخی اقدامات انجام شده در دهه اول انقلاب را مضحك توصیف كرد و با ذكر خاطره ای درباره دستگاه نمابر گفت: به یاد دارم زمانی كه من استاندار خراسان و آقای غرضی وزیر پست، تلگراف و تلفن بود، تعدادی دستگاه فكس برای دستگاه های دولتی ارسال شده بود و پشت آن برگه ای بود كه نوشته بود فقط در اتاق شما باشد و هیچ كس دیگری به آن دسترسی نداشته باشد!

وی آمار افراد عضو در شبكه اجتماعی فیس بوك را در تمام دنیا بیش از 700 میلیون نفر عنوان كرد و افزود: نزدیك به 4 میلیون نفر ایرانی عضو فیس بوك هستند و باید بگویم در دولت تصور محصور كردن مردم وجود ندارد.

عضو كابینه تدبیر و امید با یادآوری وجود كارگروه تعیین مصادیق مجرمانه كه با تصویب مجلس شورای اسلامی تشكیل شده است، اظهار داشت: در این كارگروه شش وزیر دولت عضو هستند اما تعدادی از نمایندگان مجلس و همین طور مقامات قوه قضاییه و سازمان تبلیغات اسلامی نیز حضور دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاكید كرد: عده ای تنها صفحات مبتذل روی فیس بوك را می گیرند و می گویند بد آموزی دارد اما ما باید از این پدیده بیشترین استفاده را به نفع خود كنیم.

جنتی اضافه كرد: پیش از این نمی توانستیم كتاب به عربستان بفرستیم اما امروز شبكه های ماهواره ای ما و هزاران صفحه اینترنتی در خانه های عربستانی مشاهده می شود.

وی همچنین رفع مساله شبكه های اجتماعی را منوط به گذشت زمان دانست و افزود: با گذشت زمان این مساله نیز رفع خواهد شد.*** سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در دولت قبلی شخم خورد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوال دیگری درباره حمایت از صنعت گردشگری گفت: این موضوع البته مربوط به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است اما سیاست كلی در دولت رونق بخشی به هتلداری است.

جنتی خدمات هتل های 5 ستاره در داخل كشور و خارج را بسیار متفاوت توصیف كرد و افزود: در چند سال گذشته عناصری كه به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری آمدند این سازمان را شخم زدند و صنایع دستی را به اصفهان و بخش دیگری را به شیراز بردند؛ این عناصر بسیاری از آثار فرهنگی را مخدوش كردند.

وی با بیان اینكه دولت بدنبال احیای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است، تصریح كرد: امیدواریم در گردشگری بتوانیم جذب سرمایه به ویژه سرمایه خارجی داشته باشیم.

عضو كابینه یازدهم تاكید كرد: تا زمانی كه هتل خوب نداشته باشیم نمی توانیم گردشگر جذب كنیم.** فیلمسازی بیضایی خیلی مشكلی ندارد/ مساله شجریان تا حدودی سیاسی شده است

یكی از اعضای اتاق بازرگانی تهران از علی جنتی درباره محدودیت های اعمال شده برای برخی از هنرمندان سوال كرد كه وی پاسخ داد: آقای بیضایی برای ساخت فیلم در ایران خیلی مشكل ندارد.

وی درباره برگزاری كنسرت های محمدرضا شجریان در كشور نیز تصریح كرد: محدودیت هایی درباره آقای شجریان وجود دارد كه بخشی از آن خارج از حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

وزیر ارشاد با بیان اینكه همه برای محمدرضا شجریان احترام قائل هستند، تاكید كرد: تلاش ما این است كه ایشان بتواند در كنسرت ها مشاركت داشته باشد و علاقمندان و دوستان ایشان بتوانند از وجودشان استفاده كنند اما مساله آقای شجریان تا حدودی سیاسی شده است.

جنتی اضافه كرد: سیاسی شدن مساله آقای شجریان، مانع از استفاده بیشتر از ایشان شده است.*** هیچ مشكلی برای صدور نشریات نداریم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوال دیگری درباره اعطای مجوز به ویژه به نشریات تخصصی گفت: ما هیچ مشكلی در این زمینه نداریم .

وی با بیان اینكه برخی از مجوزها از سال 1385 مانده بود، تصریح كرد: شخصا روزهای دوشنبه صبح در هیات نظارت بر مطبوعات شركت می كنم و تا سال 1392 به همه درخواست ها برای اعطای مجوز پاسخ داده شده است.

