جاذبه های دیدنی و تاریخی شرق استان گلستان، نگین گردشگری منطقه

گنبدكاووس - ایرنا - شهرستان های شرق استان گلستان به خاطر دارا بودن جاذبه های دیدنی، تاریخی و تفریحی به عنوان نگین گردشگری منطقه، مقصد مناسبی برای همه گردشگران ایرانی و خارجی به شمار می رود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، استان های شمالی كشور در كنار اماكن تاریخی و مذهبی به خاطر وجود كوهستان ها و جنگل های زیبا و سربه فلك كشیده همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی است.

در این میان استان گلستان كه در شرقی استان های شمالی كشور قرار دارد و پس از جدا سازی از استان مازندران به حق گلستان بر آن نام نهاده شده نگین گردشگری شمال كشور به شمار می رود.

در این استان علاوه بر وجود اماكن تاریخی و مذهبی ، طبیعت بكر و زیبا و كویر در كنار آبشارها و جنگل های تفریحی ناشناخته شهرستان های شرق استان گلستان، مكان مناسبی برای جلب گردشگران خصوصا مسافران نوروزی تبدیل كرده است.

یكی از مهمترین محاسن اماكن دیدنی و تفریحی این مناطق، دسترسی آسان مسافران به جنگل های زیبا ، آبشارها ، رودخانه های خروشان می باشد كه اكثر در كنار جاده ها و به خصوص جاده بین المللی تهران به مشهد مقدس قرار دارد، می باشد.

در جنگل های این منطقه، گونه های درختان جنگلی نظیر راش ، توسكا، افرا، ملچ ، نمدار، ممرز، گردو و سرخدار ‏كه از نظر زیست محیطی با ارزش است به وفور یافت می شود‏.‏

وجود كوه ها و جنگل ها در این منطقه سبب شده تا آبشارها وچشمه سارهای متعدد دراین منطقه به وجود آید كه دیدن آنها نشاط ویژه ای را به مسافران می بخشد‏.‏

این چشم اندازهای زیبا، در كنار برف های زمستانی دامنه كوه های سر به فلك كشیده در این مناطق، مناظر زیبایی را برای علاقه مندان به عكاسی فراهم كرده است‏.‏

مسافران نوروزی و زائران امام هشتم درمسیر خود به مشهد مقدس می توانند از جاذبه های طبیعی و دیدنی شهرستان های رامیان، آزادشهر ، مینودشت ، مراوه تپه و كلاله و منطقه نیمه بیابانی شمال گنبدكاووس دیدن كنند‏.‏

شهرستان 'رامیان'

وجود جنگل ها، چشمه ها، آبشارها و رودخانه های بسیار در این شهرستان باعث شده تا همواره رامیان به عنوان یكی از مراكز گردشگری مهم منطقه به شمار رود‏.‏

چشمه ' گل ' رامیان درشش كیلومتری جنوب رامیان و در دامنه كوه ' پنهان خانه ' واقع شده است كه مساحت آن پنج هزار و‏ 670 ‏متر است و منبع تامین آب گل از بخش داخلی جوشش دارد و سرریز آن به رودخانه قره چای رامیان كه یكی ازشاخه های گرگان رود است ، وارد می شود‏.‏

از نظر اهمیت تفرجگاهی وتوریستی باید گفت كه گل رامیان ومحیط های پیرامونی آن بسیارجذاب ودیدنی است.‏

همچنین وجود غار و آبشارهای شیرآباد در روستای شیرآباد از توابع شهر خان ببین، و محیط پیرامونی این شهر جنگلی مكانی مناسب برای گردشگری است.‏

این غار در ارتفاع حدود ‏345 ‏متری ازسطح دریا قرار دارد و طول آن حدود ‏235‏مترو قطر دهانه آن حدود ‏9 - 15 ‏مترمی باشد‏.‏

غارشیرآباد یكی ازغارهای مهم طبیعی و جالب استان گلستان به شمارمی رود كه دست بشردرآن دخالتی نداشته است.‏

این غار اندكی بالاتر از آبشارهای شیرآباد قراردارد كه به دلیل همجواری با روستای شیرآباد، نام روستا را بر آن نهاده اند‏.‏

جنگل مصنوعی شهر دلند كه در كنار جاده ترانزیتی گرگان به مشهد قرار دارد با توجه به فراهم بودن امكانات برای اقامت و استراحت مسافران مكان مناسبی برای گردشگران محسوب می شود.

