محبت حكومت به مردم رفتار عدالت محورانه است

تهران- ایرنا- امام جمعه موقت این هفته تهران با برشمردن جلوه های محبت مردم و حكومت به یكدیگر اظهار داشت: محبت حكومت به مردم رفتار عدالت محورانه است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، حجت الاسلام سیداحمد خاتمی در خطبه اول نماز جمعه این هفته تهران كه هم اكنون در مصلی امام خمینی (ره) در حال برپایی است ، افزود: عدالت محوری یعنی آنكه برای حاكم آنچه درباره خود و فرزندانش مطرح است، اجرای عدالت باشد؛ یعنی رانت سیاسی و اقتصادی وجود نداشته باشد.

وی با یادآوری چندین جمله از امام علی (ع) درباره اجرای عدالت گفت: حضرت امیر می فرمایند كسی كه به وقت مسئولیت به عدالت عمل كند، خدا حكومت و مسئولیتش را حفظ می كند یا می فرمایند عادلانه عمل كنید، قدرت شما می ماند.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: برای مردم فقر و نداری قابل تحمل است اما تبعیض برای آنها بسیار گزنده است.

این اظهارات خطیب نماز جمعه تهران با تكبیر نماز گزاران همراه شد.** قربان و صدقه مردم رفتن، شعار همه حكومت هاست

حجت الاسلام خاتمی در ادامه درباره تعریف محبت گفت: درعرصه شعار تاكنون هیچ حاكمی ولو جبارترین آنها، اعلام نكرده كه در مقابل مردم قرار دارد، می خواهد زور بگوید و قربان و صدقه مردم رفتن، شعار همه حكومت هاست.

وی اولین جلوه محبت را در دسترس مردم بودن عنوان كرد و افزود: حضرت امیر در نامه 67 نهج ابلاغه قرموده اند چهره به چهره و به طور مستقیم با مردم سخن بگو و اگر نمی شود به گونه ای عمل كن كه مردم درد دل هایشان را به تو برسانند.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: اولین شخصیتی كه در تاریخ حكومت ها صندوق پیشنهادات و انتقادات گذاشت، حضرت امیر المومنین بود.

عضو مجلس خبرگان رهبری دومین جلوه محبت را قانونمداری دانست و اظهار داشت: همه باید برای حكومت در برابر قانون مساوی باشند و در صورتی كه فردی تخلفی كرد ولو نزدیك ترین افراد، تحویل قانون داده شود.

وی اضافه كرد: حكومت نور چشمی ندارد و همه مردم نور چشم هستند.** حكومت و مردم نسبت به هم 'رحمابینهم' داشته باشند

حجت الاسلام خاتمی كه در ادامه خطبه های نماز جمعه قبلی خود، درباره سبك زندگی دینی سخن می گفت با یادآوری بخشی از آیه 29 سوره فتح اظهار داشت: هم حكومت و هم مردم باید نسبت به یكدیگر 'رحمابینهم' داشته باشند.

عضو مجلس خبرگان رهبری چهار نوع رابطه را بین مردم و حكومت برشمرد كه شامل رابطه زور و دیكتاتوری، حزب سالاری و خانواده سالاری، دموكرسی و حكومت اكثریت بر اقلیت و رابطه مردم و حاكمیت در نظام اسلامی است .

وی درباره رابطه مردم و حكومت در حكومت اسلامی توضیح داد: رابطه بین مردم و حكومت در نظام اسلامی براساس محبت است.

خطیب نماز جمعه تهران با یادآوری حضور پرشور مردم در راهپیمایی 22 بهمن امسال افزود: این حضور هیچ معنا و تفسیری جز رابطه محبت آمیز بین مردم و حكومت و حكومت با مردم ندارد.

حجت الاسلام خاتمی همچنین در ابتدای سخنان خود ضمن دعوت همگان به رعایت تقوا، گفت: در سه آیه از قرآن كریم، این جمله را داریم كه سرنوشت سعادتمندانه از آن آنهایی است كه تقوامدارانه عمل می كنند؛ آیه 132 سوره طه نیز می گوید عاقبت در تقواست.

فراهنگ(3)**9129**1601**

سرخط اخبار سیاست