۹ اسفند ۱۳۹۲،‏ ۱۳:۲۹
کد خبر: 81065086
۰ نفر
سفر 'ظریف' در كانون توجه رسانه های هند

دهلی نو - ایرنا - نخستین سفر رسمی 'محمد جواد ظریف ' وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به هندوستان مورد توجه رسانه های این كشور قرار گرفت .

به گزارش ایرنا، رسانه های جمعی هند روز جمعه با انتشار خبر و تصاویر به اهمیت این سفر و زمینه های گسترش روابط میان بین تهران - دهلی نو اشاره كردند.

شبكه های خبری زی نیوز ، ان دی تی وی و دوردارشان دركنار برخی از پایگاه های خبری اخبار مربوط به سفر وزیر امور خارجه كشورمان به هندوستان را كه از دیروز آغاز شده بازتاب دادند.

این در حالیست كه عصر دیروز وقتی كه قرار بود دكتر ظریف درجمع نخبگان و محققان بنیاد تحقیقاتی آبزرور در دهلی نو سخنرانی كند با شمار زیادی از خبرنگاران هندی مواجه شد و به تعدادی از سوالات پاسخ داد.

همچنین ظریف در گفتگوی حدود یك ساعته با شبكه تلویزیونی خبری ان دی تی وی هند به تشریح مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در عرصه تحولات منطقه ای و بین المللی پرداخت.

شبكه خبری زی نیوز سخنان وزیر امور خارجه ایران را مبنی برضرورت تكمیل هرچه سریع تر پروژه بندر چابهار منتشر كرد.

تكمیل این پروژه در جنوب شرق ایران به اقتصاد كشورهای منطقه از جمله هند كمك می كند و دسترسی به آسیای مركزی را آسان خواهد كرد.

شبكه زی نیوز گفت: ظریف اعلام كرد پروژه چابهار شامل ساخت جاده و خط آهن به افغانستان و منطقه آسیای مركزی است و هم اكنون هند و ایران در این پروژه با یكدیگر همكاری می كنند. 'من امیدوارم كه در این سفر ما بتوانیم با برداشتن قدم های سازنده روند تكمیل آن را سرعت ببخشیم. '

این شبكه افزود: انتظار می رود كه بخش هایی مانند سرمایه گذاری و جاده سازی جهت اتصال بندر چابهار به افغانستان و آسیای مركزی در گفت و گوهای دهلی نو در مركز توجه باشد.

با تكمیل این بندر ، هند نه تنها به آسیای مركزی دسترسی مستقیم پیدا می كند بلكه واردات مواد معدنی از افغانستان نیز برای این كشور بسیار سهل می شود.

بندر چابهار با قرار گرفتن در 72 كیلومتری غرب بندر گوادر پاكستان ، از نظر استراتژیك از اهمیت بالایی برخوردار است.

ظریف در ادامه گفت : تكمیل این پروژه می تواند سبب افزایش امنیت ، توسعه اقتصادی كشور های منطقه و كاهش تروریسم، قاچاق مواد مخدر و تجارت غیر قانونی شود.

اواظهار كرد : اكنون اقتصاد منطقه از مسائلی مانند جنگ، مواد مخدر و تجارت غیر قانونی رنج می برد. اگر ما بتوانیم یك اقتصاد جایگزین ارائه دهیم قادر خواهیم بود با مسائلی مانند تروریسم مقابله كنیم.

به گفته شبكه زی نیوز طیف وسیعی از پروژه های اقتصادی مانند پروژه های نقل و انتقال و انرژی وجود دارند كه هند و ایران می توانند با یكدیگر همكاری كنند. توسعه همكاری های دو كشور به برقرای صلح و امنیت در منطقه منجر خواهد شد.

این شبكه خبری هند افزود:در زمینه توافق نامه هسته ای با غرب ، ظریف اعلام كرد كه كشورش امیدواربه رسیدن به یك توافق نهایی و تعلیق تمامی تحریم ها است .

او اظهار داشت كه برنامه اتمی ایران ادامه خواهد یافت و تهران آماده انجام اقدامات لازم برای كاهش هرگونه نگرانی جامعه بین المللی است.

زی نیوز افزود:ایران آماده رسیدن به یك توافق نهایی با غرب در زمینه برنامه اتمی خود است . كسانی كه برای حل این مساله از خود تلاش و اراده سیاسی نشان نمی دهند، باید در مورد عملكرد خود توضیح دهند.

این شبكه خبری به نقل از ظریف اعلام كرد: ایران تسلیم هیچ فشاری نخواهد شد و مردم ایران خواهان احترام غرب به خواسته آنها هستند.

او گفت: من فكر نمی كنم تهدید با احترام مقارن باشد. تهدیدها نه تنها بیهوده هستند بلكه نتیجه عكس می دهند . ایران به هرگونه تهدید و اعمال زور به شدت پاسخ خواهد داد. احترام متقابل باید در گفت و گوها به كار گرفته شود.

زی نیوز افزود: ظریف در زمینه كاهش تعداد سانتریفیوژهای گفت، برنامه اتمی ایران كاملا صلح آمیز است و تهران آماده رفع تمامی نگرانی های جامعه بین الملل است.

آساق ** 2163 ** 2167 ** 275 **

سرخط اخبار جهان