جنتی همچنین درباره سوال یكی از اعضای اتاق بازرگانی مبنی بر اینكه بدلیل استفاده از اسم 'ارگانیك' به وی مجوز نشریه داده نشده است، با خنده گفت: مجوز نباید معطل بماند؛ شما چند اسم مانند طبیعی یا سازگار با محیط زیست بدهید تا این مشكل رفع شود.*** دیدگاه های 1+5 درباره توافق جامع به ما نزدیك است

عضو كابینه تدبیر و امید در پاسخ به سوال دیگری درباره شكسته شدن تحریم ها بر آثار و فعالیت های فرهنگی و همچنین واردات كالاهای فرهنگی گفت:دیدگاه های ایران و 1+5 درباره برداشتن گام های بعدی در مذاكرات و رسیدن به توافق جامع بر سر موضوع هسته ای آن گونه كه وزیر خارجه می گویند، بسیار به هم نزدیك است و امیدواریم بتوانیم همه تحریم ها را رفع كنیم.

وی افزود: با برطرف شدن مسایل مرتبط با تحریم طبیعتا مسایل و مشكلات تحریمی در حوزه فرهنگی نیز رفع خواهد شد.*** سیاست ما حضور گروه های موسیقی در خارج از كشور است

جنتی در پاسخ به سوال دیگری درباره حضور گروه های موسیقی در خارج از كشور اظهار داشت: در این خصوص در گذشته محدودیت هایی وجود داشته كه هم اكنون نیز وجود دارد.

وی افزود: تا جایی كه اعتبار داشته باشیم، سیاست ما حضور گروه های موسیقی در خارج از كشور است .

وزیر ارشاد در پاسخ به سوالی درباره حمایت انجمن دوستی ایران و كانادا برای اعزام گروه های موسیقی به این كشور گفت: اگر این انجمن می تواند مجوزهای لازم را از دولت كانادا بگیرد و سرمایه گذاری بكند، ما آمادگی اعزام گروه های موسیقی را داریم.** آماده همكاری برای تولید كاغذ در داخل كشور هستیم

وزیر ارشاد درباره مشكلات واردات و تولید كاغذ در كشور گفت: راه حل مشكل كاغذ، تولید آن در داخل كشور است؛ می توان برای تولید كاغذ از نیشكرهای موجود در خوزستان استفاده كرد.

جنتی اظهار داشت: آمادگی داریم تا با كمك وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین بانك مركزی و صندوق توسعه ملی كارخانجات كاغذسازی در كشور به وجود آوریم.

وی همچنین درباره واردات كاغذ نیز گفت: هرچه بتوانیم كمك می كنیم تا با كمك بانك مركزی كاغذ را با قیمت مناسب در اختیار ناشران قرار دهیم و ما از این مساله حمایت می كنیم.** مطبوعات ما طبقه بندی شده اند

وزیر ارشاد در پاسخ به سوال دیگری درباره فضای نقد در كشور گفت: باید نقد كنیم و نقد شویم و تا زمانی كه این فرهنگ در كشور وجود نداشته باشد، تعارضات ادامه می یابد.

وی تاكید كرد: مطبوعات در كشور ما طبقه بندی شده اند و وقتی مسوولی سخن می گوید یك گروه باید حمایت و گروه دیگر باید با آن مخالفت كنند و باید این روش را تغییر دهیم؛ باید از حرف های خوب حمایت و با حرف های بد مخالفت كنیم.

جنتی افزود: عده ای از افراد در كشور تصور می كنند حق مطلق هستند و هر كسی با آنها مخالفت كرد باید از صحنه كشور حذف شود كه این درست نیست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در ابتدای این صبحانه كاری یكی از اصلی ترین برنامه های ارائه شده خود به مجلس شورای اسلامی را اقتصاد فرهنگ و هنر و رونق بخشی به آن عنوان كرد و افزود: در وزارت ارشاد 37 موسسه وابسته داریم كه به طور عمومی به عنوان موسسات خصوصی ثبت شده اند اما وابسته به دولت هستند.

وی با یادآوری حمایت بنیاد فارابی از ساخت فیلم های سینمایی در كشور اظهار داشت: بدون تردید اگر حمایت دولت نبود، فیلم 'چ' از نظر فنی به این شكل ساخته نمی شود و همین طور به فیلم رستاخیز كمك های جدی شد.

جنتی وضعیت معیشتی روزنامه نگاران، هنرمندان و نویسندگان را مناسب ندانست و با یادآوری ارزش افزوده بالا در خصوص فعالیت های هنری گفت: در حراج كریستی دوبی 40 اثر ایرانی در دو شب به حراج گذاشته شد كه 32 اثر آن به فروش رسید؛ در مجموع 10 میلیون دلار در این حراج اثر هنری به فروش رسید كه سهم آثار ایرانی سه میلیون دلار بود.

عضو كابینه تدبیر و امید افزود: خیلی از سینماگرانی كه در سال های گذشته كنار گذاشته شده بودند، خواهید دید كه در سال آینده وارد میدان خواهند شد و در میان فیلم های آنها قطعا آثار فاخر وجود خواهد داشت.

فراهنگ (3) ** 9129** 2024 ** 1569