شهرستان ' آزادشهر'

این شهرستان كه در مكان دو مسیر شاهرود به مشهد و بجنورد به مشهد قرار گرفته است دارای مناظردیدنی و زیارتی زیادی است‏.‏

وجود پارك جنگلی آزادشهر و پارك جنگلی شبنم نوده خاندوز با دارا بودن امكانات تفریحی وپذیرایی و همچنین با داشتن چشم اندازهای زیبابه عنوان مكانی برای استراحت و گردشگری مسافران نوروزی به شمارمی شود‏.‏

همچنین ' تپه تاریخی بسیجیان ، تپه تاریخی روزه ، نرگس تپه ، یاس تپه ، بقعه متبركه محمدبن زید، زیارتگاه آق امام ' ازجمله امكان تاریخی و مذهبی این شهرستان به شمارمی رود كه همه ساله پذیرای مسافران بیشماری است.‏

شهرستان 'گنبدكاووس'

این شهرستان به رغم دارا بودن آب وهوایی گرم، دارای جاذبه های تاریخی ودیدنی زیادی است كه همه ساله در ایام نوروز پذیرای مسافران و گردشگران بیشماری است‏.‏

برج قابوس بن وشمگیر، شهرتاریخی جرجان ، وجود مقبره امام زاده یحیی بن زید(ع ) و مقبره دانشمند از جمله امكان تاریخی ومذهبی این شهرستان به شمارمی رود‏.‏

برج قابوس بن وشمگیر (میل گنبد) كه بیش ازیك هزارقدمت دارد، بلندترین برج آجری دنیا به شمارمی رود كه

در 10 تیرماه 91 بعنوان بلندترین برج آجری جهان در فهرست آثار جهانی یونسكو به ثبت رسید.

تالاب های بین المللی بخش مرزی داشلی برون این شهرستان شامل ' آلاگل، آلماگل وآجی گل ' ازجمله مناطق بسیار دیدنی وجذابی كه مسافران نوروزی می توانند برای سپری كردن تعطیلات خود ازاین طبیعت استفاده نمایند‏.‏

این تالاب ها در بخش مرزی داشلی برون و در فاصله 75 كیلومتری شمال مركز شهرستان گنبدكاووس قراردارد كه همه ساله پذیرای پرندگان زیادی است ، وجود انواع قو،‌ فلامینگو، ‌اردك ، ‌پرستوی دریایی، چنگر،‌ غاز، سلیم ، كاكایی، باتلان و آبچلیك ‏زیبایی خاصی به این تالابها بخشیده است ‏.‏

این مكان ها كه در نزدیكی بازارچه مرزی و گمرك زمینی اینچه برون قرار دارد دارای امكانات لازم برای استراحت مسافران و گردشگران است.

شهرستان 'مینودشت'

استفاده از طبیعت دیدنی از جمله پارك های جنگلی ˈباقرآبادˈ و تنگه چهل‌چای در بخش مركزی شهرستان مینودشت و همچنین چندین آبشار قابل دسترسی آسان در این شهرستان برای دیدن مسافران نوروزی خالی از لطف نیست.

جنگل تنگه چهل چای یكی از مناظر و جاذبه‌های طبیعی در حاشیه شهر مینودشت است و مكان بسیار مناسب برای استراحت و تفریح مسافران نوروزی به شمار می رود.

