با حركت های خزنده فرهنگی باید برخورد شده و نسبت به آن حساس بود

مشهد - ایرنا- امام جمعه مشهد گفت : باید با حركت های خزنده فرهنگی اخیر كه ارزشهای دینی و اسلامی را هدف قرار داده است به شدت برخورد شود و ارگانهای فرهنگی نسبت به آنها حساس باشند.

آیت الله سید احمد علم الهدی در خطبه های نماز جمعه این هفته كه در رواق امام خمینی (ره ) حرم منور رضوی برگزار شد، افزود : درج مقاله ای در باره غدیر خم ، مصاحبه روزنامه آسمان با عنصری لائیك در باره قانون قصاص و زیر سووال بردن این قانون كه مبنای قرآنی دارد و درج مطلبی در نشریه ای با عنوان اینكه فرقه ضاله بهائیت را اقلیت مذهبی خوانده ،حركت هایی است كه اسلام و ارزشهای اسلامی را نشانه گرفته و مراجع تقلید را نگران كرده است .

وی گفت : در زمان امام خمینی(ره ) نیز چنین اظهار نظری در باره قانون قصاص شد و امام راحل در موضع گیری قاطع ، بیان كننده این حرف را مرتد خواندند و به جبهه ملی اخطار دادند كه تا 24 ساعت موضع خود را اعلام كند و الا آنها نیز مرتد هستند.

وی اظهارداشت : متولیان مطبوعات و فرهنگ كشور از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید در برخورد با این گونه مواردی موضع گیری مناسبی داشته باشد و به برخورد دستگاه قضایی اكتفا نكنند.

امام جمعه مشهد گفت : این جریان خزنده برای خوش خدمتی به آمریكا اقدام به خود زنی نموده و با بیان اینگونه موارد شرایط را برای برخورد دستگاه قضایی با آنها را فراهم می كند تا در دنیا مطرح كنند كه در ایران آزادی بیان نیست و حقوق بشر رعایت نمی شود.

وی اظهارداشت : آنها با این حركات می خواهند مساله به اصلاح حقوق بشر از دیدگاه آمریكایی ها را به مذاكرات هسته ای جمهوری اسلامی ایران با كشورهای غربی پیوند بزنند و آمریكا از این اهرم در مذاكرات استفاده كند.

آیت الله علم الهدی گفت : این جریان با اینكار چوب لای چرخ دولت و روند مذاكرات نیز می گذارد و لذا باید دولت جلو این حركات را گرفته و بداند كه جریان لائیك در ایران اسلامی عددی به شمار نمی رود اما طرح این مسائل و زیر سووال بردن ارزشهای اسلامی نگران كننده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود : حركت خزنده فرهنگی دیگری كه شكل گرفته موضوع لابی كردن برخی از افراد با افرادی كه تعصبات فرهنگی دارند تا آنها از مواضع خود كوتاه بیایند.

وی گفت : این افراد در برابر این لابی ها باید به این كلام امام راحل توجه كنند كه فرمودند كه اگر تمام مردم یك چیزی خلاف شرع بخواهند من نخواهم گذاشت و زیر بار نمی روم .

وی در باره ممنوعیت برگزاری كنسرت موسیقی در مشهد گفت : این موضوع در دولت نهم مطرح شد و اجرا و عدم اجرای آن به شورای فرهنگ عمومی محول گردید و لذا اجازه و ممنوعیت آن در دست امام جمعه نیست اما من به عنوان یك طلبه نظری در باره آن دارم و از موضوع خود نیز عدول نمی كنم .

وی اظهارداشت : پیامبر اكرم (ص )، حرم امام رضا (ع) را بین دو كوتاه ( بینالود و هزار مسجد) معرفی كرده اند و لذا اگر رییس موسیقیدانان مسلمان اعم از شیعه و سنی را وادار كنند كه بیایند و در حرم مطهر رضوی ساز بزنند به یقین هیچكس حاضر به آنجام این كار نخواهد شد.

وی گفت : حرام بودن و حلال بودن برگزاری كنسرت موسیقی را مراجع تقلید و رهبر معظم انقلاب به عنوان مرجع تقلید مشخص می فرمایند و كار امام جمعه هدایت و ارشاد مردم است و موضوع آزاد گذاشتن و ممنوع كردن اینگونه موارد در اختیار او نیست و لذا ما نظرات خود را می دهیم و در پای آنهم ایستاده ایم.

امام جمعه مشهد در خطبه اول نماز نیز به بحث سبك زندگی اسلامی پرداخت و افزود : خداوند شریعت را بر ما نازل كرده كه به ما سبك زندگی یاد دهد و اگر به مدد عقل به عنوان دستمایه و سرمایه قابل اتكا در زندگی به سراغ آموزه های دینی برویم می توانیم به عنوان یك انسان كامل زندگی كنیم.

وی با تشریح معیشت عقلانی اظهار داشت : اگر از عقل به عنوان ابزار زندگی و یك عامل زیر بنایی استفاده كنید،بالاترین بهره از زندگی را برده اید و این فرمایش امام علی (ع) است كه می فرمایند در بین تمام سرمایه های وجودی انسان ، بالاترین بهره در عرصه آفرینش عقل است و بسیار قابل اتكا می باشد.

وی افزود : بزرگترین عامل در برنامه ریزی ها و سبك زندگی، عقل است و باید زندگی بر مبنای خرد ورزی باشد و مهار آن در دست عقل قرار گیرد.

وی در پایان گفت : همه حوزه های رفتاری انسانی اعم از مدرسه ، دانشگاه ، اماكن عمومی ، رفتار با پدر و مادر ، بزرگتر ، همسایه، دوست و دشمن و رفتارهی شخصی نظیر نظافت ، طهارت ، سفر و خوشی و غم نیاز به سبك زندگی دارد و شریعت اینها را برای ما مشخص كرده است.

659

سرخط اخبار استان‌ها