هنرنمایی 180 خوشنویس در مجتمع امام خمینی (ره)

تهران - ایرنا - مدیر ارتباطات مركز طبع و نشر قرآن كریم گفت: 180 خوشنویس كتابت قرآن كریم روز جمعه 9 اسفندماه جاری آثار خود را در حوزه خط نسخ و ثلث در مجتمع امام خمینی (ره) به نمایش می گذارند.

محمد بابایی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار معارف ایرنا گفت: در مراسم اختتامیه فعالیت های آموزشی دارالكتابه، حدود 180 هنرمند نسخ و ثلث نویس از 23 استان به ارایه آثار خود در حوزه خط نسخ و ثلث می پردازند.

بابابی با جمع بندی كارگاه های برگزار شده گفت: تاكنون 194 كلاس آموزشی برای 180 هنرمند كشور برگزار شده و برگزاری مراسم اختتامیه فعالیت های آموزشی دارالكتابه به نوعی تكرار كارگاه آموزشی ماهانه است.

وی افزود: در مراسم روز جمعه مسائل آموزشی سال از سوی اساتید مرور می شود و بخشی از مراسم نیز به تجلیل از اساتیدی اختصاص دارد كه در طول سال با مركز طبع و نشر همكاری داشته اند.

یكی دیگر از برنامه های این مراسم به گفته مدیر ارتباطات مركز طبع و نشر تجلیل از هنرمندانی خواهد بود كه آثاری را به این مركز ارائه داده و فعالیت های فاخر و اقدامات موثری داشته اند.

وی همچنین گفت: درماه های پایانی امسال برنامه ای را برای حركت به سمت حلقه های كتابت قرآن آغاز كردیم یعنی آموزش را به سمت حلقه های كتابت قرآن می بریم و هنرمندان به جای نشستن در كلاس به كتابت قرآن مشغول می شوند.

بابایی افزود: بر اساس این طرح برخی از هنرمندان در حلقه های آموزشی به كتابت یك جزء، پنج جزء و برخی به كتابت كل قرآن می پردازند و اساتید فن نیز بر كار آنان نظارت می كنند.

وی اضافه كرد: در گذشته معمولا یك نفر در منزل خود مشغول به كتابت قرآن می شد و كمتر در حضور دیگران به خوشنویسی مشغول می شد ولی در این طرح خوشنویسان در حضور اساتید و سایر هنرمندان به كتابت قرآن مشغول می شوند و برپایی چنین حلقه هایی شور و نشاط خاصی را ایجاد می كند.

مدیر ارتباطات مركز طبع و نشر قرآن كریم اظهار امیدواری كرد: نتیجه این طرح ظرف سه سال آینده در قالب هنر خوشنویسان و نوشتن چند نسخه قرآن عرضه شود و از آنجا كه نظارت مستمر از سوی اساتید خوشنویسی تا كنون بی سابقه بوده، امیدواریم در سال 93 این كار به طور جدی پیگیری شود.

وی همچنین گفت: در كنار اساتید خوشنویسی، اساتید قرائت و آموزش روخوانی قرآنی نیز حضور دارند تا نسخه های هنری قرآن از لحاظ خوانا بودن نیز ممتاز باشد.

بابایی از مهدی سیف به عنوان یكی از اساتید آموزش روخوانی و روانخوانی یاد كرد كه بر این كار نظارت دارد تا علاوه بر ابعاد هنری، مسائل آموزشی قرآن مدنظر قرار گیرد.

به گزارش ایرنا كارگاه های آموزشی كتابت مركز طبع و نشر قرآن كریم از ساعت 10 صبح جمعه با حضور اساتید برتر خوشنویسی كشور، مسوولان فرهنگی و هنرمندان خط نسخ و ثلت آغاز به كار خواهد كرد.

آیین اختتامیه فعالیت های یك ساله دارالكتابه از ساعت 13 روز جمعه در حسینیه الزهرا(س) مجتمع امام خمینی(ره) واقع در بزرگراه رسالت، روبروی مصلای امام خمینی(ره) آغاز خواهد شد.

فراهنگ(4)**1003**1569