جاده دسترسی به تنگه چهل چای آسفالت است و امكانات اولیه نظیر سرویس بهداشتی، نمازخانه و فروشگاه های مواد غذایی و مكان‌های استراحت از سوی شهرداری و سایر دستگاه ها فراهم شده است.

مسافران نوروزی علاوه بر استفاده از طبیعت زیبای تنگه چهل چای كه به بهشت نیز معروف است، می‌توانند از جاذبه‌های دیگر این منطقه مانند آق چشمه، ماهی- پران، آبشار حسینا، ماران كوه بازدید كنند و خاطره فراموش نشدنی برای خود به یادگار بگذارند.

منطقه جنگلی ˈباقرآبادˈ كه در مسیر جاده بین‌المللی تهران- مشهد قرار دارد و مسیر آن از كنار شهرك صنعتی مینودشت عبور می‌كند.

این منطقه سرسبز از جاذبه‌های طبیعی شهرستان مینودشت به شمار می‌رود كه بصورت اردوگاه در اختیار آموزش و پرورش مینودشت قرار دارد و برای استراحت به مسافران نوروزی توصیه می‌شود.

آبشار حسینا، در ‎ 21كیلومتری شهر مینودشت قرار دارد، ˈحسیناˈ نام روستایی است كه در مجاورت روستا، چشمه‌ای وجوددارد و در مسیر خود با ایجاد آبشارهای كوتاه و بلند تا ارتفاع ‎ 20متر و غارهای آهكی، مناظر دیدنی خلق كرده است.

آبشار ˈلولومˈ، این آبشار در نزدیكی روستای لولوم و در بخش مركزی قرار دارد برای دسترسی به آبشار باید از كنار شهرك صنعتی مینودشت كه در جاده بین‌المللی تهران- مشهد واقع است، عبور كرد.

ارتفاع آن نزدیك به ‎ 50متر می‌باشد كه چشم انداز زیبای آن باعث جذب علاقمندان به طبیعت در این منطقه است.

شهرستان ' گالیكش '

پارك ملی گلستان كه در منتهی الیه شرق این شهرستان قرار دارد بهشت زمینی و سرسبز طبیعت ایران محسوب می شود این منطقه كوهستانی دارای ‎ 87هزار و ‎ 240هكتار وسعت دارد كه از نظر موقعیت جغرافیایی سه شهرستان در سه استان را بایكدیگر متصل می كند.

بوستان ملی گلستان در ‎ 55كیلومتری شرق گنبدكاووس و ‎ 115كیلومتری غرب بجنورد و در مسیر جاده بین‌المللی تهران- مشهد واقع است.

در این بوستان علاوه بر وجود یك هشتم گونه‌های گیاهی، یك سوم گونه‌های پرندگان و بیش از ‎ 50درصد پستانداران كشور، به دلیل برخورداری از منابع آبی متعدد نظیر چشمه‌ها و رودخانه‌ها، نهرهاو آبشارها می‌توان به چشمه و آبشار آق‌سو، آبشار گلستان، چشمه دوغ اشاره كرد.

چشم‌انداز دیدنی این بوستان، ˈدره‌آبشارˈ در كنار جاده بین‌المللی و پنج كیلومتری شرق ˈتنگه گلˈ با آبشار زیبا و بلند آن، دره آلمه ، دره آلی، دره آنسر و دره فرغون است.

در بوستان ملی گلستان، موزه حیات وحش وجود دارد كه مسافران می‌توانند از این موزه كه در ابتدای بوستان قرار دارد، برای آشنایی با حیات وحش این بوستان، دیدن كنند.

آبشار ˈگلستانˈ در محدوده بوستان ملی گلستان واقع شده كه ارتفاع حدود 20 متر و دارای آب همیشگی است و از چشمه‌های شمالی آبشار تغذیه می‌شود.

محیط پیرامونی آبشار به دلیل داشتن جنگل و صخره و چشم اندازهای دیدنی محل تجمع علاقمندان، طبیعت دوستان و زائران امام هشتم می‌باشد كه با توقف در كنار این آبشار از طبیعت آن استفاده می‌كنند.

