موانع گسترش روابط ایران و هند باید رفع شود

دهلی نو - ایرنا - وزیر امور خارجه ایران در جمع مقامات و محققان هندی خواستار تلاش همه جانبه برای رفع موانع موجود برسر راه همكاریها بین تهران و دهلی نو شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، وزیر امور خارجه كشورمان كه به هندوستان سفر كرده شامگاه امروز (پنجشنبه ) در جمع نخبگان و اندیشمندان بنیاد تحقیقاتی آبزرور برظرفیت های فراوان گسترش همكاری های دو كشور تاكید كرد.

در این همایش كه 'سلمان خورشید' وزیر امور خارجه هند و جمع زیادی از صاحب نظران و كارشناسان مسایل سیاسی و فرهنگی نیز حضور داشتند، دكتر ظریف با اشاره به اشتراكات فراوان تاریخی و فرهنگی بین ایران و هند اظهار داشت: این اشتراكات می تواند زمینه مناسبی برای گسترش هر چه بیشتر روابط دو كشور فراهم آورد.

سلمان خورشید وزیر امور خارجه هند نیز در این نشست از ایران به عنوان قدرت مهم و تاثیر گذار منطقه یاد كرد و خواستار گسترش هرچه بیشتر روابط دهلی نو و تهران شد.

وی با اشاره به تحولات منطقه و جهان اظهار داشت: دو كشور ایران و هند با ظرفیت های فراوانی كه در اختیار دارند می توانند با همكاری و هم فكری نقش تاثیر گذاری در تحولات منطقه و جهان داشته باشند.

وزیر امور خارجه هند با ابراز خرسندی از سفر رسمی وزیر امور خارجه كشورمان به دهلی نو آنرا زمینه ساز گسترش هر چه بیشتر روابط تهران - دهلی نو در زمینه های مختلف سیاسی و اقتصادی دانست.

وی از جمهوری اسلامی ایران به عنوان همسایه مهم هند یاد كرد و روابط سیاسی و اقتصادی دو جانبه را قوی و نزدیك دانست.

بنیاد تحقیقاتی آبزرو بعنوان یك اندیشكده پژوهشی و رهنمود سازی مستقل در سپتامبر 1990 توسط كومارمیشرا چهره مطبوعاتی و مشهورسیاسی هند تشكیل شد. بنیاد ارتباط نزدیكی با وزارت خارجه و وزارت دفاع هند دارد. از آن تاریخ تاكنون، پژوهشگران این بنیاد مشاركت زیادی در بهبود سیاست های دولت هند داشته اند. هدف اصلی این بنیاد، تبیین خط مشی های تأثیرگذار برای ساختن هند بعنوان یك كشور قوی و مرفه در سطح جهان اعلام شده است.

متن سخنرانی وزیر امور خارجه كشورمان در جمع محققان و نخبگان این بنیاد متعاقبا مخابره می شود.

آساق ** 2163 ** 275 **

سرخط اخبار جهان