در مجموعه تفریحگاه آبشار، امكانات سرویس بهداشتی،سطل زباله، نمازخانه، ساختمان نگهبانی و آب لوله‌كشی شده وجود دارد.

همچنین دیدن آبشار لووه نیز به گردشگران نوروزی توصیه می‌شود چرا كه این آبشار زیبا با مجموعه با ارزش و دیدنی خود به عنوان یكی از مناطق گردشگری مهم استان گلستان محسوب می‌شود.

این آبشار از مجموعه آبشارهای كوتاه و بلند و پلكانی درست شده و از چشمه‌های بالادست تغذیه می‌شود و ارتفاع یكی از این آبشارها به ‎ 15مترمی‌رسد.

اطراف آبشار نیز پوشیده از درختان سربه فلك كشید پهن برگ خزری است. و این آبشار در جنوب روستای ˈلووهˈ و در نزدیكی بوستان ملی گلستان قرار دارد.

شهرستان های 'كلاله و مراوه تپه '

این شهرستان ها كه درشرقی ترین نقطه ازاستان گلستان قراردارد دارای مناظردیدنی وگردشگری فراوانی است‏.‏

وجود رودخانه ها، چشمه ها، جنگل ها و همچنین اماكن تاریخی ومذهبی در این شهرستان سبب شده تادرفصول بهار و تابستان گردشگران زیادی برای استفاده ازاین موهبت الهی به این شهرستان سفركنند‏.‏

مجموعه زیارتی و گردشگری خالدنبی درشهرستان كلاله با دارابودن چشم ‏اندازهای بدیع و زیبا یكی از این مكانهای جذب گردشگر در این شهرستان محسوب می شود‏.‏

این مجموعه درارتفاع ‏720 ‏متری قله قدرت، كوه های گوگجه داغ روستای گچی سو، در‏60 ‏كیلومتری شمال شرقی كلاله درشرق استان گلستان قراردارد‏.‏

وجود دیوار بزرگ گرگان در شمال وشمال شرقی این شهرستان و امكان باستانی قره دیب ، یساقلیق ،قره یسر، آتشكده ساسانی ، زیارتگاه امام عبدالله ، آرامگاه مختوم قلی فراغی ، مسجدكریم ایشان و آرامگاه چوپان آتا ‏ازجمله امكان تاریخی ومذهبی این شهرستان ها به شمارمی رود‏.‏

مراكز گردشگری سرچشمه زاو ، آبشار زاو ، چشمه آق سو، منطقه شكارممنوع عزیزآباد واطراف رودخانه های گرگان نیز به عنوان اماكن گردشگری این شهرستان محسوب می شود‏.‏

اكثرشهرستان های شرق استان گلستان درمسیرجاده بین المللی تهران به مشهد مقدس قرار دارد و مسافران نوروزی وزائران امام هشتم می توانند دراین مسیر از این محل های زیبا و خاطره انگیز استفاده كرده و سفری به یادماندنی برای خانواده خود فراهم نمایند‏.

ستاد هماهنگی خدمات سفر شهرستان های شرق استان گلستان در جلسات هماهنگی مختلف علاوه بر فراهم كردن امكانات اقامتی نظیر مدارس ، خانه های معلم ، هتل ها و مهمانپذیرها برای مسافران ، بازارچه های مختلفی را برای تهیه سوغات مختلف شهرها پیش بینی كردند.

مسافران نوروزی كه این شهرستان ها را برای اقامت انتخاب می نند با توجه سكونت اقوام مختلف مردم نظیر تركمن ، شاهرودی ، بلوچ ، سیستانی ، آذری ، قزاق و ... در این استان می توانند از صنایع دستی كه توسط هنرمندان این منطقه ساخته می شوند به عنوان سوغات در بازارچه های این منطقه تهیه نمایند.

نیمی از جمعیت یك میلیون و 700 هزار نفری استان گلستان در شرق این استان سكونت دارند.

/622/